Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Sice nevím, co je BusyBox zač (ze zprávičky to nevyčtu a hledat se mi nechce), ale na to mohu říci jen jedno ... Zase GPL fašismus.Jasně. Požadovat po někom dodržování licence a potažmo autorského zákona je fašismus. S tímhle se názorem se nechte vyfotit.
Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
Navíc odkazovat se na někoho dalšího je celkem nefér vůči tomu dalšímu, protože se tím zneužívají jeho zdroje aniž by z toho něco měl.Cože? To je snad smyslem stránek projektu, aby tam co nejvíc lidí lezlo, ne? Pokud má někdo pocit, že je to zneužívání jeho zdrojů, tak ať si tam dá reklamy nebo to zruší.
Přečtěte si prosím licenci, tato možnost se týká pouze nekomerčního šíření a jen pokud jste sám získal GPL odvozené dílo bez zdrojáků za podmínek dle 3 b) (viz bod 3 c). Zase další co tu licenci nečetl a hloupě plácá své ničím nepodložené domněnky.Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
Zase další co tu licenci nečetl a hloupě plácá své ničím nepodložené domněnky.To ale asi mluvíte o sobě nebo jste vůbec nepochopil o čem byla řeč. Zkuste si výše uvedené přípsěvky přečíst ještě jednou a chvíli se nad nimi zamyslet, než do někoho začnete drze rýt.
Odpověď zní Ano! Je to tam explicitně napsané, stačí si to jen přečíst. Odkaz viz GPL hlava 3 odstavce b a c viz můj předchozí příspěvek.Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
... Ono kdyby to bylo opravdu až takto striktní, tak by defacto každý, kdo někomu nainstaluje linux (nebo jakýkoliv GPL program), musel hned zakládat mirrory zdrojáků všech programů v té distribuci obsažených.Chabý pokus o demagogickou manipulativní spekulaci. 3c) pokud jsem sám získal za okolností 3b) nic takového nevyžaduje, takže mi nic takového nepodsouvejte. Já nic takového netvrdím, takže si tenhle nesmyslný předpoklad i jeho indukci strčte za klobouk.
Tiskni
Sdílej: