abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (17%)
     (28%)
     (33%)
     (22%)
    Celkem 18 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 19:48
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    12.2.2008 23:55 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: skript pro praci s davkou mnoha malych souboru
    Ahoj,

    riesit performance problemy vzdy vyzaduje specificky pristup. Presne podmienky poznas len Ty a asi jedine Ty si schopny najst riesenie.

    Najprv odpoved na Tvoju otazku: ano, je to mozne, a ak je problemom pomaly pristup k suborom na disku pocas vykonavania skriptu a ak zrychlenie, ktore prinesie umiestnenie suborov na ramdisk, vyvazi potrebu ich kopirovania tam a nazad. Niekto by mohol argumentovat, ze aj bez pouzitia ramdisku sa pouziva diskova cache, ale ultimativnu odpoved ziskas, len ak to skusis. Ja som nieco podobne robil pre kompilovanie jedneho projektu. Namiesto pouzitia normalneho perzistentneho adresara sa urobil adresar v adresari /tmp a pouzil sa symlink na tento adresar. Bolo to pod Solarisom, kde /tmp je swap-backed fs, takze subory sa drzia v pamati, kym nejaka je, inak idu do swapu (no a kedze tam bolo 16GB RAM, tak pamate zvycajne bolo dost). Trochu to komplikovalo buildovacie skripty, ale zrychlenie bolo tak vyznamne, ze za to jednoznacne stalo. Rozdiel oproti Tvojmu pripadu je ten, ze v mojom pripade sa ziadne subory na disk nikdy nedostali (ibazeby sa pouzil swap backend toho /tmp); jednoducho sa checkoutli z VCS do RAM, tam sa zbuildovali, maximalne sa niekde perzistente umiestnil vysledok.

    Akokolvek, najprv by bolo dobre zistit, co sposobuje tak pomaly beh Tvojho skriptu. Mozno je to - ako predpokladas - pristup na disk, mozno je to spustanie velkeho mnozstva procesov (v skripte celkom bezne). Aj tu mozem ponuknut priklad: raz davno som potreboval zistit, ci sa v priblizne 200-300 riadkovom subore nejaky riadok neopakuje. Vtedy som nepoznal prikaz uniq(1) ani -u prepinac pre sort(1), tak som si urobil skript, ktory bral riadok po riadku zo suboru (a urcite to nerobil pomocou read, ale asi pomocou tail a head), a pre kazdy riadok presiel vsetky riadky za nim nasledujuce a zistoval, ci sa nerovnaju aktualnemu riadku. Tych 200-300 riadkov skontroloval za cca 30 sekund. S pouzitim sort -u je to samozrejme za "nemeratelne" kratky cas. Skus prepisat skript tak, aby sa spustalo menej procesov. Napr. namiesto pouzitia -exec v prikaze find sa da casto pouzit xargs, spracovavaj subory/zaznamy davkovo, kde je to mozne. Prestuduj si manualy pouzivanych nastrojov ako napr. grep, mozno objavis nieco uzitocne.

    Kazdopadne, akykolvek performance problem treba riesit identifikovanim najpomalsieho miesta.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.