Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
I pro velké subjekty je aplikace cloudových řešení jednodušší a levnější řešení protože nemusí udržovat vlastní úložiště a nemusí platit vlastní IT techniky co by se o něj starali. Místo nich si platí síťaře a to co by vyvalili za HW a jeho údržbu raději vypláznou za multilicence.
A cloud je mnohem výhodnější, protože umožňuje díky agregaci HW prostředků a personálu mnohem lepší dostupnost. A v konečném důsledku určitě vyjde laciněji.
Osobně vidím ale v jeho aplikaci jednu velkou masařku. A to v tom, že jsou veškerá data bez kontroly svěřována soukromým subjektům, které s nimi mohou bez vědomí klientů dělat co se jim zamane.
No jo. Jenže vy jste úplně jiný subjekt. Na rozdíl od příspěvkových organizací, které zdroje rozdělené do „škatulek” mezi kterými si nemohou jen tak převádět potřebné finance, si ty služby platíte „z vlastní kapsy”.
A ČVUT je úplně kapitola sama pro sebe, neboť jde o slepenec víceméně nezávislých subjektů – většina fakult je na úrovni samostatné vysoké školy – které zastřešuje rektorát. IT hierarchie je velmi komplikovaná a kompetence mnohdy nejednoznačné, protože nikdo nepředpokládal, když ČVUT vznikalo, že se tu něco takového objeví.
Šíření IT začínalo „zdola” a ještě v roce 2008, kdy jsem se tu ocitnul panovala, oproti oproti FF MUNI, na kterou jsem nastoupil jako student o 10 let dříve, totální anarchie. Ta měla své IT oddělení, které drželo otěže zkrátka. Neexistovalo že by měl někdo „svůj” server, kde by si někdo páchal co se mu zlíbí, ale zájemci (kterých bylo že bys je na prstech jedné ruky spočítal) dostali k dispozici pro své notebooky veřejnou IPv4 adresu. Takže měli kde experimentovat. A každý student měl, kromě školního e-mailu také k dispozici poměrně velký webový prostor (o velikosti 50MB), kde se mohl realizovat – prostřednictvím statického webu. Ovšem pokud jsi chtěl blbnout s dynamickým webem, musel jsi využít některou z FreeWebových služeb. – Jo. Pamatuji, kdy začínal seznam.cz, když se rozdávaly první bitcoiny a shodou náhod jsem byl také u toho, když atlas.cz prožíval svůj boom.
Na Karláku nic takového nebylo. SVTI se staralo výhradně o posluchárny. IT služby si každá katedra zajišťovala vlastními silami (studenti a vyučující) a já nastoupil, protože už to takhle dál nešlo. Až o dva roky (2010) později bylo vytvořeno katederní IT oddělení.
Změnu přinesla až koronavirová hysterie v roce 2020, kdy se začalo řešit, jakou formou vést on-line výuku. Ve hře byly zoom, google a teams od Microsoftu a tím to bylo dané.
GNOME.
(Aneb na blbou otázku, blbá odpověď. )
Tiskni
Sdílej: