Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
No a J2EE taky neni problem.Tak — zatím není problém. Ale ty máš Leopard a tam je už JavaSE 6, ne?
Podle mě má iTunes store velkou budoucnost, jediná bariéra pro větší rozšíření je nepodpora titulků v iTunes (asi si amíci myslej, že každej umí dokonale anglicky).
Vy co používáte na video VLC zkuste se kouknout na Movist.app je doopravdy lepší a je to cocoa app, má i režim FrontRow, titulky umí i pod filmem. Náhrada za FrontRow je Plex.app mam, ale nevyužívam, protože mam macbook a na filmy se dívam z blízka a tudíž na klávesnici dosáhnu.Ubuntu mam ve virtalboxu a sleduju vývoj, používam vždy vývojovou verzi.
iMac G5 17" s OS 10.3. Nakonec jsem dokonvergoval k tomu, že mi slouží jen pro přehrávání DVD, příležitostné dokrmování iPodu Shuffle, portování a testování mých programů pod OS X a ke spouštění výpočtů v konzoli (když doma dojdou jiné výpočetní zdroje - je totiž pořád ještě celkem rychlý).
Bílého iBooku G3 (taky s OS 10.3) jsem se k všeobecné spokojenosti (mě i nového vlastníka) zbavil a nahradil ho ThinkPadem A22m s Ubuntu (na iBooku sice Ubuntu chodilo taky, mnohem rychleji než OS X a celkem i to fungovalo, ale ThinkPad je ThinkPad).
Dá se říct - třeba nutnost koupit si upgrade na 10.4 jen kvůli tomu, aby fungoval OpenOffice (rychlost NeoOfficeJ na iBooku bych nerad komentoval...) nebo polofunkčnost až nefunkčnost spusty věcí (např. čeština a klávesové zkratky v X11 - některé věci prostě portované jinak nejsou). Nemluvě o rychlosti a spotřebě paměti (vždycky jsem si myslel, že GNOME je nejnenažranější a nejpomalejší na celém světě a ono přitom není.. ) nebo nemožnosti nastavit spoustu věcí (např. klávesové zkratky pro práci s okny). Plus spousta drobností, které sice samy o sobě nejsou kritické, ale společně mi dost snižují produktivitu práce. Samozřejmě Vim v terminálu a TeX chodí docela dobře, stejně jako Gnuplot nebo XFig, ale kvůli tomu nepotřebuji Mac OS X.
Já jsem se X11 zbavil, právě kvůli rychlosti a ty aplikace prostě nejsou napsaný pro OS X Na vectory doporučuju VectorDesigner-stojí peníze, ale já ho mam z loňskýho balíku Macheist stejně jako Pixelmator na fotky. Smaozřejmně ti to nenutim
jen informuju o alternativách který běžej nativně v OS X.
No on na stroji s 384 MB ram ten OS 10.3 nijak moc svižný není. Zejména pokud ještě člověk spustí nějaké aplikace... S tím OO.o - mezi verzemi OS 10.3 a 10.4 Apple měnil API a pro 10.3 není novější Java (jen do Java 1.4 - a Javu si dělal Apple sám), takže programátoři OO.o by to museli portovat pro každou verzi zvlášť. X11 možná nejsou stěžejní věc, ale to neznamená, že by neměly fungovat, ne? To by se stejně dobře dalo tvrdit, že tam nemusí fungovat čeština, protože to většina zákazníků stejně nepotřebuje... Některé aplikace (vědecké apod.) jinak nejsou portované a navíc sám Apple tvrdil, že jeho produkty se dá nahradit UNIX a měl na to i pěknou reklamu.
Na 10.3 nejde nova java ani ze SoyLatte? I kdyz chapu, ze to neni zrovna standardni soucast OS X ...
Citace: "SoyLatte is a functional, X11-based port of the FreeBSD Java 1.6 patchset to Mac OS X Intel machines." Takže ne, nejde.
Aplikace v nich spustene se chovaji tak, jak se chovaly na Linuxu a nic jineho od nich ani necekam a ani by se nic jineho od nich cekat nemelo. Nevim, co presne myslite klavesovymi zkratkami a cestinou.
Na 10.3 v X11 nefungují klávesové zkratky (jako že se třeba nedostanu do menu jinak než kliknutí myši, žádné Alt+něco nic nedělá) a české znaky (minimálně některé) nejde napsat (jsou situace, kdy to vcelku dost vadí). Pak se vyskytují různé "drobné" chybky při spouštění vzdálených aplikací (např. pokud používají OpenGL, jestli si dobře vzpomínám...) apod. Jestli je to v X11 pro novější OS X opravené, tak je to hezké, ale na starších verzích mi to stejně nepomůže (předpokládám, že kromě licenčních omezení to nepůjde ani technicky)
Tiskni
Sdílej: