Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
To, že Microsoft používá v propagandě zkreslené informace, není důvod k tomu, aby se k podobnému chování snižovali i lidi kolem GNU.
Hláška "Bad Vista" přímo na úvodní stránce mi přijde nekorektní až až.
Netvrdím, že Visty jsou nějaký zázrak, ale takhle paušálně je odsuzovat jenom proto, že to jsou Billova Okýnka, se mi nelíbí. Já bych si je sice nekoupil, ostatním v klidu řeknu svoje argumenty proč považuju jiné varianty za vhodnější, ale rozhodnout se musí každý sám. Spoustě lidí poslouží. A některým i dobře.
Hláška "Bad Vista" přímo na úvodní stránce mi přijde nekorektní až až.Možná tak "politicky nekorektní".
Netvrdím, že Visty jsou nějaký zázrak, ale takhle paušálně je odsuzovat jenom proto, že to jsou Billova Okýnka, se mi nelíbí.A kdo je tady paušálně odsuzuje? Ten web jasně zdůvodňuje, proč je Vista "bad".
Hláška "Bad Vista" přímo na úvodní stránce mi přijde nekorektní až až.Možná tak "politicky nekorektní".
Neřekl bych, že jenom politicky. Ale to je věc názoru.
Teda jak to tady pozoruju, bude při vydání GPLv4 pobíhat Stallman po pódiu a křičet „developers, developers, developers“To by vypadalo nějak takhle:
„Join us now and share Free Software.“ … „GPL, GPL, GPL, version 4.“ ... „Don't buy from ATI. Don't use Vista.“ … „Free as in speech.“ … „It's important for our society, in which we can live, and it's even more important than having a quality software.“Jinak nic proti Stallmanovi, ačkoliv mám raději (dle mého mínění) svobodnější licence typu BSD atd.
A kdy tak můžeme očekávat, že přejde jádro pod GPLv3?
Pokud tedy spravne chapu, tak jste priznivcem svobodne, ale ne-copyleftove licence.
Přesně tak.
Kdybych mel ze sveho pohledu vybrat dva prakticke duvody pro free software, tak jeden z nich bude moznost dualniho licencovani (MySQL, Qt), ktera umoznuje fungovani byznysu za, pro me osobne, velmi "cestnych" podminek
Právě duálně licencované projekty považuji za velmi názorný příklad toho, jak se GPL zvrhává proti myšlenkám open source: třeba vámi zmiňovaná MySQL může vesele používat cokoli z Firebirdu nebo PostgreSQL, ale těmto nehodným projektům je znemožněno čerpat ze zdrojáků MySQL - nebo jen používat knihovny, které jsou podle doporučení FSF licencovány GPL místo LGPL. Sdílení a otevřenost si představuji úplně jinak.
Druhy prikladem je pozdejsi uzavreni drive open source projektu xwindow na nekterych platformach, takova vec by se s copyleft licenci nestala.
Ano, toto je oblíbený strašák zastánců GPL jako jediné cesty. Takže především je třeba si uvědomit základní fakt: je-li určitá verze určitého projektu k dispozici pod jakoukoli open source licencí, je pod touto licencí k dispozici i nadále a není možné ji "uzavřít" v tom smyslu, že by najednou open source nebyla. Jediné, co vám hrozí, je to, že autor přestane budoucí verze vydávat jako open source a začne je vydávat pod closed source licencí. Pravda, u GPL tohle sice možné není, ale všimněte si, že GPL brání pouze druhé polovině problému (autor to začne vydávat jako closed source), ne té první, podstatnější (že to přestane vydávat jako open source). Tedy GPL nezajistí (ani nemůže) další vývoj open source projektu, ale pouze "potrestá" autora tím, že mu zakáže, aby sám pokračoval pod jinou licencí. Pokud by ale byl projekt licencován duálně (chápu-li dobře váš příspěvek, považujete duální licencování GPL+komerční za dobrou věc), pak nezabrání ani tomu.
U GPL, stejně jako u svobodnějších open source licencí vám ale pořád zůstane ta poslední open source verze, na níž se dá dále stavět. Ostatně i případ "uzavření", který uvádíte, pokud jsem dobře pochopil, co máte na mysli, svědčí spíš o tom, že non-GPL open source licence nejsou zdaleka takovým zlem, jak se někteří snaží tvrdit. Projekt se ukázal životaschopným a pokračuje dál jako open source, pouze pod jiným názvem. A není to zdaleka jediný případ.
Tedy GPL nezajistí (ani nemůže) další vývoj open source projektu, ale pouze "potrestá" autora tím, že mu zakáže, aby sám pokračoval pod jinou licencí.Toto nie je pravda. Zavisi od toho, kto je copyright holder. Ak na projekte pracoval jediny clovek a uvadza (c) svoje meno, tak moze licenciu pre dalsi release zmenit. Avsak ktokolvek iny musi licenciu zachovavat.
Tiskni
Sdílej: