HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Nevím jestli to má nějaký smysl, ale kdyžtak tam také hlasujte.
No až do teď se o tomhle bugu Leoš Literák zmínil jen v diskuzi pod jedním jeho blogem...Původně to zmínil v diskuzi pod zprávičkou root spustil vlastní jabber server, ale ta už nebyla na hlavní stránce. Pak ještě v diskuzi pod jedním blogem a v dalším blogu. To zase není tak málo...
conf.jabber.org.
Neprotirecis si? o jabber zájem mám a Svůj účet mám jinde (gmail) a nehodlám měnit Kdyz nehodlas menit, proc mas zajem o jabber na abicku?Já mám primární účet na jabber.cz a taky jsem hlasoval PRO. Klasický chat by pro mě moc zajímavý nebyl, ale ty nabalené fičůrky typu "upozornění na nové příspěvky" nebo MUC už ano.
p.s. já cílová skupina nejsem, mám v záloze jiné servery :-p nicméně realizace dalšího serveru nezávislého na jabbim (narozdíl od toho rootího) mi přijde přínosná ...
podružné věci jako Jabber transport upozorňující na nové příspěvky v diskuzích by byly opradu _velmi_ užitečné.Tohle bych nepovažoval za podružné věci. Jabber serverů, kde mohou mít lidé uživatelské účty, je hromada. Kdo chce komunikovat přes jabber, problém se získáním účtu by mít neměl. Ale tyhle funkce, které mohou být přímo vázány na obsah abclinuxu, by byly prima. Mluvili jsme také o speciálním transportu, který by v reakci na odeslání řetězce vracel výsledky vyhledávání z abc.
A RSS vás upozorní na reakci na váš příspěvěk?Uvítal bych samostatný kanál pro každou diskusi - jako to mám třeba na svých webech. To mi přijde užitečnější než upozorňování přes Jabber.
... spolecny login s abickemto je velmi rozumné; na druhou stranu ale škoda idček některých "mrtvých duší" ...
Start: Software Bugzilla používá pro správu požadavku systém Bugzilla. Požadavky na možnost hlasování bez registrace jsou tam již zadány, např. 349317 nebo 158910. Můžete pro ně hlasovat. Proto se ovšem budete muset zaregistrovat. Pokud se nechcete zacyklit, goto Rozuzlení. Jinak – pokud se vám nutnost registrace v Bugzille nelíbí, goto Start.
Rozuzlení: Máte to marné, oba požadavky v bugzillí bugzille jsou označeny jako WONTFIX.
A jestli jim nedošlo místo na zásobníku, tak hlasují dodnes. goto End
End:
Líbilo by se mi, kdyby se pro přihlášení do Bugzilly dal použít login z Ábíčka. Jenže na Bugzille jsem se už dříve zaregistroval, takže už mě to tolik nepálí. A ten, koho to štve, tak si tam bug s tímto požadavkem nezadá, protože není zaregistrovaný v Bugzille. A až se zaregistruje, tak už mu to bude jedno
A ak sa vyžaduje spätná väzba, tak sa to dá elegantne vyriešiť aj bez registrácie. Jednoducho sa nastaví cookie a pri ďalšej návšteve sa návštevníkovi zobrazí správa, na ktorú bude môcť reagovať.Promiň mi mé rýpnutí, ale řešení hlasování pomocí cookie se používá na vtipné ankety à la "které tlačítko myši mám radši". Pokud to někdo chce použít na seriózní účel, tak je to člověk, který vůbec neví, co dělá (dlouho jsem hledal nějakou milou formulaci).
... jeji jediny uzitek je to, ze ma jednotnou metodiku a pomoci ni lze srovnavat jednotlive portaly.Stále to není jasné?
To má jeden problém. On slíbil, že o tom vážně bude uvažovat, ne že to udělá
Podívej se ale nakonec diskuze u jeho blogu.
budeme o splneni vazne uvazovatTo jsem zvědav, jak si to splnění překontrolujete
Tak holt budu dál pevně doufat
Takze vam nejspise vyhovim, na druhou stranu se ukazalo, ze nejde o zadny trhak, kdyz trvalo tak dlouho nasbirat pouhych padesat hlasu. Jeste ale musim vyresit duplikatni loginy (viz blog) a upgrade uzivatelu (jeden pozadavek byl neukladat plaintext hesla, ve stickfish se planuje unifikovany login pres vsechny weby - LDAP). Pak prijde na radu jabber.
Tiskni
Sdílej: