Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
fint -print0 | xargs -0Ruzne vystupy programy mají, viz funkce isatty() a barevné zvýrazňování u ls a dalších programů.
Je nutna oprava v clanku: iterpipes misto interpipes.
Jinak i pro jednoduche shell skripty (> 5 radku) pouzivam vetsinou uz jen Python, mohu doporucit (hlavne pokud nekdo neumi dobre bash a musi se tedy stejne prohrabavat dokumentaci).
Uvědomte si, že bash je de facto jednosměrně kompatibilní přes 30 let zpátky. Z tohoto úhlu pohledu těch "jen jednou za 10 let" dostává úplně jiný rozměr.
Initscripty (a vůbec skritpy) se v debianu se taky nedávno přepisovaly, protože se změnilo /bin/sh na dash místo bashe.
Je-li tomu tak, je to chyba autora těch skriptů. Pokud jako specifikaci interpreteru napíše /bin/sh
, pak by v tom skriptu žádná rozšíření bashe (ani jiného rozšíření Bourne shellu) neměl používat. Naopak, pokud je chce použít, měl by do specifikace napsat ten shell, který používá.
Bourne shell (a v důsledku tedy i bash) má především naprosto nekonzistentní syntaxi, která silně připomíná Čapkovu pohádku o tom, jak pejsek a kočička vařili dort (k dokonalosti ovšem tento přístup dotáhl až perl). Ke cti autorů bashe slouží, že se snažili o logičtější a konzistentnější postup, ale vzhledem k tomu, na čem museli stavět, uspěli jen ve velmi omezené míře.
Na druhou stranu si také nemyslím, že python plně nahradí shellové skripty nebo že by něco takového vůbec bylo rozumné.
Jo ták, to už tak u překladačů bývá, že část jejich kódu je spefická pro každou podporovanou cílovou architekturu.Až na ten detail, že ta část je nezbytná nutnost pro provoz, protože bez překladu do cílové architektury se to ani nehnulo. Jako by je ten jeden switch pro generickou architekturu zabil. No Jarídkove kecy tady snad nemusím připomínat. Až se budou dělat systémové skripty opravdu v JavaScriptu a bude je interpretovat v8, tak ani nechci domyslet co se stane, až budu chtít rozbíhat takové OpenWRT na nějakém MIPSu.
Hm, takže hack.Má to ještě keš pro snapshoty toho vygenerovaného kódu. Přeloží se to jednou a při dalších spuštěních, pokud se skript nezmění se dává řízení čistě binární formě. To už je IMHO víc překladač než interpret. A tomu říkám ten hack (a určitě jich tam bude spousta i v samotném kódu).
Virtuální mašiny s plným JIT překladačem a bez přenositelného interpretu nejsou nic nového.Ale rozhodně ani nic pěkného. IMHO se tim zabíjí jedna z výhod interpretovaných jazyků.
Tak o V8 snad nikdy nikdo jako o interpretu nemluvil#96:
vzhledem k tomu že máme rychlé implementace jako V8...A to stejné si myslím o Chromiu.
No pokial viem tak postupne nove distra nahradzaju init scripty upstartom
To je dost optimistický výklad. Tedy optimistický z pohledu fandů upstartu.
Mě by zajímalo, co je podle Vás věcná argumentace, když ne to co píšu. Můžete se třeba rozepsat a dát příklad věcné argumentace? Tedy za vysoce nepravděpodobného předpokladu, že nějaké věcné argumenty vůbec máte.Ale kludne
Za sebe bych jako hlavní systémový jazyk chtěl Luu, která je geniálně jednoduchá a její implementace běhá v dané kategorii neskutečně rychle při nízkých systémových nárocích. Navíc je její vývoj velmi konzervativní, teda ve srovnání s Pythonem určitě. Bohužel není v *nixových prostředích tak rozšířená jako Perl nebo teď i Python. Asi nedostatek hype
Je třeba vše zkontrolovat, prohnat novými testy, znovu označit kód za alfa/beta verzi, odladit případně nalezené chyby, znovu výsledek prohnat testy,…A nebo co třeba zkusit si dát pár piv a pustit se do práce? Proboha, snad se tu bavíme o systémových skriptech a ne o Black-Box© Enterprise Edition, ne?
Pane Ponkraci, bod 2 tady na abc stale opakujete dokola :) Nevim co je na tom tak spatneho, kdyz vyvojari Pythonu zacli logicky sjednocovat a predelavat nektere casti jazyka po nekolika letech vyvoje (ano, meli to delat hned od zacatku, ale lepsi ted, nez nikdy). Tvrdit, ze se jim ted uz neda verit a ze verze 4 bude urcite zase naprosto zpetne nekompatibilni k verzi 3 je ciste Vas nazor, ja si to nemyslim. Kazda nova hlavni verze jazyka prinasi spoustu novinek, takze se budto programatori svezou na vlne nebo zustanou u stare verze.
Mimochodem ma tady nekdo zkusenosti s konvertovanim Python skriptu pomoci te utilitky 2to3? Zajimalo by me, jestli je to opravdu tak strasne moc prace, jak pan Ponkrac tvrdi. Ja zacinam rovnou s verzi 3 (+ minimum 2.6), takze me cely ten proces jaksi minul - napr. Python od verze 2.6 povoluje uz psat "print" ve stejnem syntaxi jako Pythonu 3, cili je videt, ze ten prechod tak prudky nebyl.
Trochu si protirecite. Python dle meho nazoru nikdy nebyl staven na to, aby se v nem delaly projekty s delkou 10 milionu radku (jak uvadite v prikladu nekde o vlakno nahore), zaroven ale pisete, ze se v P. nepise nic duleziteho. Na obrovske projekty mame Javu, Adu apod., u nich je samozrejme naprosto nemyslitelne zrusit zpetnou kompatibilitu.
Pro ucely, pro ktere byl Python vytvoren, se bude v budoucnu prece hodit minimalne stejne dobre jako doposud, obliba napr. u webhostingu stoupa (kdyby nebyla poptavka, tak by zcela zmizel). Programatori nejsou sochy, tudiz se kazdym rokem "rodi" dalsi a je jim uplne jedno, jak vypadal Python pred par lety. Kdyz se bude dobre hodit na reseni aktualniho problemu (+ bude dostatecne rozsiren, bude pro nej dostatek knihoven atd), tak se eventuelne pouzije.
5 > 2
Ty změny, které způsobovaly nekompatibilitu přišly neohlášeny, neprodiskutovány (byla to mnohem větší katastrofa než ukončení 2.x řady Pythonu) - bylo to v době, kdy byl vývoj Javy čistě interní záležitostí Sunu.Který to byl přibližně rok nebo verze Javy? Marně přemýšlím, co konkrétně myslíte.
assert
ve verzi 1.4 nebo klíčové slovo enum
ve verzi 5?
protože s tím nikdy nebyl žádný problémNikdy jste neměl proměnnou nazvanou
enum
? který pak prezentujete pomalu za pravdu božía někdy se jedná opravdu o ničím nepodložené bludy.
...Já osobně jsem od pythonu upustil, ale ty změny v trojkové řadě se mi zdají jako dobrý směr, hlavně unicode.
program | less
ls --output-format=xml
. Každý program však má vlastnú množinu datových typov (rôzne namespaces), každý formát má rôzne utility ...Moje predstava byla takova, ze kazda utilita by mela svuj vlastni format vystupu (ktery by na zacatku ohlasila), ale ten metaformat ...Toto spĺňa aj súčasný textový formát
Serializace neznamena nutne textovy interface (viz tez Protocol Buffers).Potrebuješ parser. Aj napr bzip/gzip textové data chápem textové.
Samozrejme, krome casu a zajmu o jine veci, mi nic nebrani si to naimplementovat. Nechci se tim zkratka zabyvat, presto si myslim, ze by to inovace byla.z toho vyplýva, že navrhovaná invácia nemá pre teba praktický význam.
stále je tam parser, je jedno, či textový, alebo binárny.
popisovaná modelová situácia má však muchy ... hlavnou je použitie nesprávneho nástroja. Áno, bolo by pekné, keby vedeli medzi sebou programi komunikovať na XML úrovni, ale načo? Na podobné veci sú tu iné nástroje, (takisto by niekto mohol požadovať zotriediť súbory podľa dňa v týždni alebo intervalu od vopred zadaného dátumu ...). A na rozdiel od shell prístupu tento prístup neťahá množstvo informácii zbytočne.
To je mi ale plamenů. A proč by se nemělo dát používat obojí. Kdo chce s Bashit nechť si bashí, kdo chce Pyhonit nechť si pythoní (perluje, javascriptuje, visuálbasicuje, ....)
Každý přístup má své klady a zápory, proč se omezovat jedním řešením?
Tiskni
Sdílej: