OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Teď už zbývá "jen" WebKit implementovat do nějakého opravdu ergonomického prohlížeče a bude to bezkonkurenční.Je velice trefná. Neříkej mi, že kdyby Firefox měl verzi s Geckem a Webkitem, že by paměťově značně nafukující se Gecko postupně nevymřelo na nezájem!
Já bych řekl, že jsi jenom ty nepochopil o čem je řeč. Webkit je objektivně lepší jádro než Gecko a to co dělá Firefox, za který tak bojuješ, dobrým prohlížečem, rozhodně není jádro.Spíš naopak, ne? To co dělá jádro lepším určitě není FireFox. Jinak Gecko je jádro určitě dobré, viz. Epiphany.
Webkit je objektivně lepší jádro než GeckoObjektivně? Snad subjektivně
lol, proč by zrovna tohle měl WebKit řešit?Protože už mě to…irituje.
Who cares?Mě a skupinu provolávačů WebKit hypu.
to bych spíš viděl jako problém linuxu, ale nevidím do toho. jenom je to můj soukromý dojem.Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?
Též, protože neznám prohlížeč, který by na to byl o mnoho lépe, ale kde jen ten pes sakra může být?Opera mi lítá hodně rychle, stejně tak i Firefox 3.
Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
KHTML mi přišlo rychlejší.Tak z toho teď píšu a subjektivně mi přijde jen o malinko rychlejší než WebKit.
Nechápu proč. Ve WebKitu je evidentně něco zvoraného a vzhledem k tomu, že s tím ani nejde pořádně poslat komentář na Ábíčku, to asi nebude jediná věc.Nějak nevím, proč by měl být problém Linuxu to, že nějaký program má špatný X11 backendDáme flame?
Nechápu pročTo nebyla narážka na GTK, které WebKit vy výchozím nastavení v Linuxu používá?
Tiskni
Sdílej: