Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
I pro velké subjekty je aplikace cloudových řešení jednodušší a levnější řešení protože nemusí udržovat vlastní úložiště a nemusí platit vlastní IT techniky co by se o něj starali. Místo nich si platí síťaře a to co by vyvalili za HW a jeho údržbu raději vypláznou za multilicence.
A cloud je mnohem výhodnější, protože umožňuje díky agregaci HW prostředků a personálu mnohem lepší dostupnost. A v konečném důsledku určitě vyjde laciněji.
Osobně vidím ale v jeho aplikaci jednu velkou masařku. A to v tom, že jsou veškerá data bez kontroly svěřována soukromým subjektům, které s nimi mohou bez vědomí klientů dělat co se jim zamane.
No jo. Jenže vy jste úplně jiný subjekt. Na rozdíl od příspěvkových organizací, které zdroje rozdělené do „škatulek” mezi kterými si nemohou jen tak převádět potřebné finance, si ty služby platíte „z vlastní kapsy”.
A ČVUT je úplně kapitola sama pro sebe, neboť jde o slepenec víceméně nezávislých subjektů – většina fakult je na úrovni samostatné vysoké školy – které zastřešuje rektorát. IT hierarchie je velmi komplikovaná a kompetence mnohdy nejednoznačné, protože nikdo nepředpokládal, když ČVUT vznikalo, že se tu něco takového objeví.
Šíření IT začínalo „zdola” a ještě v roce 2008, kdy jsem se tu ocitnul panovala, oproti oproti FF MUNI, na kterou jsem nastoupil jako student o 10 let dříve, totální anarchie. Ta měla své IT oddělení, které drželo otěže zkrátka. Neexistovalo že by měl někdo „svůj” server, kde by si někdo páchal co se mu zlíbí, ale zájemci (kterých bylo že bys je na prstech jedné ruky spočítal) dostali k dispozici pro své notebooky veřejnou IPv4 adresu. Takže měli kde experimentovat. A každý student měl, kromě školního e-mailu také k dispozici poměrně velký webový prostor (o velikosti 50MB), kde se mohl realizovat – prostřednictvím statického webu. Ovšem pokud jsi chtěl blbnout s dynamickým webem, musel jsi využít některou z FreeWebových služeb. – Jo. Pamatuji, kdy začínal seznam.cz, když se rozdávaly první bitcoiny a shodou náhod jsem byl také u toho, když atlas.cz prožíval svůj boom.
Na Karláku nic takového nebylo. SVTI se staralo výhradně o posluchárny. IT služby si každá katedra zajišťovala vlastními silami (studenti a vyučující) a já nastoupil, protože už to takhle dál nešlo. Až o dva roky (2010) později bylo vytvořeno katederní IT oddělení.
Změnu přinesla až koronavirová hysterie v roce 2020, kdy se začalo řešit, jakou formou vést on-line výuku. Ve hře byly zoom, google a teams od Microsoftu a tím to bylo dané.
GNOME.
(Aneb na blbou otázku, blbá odpověď. )
Tiskni
Sdílej: