Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Divný? Vždyť už z nadpisu to jde poznat, proč by někdo rozumný provedl downgrade uživatelského prostředí o deset let zpátky.
Už ti někdo prozradil, že i ve Windows lze připojovat jednotky do adresářů?
http://www.windowsreference.com/windows-xp/how-to-mount-an-external-drive-partititon-as-directory-in-xp/
Myslel som, ze mas Windows zmaknuty viac...
No, ked sa nieco nepouziva, tak potom vyvojari neuvazuju nad moznostou, ze by sa to pouzivalo. Ale klast to za chybu Windows, tak to teda nie.
Fuj, koho to cituješ
Na Linux s LVM nebo (Open)Solaris se ZFS to stejně nemá a mít nebude, tak co? Windows pro nás nejsou žádná konkurence
Ano, je to takisto podobne nedotiahnute ako ACL na linuxovych diskoch: ak chcem niekde nastavit prava, tak mi vzdy vyskoci stare user, group other nastavenie...
To sice ano (za určitých okoloností), ale silnější dojem na mne Widnows udělaly, když připojily flešku pod stejné písmenko jako síťový disk, takže nebyla vidět.
Ono když je člověk ochotný se v tom systému hrabat, tak to nakonec v někde v ovládacích panelech najde a napraví (aspoň jednorázově), ale z hlediska normálního uživatele to prostě nefunguje.
>> silnější dojem na mne Widnows udělaly, když připojily flešku pod stejné písmenko jako síťový disk, takže nebyla vidět.
Presne tohle jsem resil vcera
XP SP3? Nikdy před ním jsem to neviděl...
Ale ved KDE4 malo byt odpovedou na WOW & Vista - na 7ku uz nestiha
Mozno to bude tym, ze Windowsy nepozivas...
Možnát to bude tím, že KDE 4 nepoužíváš...
Co mas KDE spolocne so zmenami vo Win?
nic, ale mozna cti od zacatku ;)
Ja to mam precitane. Mimochodom, KDE4 pouzivam. Mam vidiet velke rozdiely medzi rychlostou vyvoja KDE4 a Windows prostredia? No, z pohladu zaslepenca urcite: Windows len meni farbicky, zatial co KDE sa meni hlavne pod kapotou, vsak?
je to pekny, ale opustil sem KDEcko, protoze tenhle smer vyvoje uz neni pro me. nepotrebuju blikaci a rozlejvaci okna se super efektama, zbytecny k praci, a vratil se po letech k Xfce. fakt se mi ulevilo.
A co ti brání efekty vypnout?
no nic, ale pak uz mi rovnou bohate postaci xfce... kreslit ramecky okolo oken umi ledasco, ze? :)
skusil som ten windows, ked o tom vsetci tak melu. Ale je to dake divne, ma to len jednu plochu! Startuje trocha dlhsie, tak som cakal kolko softu tam je po instalacii, ale dohromady nic tam nieje. A vobec som nenasiel nejakeho spravcu balikov, ani aky to ma repozitar. No neviem, toto distro sa asi neujme...
Alebo na to idem zle, mozno zle hladam. ale nikto mi neporadi, ani na forach. kazdy ma len zdrbe, ze co som za lama. aj ta komunita okolo je nejaka divna, asi sa na nieco hnevaju. (o par minut neskor) jaaaj uz viem, oni za to vacsinou dali prachy! Ty kokso, tak to je sila
A ty si macher, ktory si vie nainstalovat linux, vsak?
Uz si sa zamyslal niekedy nad tym, ako bude fungovat spravca balickov nie pri desiatkach tisicoch softverov, ale milionoch? Asi nie centralizovane, vsak?
ano viem si ho nainstalovat bolo to myslene ako vtip, akoze keby niekto odchovany iba na inych OS chytil do ruk win... je piatok, uvolni sa
Problem je ale so spravovanim aktualizacii (ludskou cinnostou). Teda nie je: bude to fungovat presne tak, ako dnes Windows. Kazdy si bude hrabat na svojom piesocku...
Tiskni
Sdílej: