Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
zdar. chcem sa opytat kedze budem mat maca g4 ci sa da na neho nahodit 1.. linux 2.. openbsd alebo netbsd a ktory ide na nom najlepsie. planujem tam supnut openbox. na prehravanie hudby a ci sa da urobit dualboot s mac os 9 resp 10.3 teda tiger a panther. ak chcete moj icq: 191695225 rad si pokecam.
a tiež chcem vediet ci je tazke preinstalovat OS X.
Ja jsem jednou v Brne navstivil prodejnu Apple na Namesti Svobody a docela jsem si tam s typkama pokecal. Mate-li moznost se do takoveto prodejny stavit tak to udelejte.
Jo a jeste nezapomente ze Mac OS je urcen hlavne pro praci a pro lidi kteri potrebuji na pocitaci pracovat a ocekavaji od nej spolehlivost a nechceji se o nic systemoveho starat (ani je to nezajima) - je to po vzoru americanu - pohodlnost. Na kutani se v systemu tak jak treba znate z OSS to prilis teda neni.
" Na kutani se v systemu tak jak treba znate z OSS to prilis teda neni."
A to jako proc? Vazne necitim ze by me Leopard nejak omezoval v kutani do nej samotneho.
Jedna sa o PowerMac G4 400mhz s 256mb ram ale ramku nie je problem rozsirit. zatial este ho nemam doma toho maca ale tak zajtra by uz mal byt u mna.
na x86 architekture poznam distro CRUX ktore som uz pred rocikom skusal a viem ze je aj pre ppc verzia preto ked som hovoril o linuxe tak som myslel na cruxppc.. ci by na tom powermacu siel?
http://www.cruxppc.org/Main/Download
http://mirror3.mirror.garr.it/mirrors/cruxppc/2.5/
Tiskni
Sdílej: