Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Hneď to idem vyskúšať.
Ne, takových věcí existuje víc, než jenom "pro" Ubuntu.
Proč by to byl apríl? Xming umí multiwindow mód co (dokonce) já pamatuju. Pro mě je spíš překvapení, že Windows umí virtualizaci.
Připomíná mi to Unity ve vmware. Pěkná věc, jen tak dál!
Ach jo. Jednou, jednou se my vsichni dockame tve dospelosti. Pak bude svet zase o neco veselejsi.
I kdyz to neumim, ikdyz to sam neudelam... vzycky se da nadavat, ze? Stahni si prislusne zdrojaky a opravuj, reportuj... si myslim, ze to (nejen) vyvojari jedine uvitaji.
Přesně to samé jsem mu chtěl navrhnout i já. Zdrojáky tady,tady a tady. Ubuntu 64-bitová verze tady. Pokud bude něco nejasné tak se klidně můžeš zeptat tady a nebo tady.
BTW1: A hele…
BTW2:K dispozi jsou i jiná distra než jen Ubuntu.
Možnáby bylo lepší kdyby BFU jako Jardín nic moc neopravovali. To by mohlo dopadnout jako pro příchodu Pata a Mata.
vyzaduje to pri instalacii prava admina?
pridavam se k otazce, mohl bych si to pak nainstalit v praci :)
musel jsi nejak upavovat nastaveni site? Me se v tom net a vubec cela sit nechce rozbehnout. Vidim tam sitove zarizeni s IP 10.0... ale evidentne to nefunguje.
no, takze sice sa instalovat nemusi, ale prava admina to chce..
Cooperative Linux Daemon, 0.7.3
Daemon compiled on Sat May 24 22:36:07 2008
access denied, not enough privileges
Cooperative Linux Daemon, 0.7.3
Daemon compiled on Sat May 24 22:36:07 2008
access denied, not enough privileges
The FSUTIL utility requires that you have administrative privileges.
The FSUTIL utility requires that you have administrative privileges.
Cooperative Linux Daemon, 0.7.3
Daemon compiled on Sat May 24 22:36:07 2008
colinux: manager open: The system cannot find the file specified.
daemon: exit code 82c7540e
daemon: can't access CoLinuxDriver, please check status driver!
Cooperative Linux Daemon, 0.7.3
Daemon compiled on Sat May 24 22:36:07 2008
access denied, not enough privileges
Neinstaluje se to, ale při spouštění se vytváří jakýsi low-level ovladač a při tom práva admina potřeba jsou. I když dočetl jsem se, že něco z toho může běžet jako služba, a pak se k tomu dá jenom připojovat... Podrobnosti viz coLinux.
Já bych naopak řekl, že je to vhodné spíše pro BFUčka, nýbrž geek radši nainstaluje Cygwin nebo MSYS, které jsou kapánek rychlejší a lépe integrované.
Zdravím ,
těžký úchylka ... proč na systému kde mám Openoffice / office 2007 budu cpát něco takového , pokud budu potřebovat JIMM , ICQ nebo něco takového raději použiji Vmware nebo VBox s imagem disku ( image disku se vleze na USB disk ... ) , je to jistě čistější , než provádět nějaké změny na hostitelském systému.
Skusal som googlit, ale nepodarilo sa mi nic podobne najst pre Mac OS X. Nevie prosim niekto o nieco podobnom (o riseniach virtualbox, vmware a parallels viem, skor by ma zaujimalo nieco ako colinux nad MacOS). Pre vysvetlenie nezaujima ma beh Mac OS X vo Windows ale Linux v Mac OS X. Ja len aby nedoslo k nedorozumeniu. :) Dakujem.
o riseniach virtualbox, vmware a parallels viem, skor by ma zaujimalo nieco ako colinux nad MacOS
CoLinux se moc od řešení VirtualBox či VmWare neliší. Stačí si nepouštět framebuffer a posílat výstup z grafických aplikací po síti do hosta. A MacOS dokonce nepotřebuje další X-Server, protože sám na jednom běží a tak by neměl problém okna mixovat (jen to asi trochu složitější nastavit - Macům moc nerozumím)
Já měl za to že jo.
A co support? Docela by se mi líbilo mít "linuxové" prostředí pod zavaděčem na hry. Abych pravdu řekl, i by se mi něco podobného hodilo do mých obchodních záměrů. Ale dokud to nebude podporované, tak je to jaksi — ehm — hračka pro děti.
A k tomu Xming: zkoušel jsem to. Funguje to, ale padá to. Myslel jsem si, že použiju Windoze jako grafický terminál k RHEL 4 a budu na tom pracovat, ale když to po dvou minutách šlo tam, kam Windoze by design, tak jsem radši přesunul vývoj na jiný počítač a podstoupil merge-hell. :-/
A co support?
Co na tom probůh chcete supportovat?
Docela by se mi líbilo mít "linuxové" prostředí pod zavaděčem na hry.
I když to tak možná vypadá, tak to tak není. Jsou to dva systémy běžící na jednom procesoru a mixující výstup do jednoho framebufferu. Osobně by se mi více líbilo GNOME kompilované proti GTK s gdkpixbuf = win32 kompilované MSYSem(ale i cygwin1.dll bych ale také přežil).
Abych pravdu řekl, i by se mi něco podobného hodilo do mých obchodních záměrů. Ale dokud to nebude podporované, tak je to jaksi — ehm — hračka pro děti.
Eh? Jak podporované? Jak hračka? Vždyť to je hračka.
A k tomu Xming: zkoušel jsem to. Funguje to, ale padá to. Myslel jsem si, že použiju Windoze jako grafický terminál k RHEL 4 a budu na tom pracovat, ale když to po dvou minutách šlo tam, kam Windoze by design, tak jsem radši přesunul vývoj na jiný počítač a podstoupil merge-hell.
Tak to já mám zkušenosti přesně opačné. Poslal jsem si od kamaráda po síti kicker a i když párkrát celé prostředí sleťelo, tak Xming to přežil. Co to je za verzi? Popř. můžete použít Cygwin/X, který také umí multiwindow mód.
OMFB, tys mě nepochopil. Ale nevadí. Jsem zvyklý žít v nepochopení.
Vždyť to je hračka.
Myslím, že na základě této odpovědi nemusím své myšlenkové pochody (zpětně) vysvětlovat.
Není tohle už trochu ujeté?
Pro někoho kdo používá nějaký systém jen z toho důvodu aby byl uspokojen tím, že to vědí všichni ostatní? Určitě ano, nýbrž se nebude moci tak lehce zaškatulkovat.
Pro někoho kdo používá nějaký systém jen z toho důvodu aby byl uspokojen tím, že to vědí všichni ostatní? Určitě ano, nýbrž se nebude moci tak lehce zaškatulkovat.Fakt se slovo "nýbrž" takhle používá? Měl jsem za to, že má užší sémantické pole, než běžné "ale". Takže můžu říct "nemám tam vidle, nýbrž linux", ale už nemůžu říct "chtěl jsem jít do hospody, nýbrž pak jsem si to rozmyslel". Ne?
Tiskni
Sdílej: