V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
si to maluješ :D spíš lidi posobě teďko jakoby navíc začnou střílet lejzrovejma dělama :D :D ;D ;D
Co se tedy konkrétně změnilo na tom, že řízená termojaderná fúze bude dotažena během následujících asi tak 20 let, což je jedna z neochvějných jistot, které máme už někdy od roku 1970? :-)
Taky by mě zajímalo, protože ITER se plánuje už hrozně dlouho, takže když jsem nedávno viděl zprávu o tom, jak je to na dobrý cestě, tak jsem hledal, jestli nastal nějakej průlom v proveditelnosti (že už se dá udržet reakce trvale a že jsme na vyšším energetickém výstupu než co se spotřebovává).
Ale nic konkrétního nikde neuvádí, takže si myslím, že to prostš pořád pokračuje s nezměněným/nejistým horizontem, akorát někde někdo poslal tiskovku nebo vyšel článek a přejela z toho vlna v mainstream médiích, kde ale redaktoři numí úplně posoudit kontext.
Jinak až takový super řešení to být nemusí, někde jsem viděl zmínku, že paliva je spousta a bude nám stačit na "stovky let". WTF, to nám jako stačí? Vždyť to je hovno, i třeba Egyptská civilizace trvala několikrýt dýl než to.
Taky se snad v Tokamacích má spotřebovávat lithium, který je třeba pro auta a všechnu eletkroniku (a ne tak jako v baterkách, že by se jako dalo recyklovat, mění se jestli to dobře chápu na jinej prvek...).
Takže pořád pro trvalou udržitelnost civilizace zůstává stejnej recept: dostávat maximum ze slunce a odvozené energie (voda, vítr, biopalivo), geotermál. Protože to se budeme mít pořád, pokud něco brutálně neposerem. A jádrem/fúzním palivem úplně neplýtvat, protože jednou to pro lidstvo může být vzácnost.
Jinak až takový super řešení to být nemusí, někde jsem viděl zmínku, že paliva je spousta a bude nám stačit na "stovky let". WTF, to nám jako stačí? Vždyť to je hovno, i třeba Egyptská civilizace trvala několikrýt dýl než to.
--> https://www.iter.org/sci/FusionFuels: Lithium from proven, easily extractable land-based resources would provide a stock sufficient to operate fusion power plants for more than 1,000 years. What's more, lithium can be extracted from ocean water, where reserves are practically unlimited (enough to fulfill the world's energy needs for ~ 6 million years).STAČÍ NEBO TI JE TO POŘÁD MÁLO?
Jinak až takový super řešení to být nemusí, někde jsem viděl zmínku, že paliva je spousta a bude nám stačit na "stovky let". WTF, to nám jako stačí? Vždyť to je hovno, i třeba Egyptská civilizace trvala několikrýt dýl než to.
I kdyby to opravdu bylo "jen stovky let", pravděpodobně se nepředpokládá, že by si vědci řekli, že tohle už nám stačí, a veškerý další výzkum zrušili. Mně i ty stovky let připadají jako docela dost, když si uvědomím, kolik let uplynulo od prvního jaderného reaktoru (ať už od toho Fermiho nebo od první jaderné elektrárny) a vlastně i od vynálezu spalovacího motoru nebo dokonce parního stroje.
že paliva je spousta a bude nám stačit na "stovky let"
Co se tedy konkrétně změnilo na tom, že řízená termojaderná fúze bude dotažena během následujících asi tak 20 let, což je jedna z neochvějných jistot, které máme už někdy od roku 1970? :-)HTS (měření). Celý ten kanál doporučuji, firma stavící privátně financovaný kompaktní fůzní reaktor.
To ale neodpovídá na mou otázku. Je to jistě jistě technologický pokrok a budeme díky tomu schopni udělat zařízení účinnější. Nechci to bagatelizovat, ale dokud nebudou nějaké výsledky naznačující, že je reálné očekávat praktické využití v horizontu 5-10 let místo mlhavých odhadů, že by to mohlo být tak do 20 let (což se tvrdí už od doby před mým narozením), tak mi použití výrazu revoluce přijde předčasné.
Vždyť už někdy v roce 1994 jsem byl na přednášce Františka Janoucha, kde na toto téma řekl něco ve smyslu: Říká se, že to bude do dvaceti let, já už jsem po těch letech trochu skeptičtější, tak radši napíšu třicet.
Těch třicet let už skoro uběhlo.
To je všechno pěkné, ale pořád to je z kategorie "zase jsme o krok dál", nemění to kvalitativně odpověď na otázku "Už tam budem?" Nemůžu samozřejmě vyloučit, že zrovna tohle je ten poslední krok, který nám za pár let umožní dosáhnout kýženého cíle nebo aspoň poskytne výsledky, které dostatečně přesvědčivě ukáží, že ten cíl už je na dosah. Ale zatím mne nic z toho, na co jste se odkazoval, nepřesvědčilo, že už to tak je. Takže za mne to zatím revoluce ještě není.
Jen pro pořádek: chybí tady něco zásadního? Jestli dobře vidím, jsou tam sice nějaké materiály, které by stačilo chladit i suchým ledem (nebo dokonce normální), ale všecho jen při tlaku 100 GPa a víc, což taky nebude jednoduché udržet dlouhodobě. A první supravodič, na který stačil chlazený dusík, byl publikován už v roce 1986.
klasifikace obrázků (triviální úloha na úrovni seminární práce)Zajímavé, proč to tedy předtím nikdo jako seminární práci neudělal a čekalo se až na AlexNet, ResNet a EfficientNet?
s revolucí ve věděJo, to je pravda, revolucí bych to nenazval.
Zajímavé, proč to tedy předtím nikdo jako seminární práci neudělal a čekalo se až na AlexNet, ResNet a EfficientNet?Možná měli užitečnější témata a ne marketingový bullshit?
Zajímavé, proč to tedy předtím nikdo jako seminární práci neudělal a čekalo se až na AlexNet, ResNet a EfficientNet?Něco podobného zvládla i amatérská skupinka českých a ruských nadšenců, neuronová síť AeroNet.
Co má společného klasifikace obrázků (triviální úloha na úrovni seminární práce) s revolucí ve vědě?Časem potenciálně hodně. Viz třeba https://alphafold.ebi.ac.uk/, ElemNet a další. Ve zkratce všude tam kde jsi dřív musel bruteforcovat problémový prostor zkoušením neskutečného množství kombinací teoreticky můžeš natrénovat machine learning model, který ti najde zajímavé cesty. Nové prvky, nové materiály, skládání proteinů, zrychlení simulace, .. Těch možností je fakt hodně. Třeba nedávné snímky černé díry jsou taky možné jen díky machine learningu.
Kdyby se epidemie Covid-19 odehrála o dvacet let dřívTak jsme se o ni pravdepodobne ani nedozvedeli, vse by vysumelo a byl by klid, asi tehdy by nikoho nenapadlo ze by na tom mohl vydelavat.
Tak jsme se o ni pravdepodobne ani nedozvedeliMyslíš, že by si nikdo nevšiml toho vyššího počtu mrtvých a přetečených nemocnic?
"Kdybychom byli mohli využít podmínek kosmického prostoru pro pěstování vakcín za poslední epidemie honkongské chřipky, bylo by bývalo dost obranných látek pro každého. Takto se jich dostalo jen na nepatrný zlomek lidí." - Dr. Mathias P. Siebel, 1972Kde teda jsou ty farmy na pěstování vakcín ve Vesmíru, padesát let po Apollu, které tenkrát s Von Braunem stavěl?
protože lidi děsně málo jezděj autama hele zdroj :O ;D
Pět osob má překonat vzdálenost 10 km. Zaprvé během, zadruhé autem. Člověk vyprodukuje dýcháním průměrně cca 0,7 g/min CO2. Při zatížení může dechová frekvence stoupnout až 20x, tzn. i produkce CO2 na hodnotu až cca 13-14 g CO2/min. Běh 10 km/h (v tomto případě to znamená 60 minut běhu) je vysoce intenzivní běh s produkcí CO2, kterou odhadneme na 9 gCO2/min. Během tedy 5 osob vyprodukuje cca 9 x 5 x 60 = 2700 gCO2. Škoda Octavia 1,5 tsi má tabulkovou emisi CO2 ve výši cca 127 g/km. 10 km cesta bude trvat 10 minut. Cesta autem tedy vyprodukuje 127 x 10 + 5 x 0,7 x 10 = 1305 g CO2. Ekologickým během se v tomto případě vyprodukuje cca dvojnásobné množství CO2, než jízdou autem.
Takže hodina jízdy autem vyprodukuje 15x víc CO2 než hodina intenzivního běhu.
Nevím jak vy, ale já nemám ve zvyku říct si "Tak a teď budu hodinu jezdit autem." Spíš je to tak, že potřebuju někam dojet, tedy ujet konkrétní vzdálenost. A to ten příklad ještě nepočítá s tím, že by kromě těch osob bylo potřeba odvézt (unést) nějaký náklad navíc.
Nejlepší by byla uhlíková daň
A zdaníte i ty běžce a cyklisty, nebo jejich produkci úředně prohlásíte za nulovou, jako se to udělalo s uhlíkovou stopou elektromobilů?
Nevím jak vy, ale já nemám ve zvyku říct si "Tak a teď budu hodinu jezdit autem." Spíš je to tak, že potřebuju někam dojet, tedy ujet konkrétní vzdálenost. A to ten příklad ještě nepočítá s tím, že by kromě těch osob bylo potřeba odvézt (unést) nějaký náklad navíc.Spíš mi šlo o to, že emise běhu jsou naprosto zanedbatelné, je to blbost kterou nemá cenu řešit. 90% lidí běhá míň než 10 km denně.
A zdaníte i ty běžce a cyklisty, nebo jejich produkci úředně prohlásíte za nulovou, jako se to udělalo s uhlíkovou stopou elektromobilů?Pro jednoduchost bych tyhle emise nedanil, mělo by to minimální přínos. Ale pokud by se to mělo danit, tak správný přístup je zdanit jídlo, protože když lidé to jídlo spálí (v těle), vznikají CO2. Ale tipuju že emise CO2 vzniklé při produkci toho jídla jsou řádově vyšší.
Ale pokud by se to mělo danit, tak správný přístup je zdanit jídlo, protože když lidé to jídlo spálí (v těle), vznikají CO2Jenže to je CO2 původem z uhlíku fixovaného ze vzduchu, kam se pouze vrátí. Tzn. neškodné. Tohle by mělo být na pochopení snazší než trojčlenka, přesto to tak půla lidí není schopná pochopit. Problém je CO2 z nafty, na kterou jezdí traktor nebo CO2 vzniklé při výrobě syntetických hnojiv.
jezdí traktor nebo CO2 vzniklé při výrobě syntetických hnojiv
Tohle mě docela zajímá. Když si seženu dobrý hulení, tak elektrotraktory si dovedu představit. To jo. Jak ale s těmi hnojivy. Z ropy ne (fosilní), ze zemního plynu taky ne (taky fosilní). Bez syntetických hnojiv prudce poklesne úrodnost. Sníží se produktivita. Bude potřeba víc lidí v zemědělství. Bude se muset zvýšit podíl orné půdy. Kde se vezme?
Zbývají statková hnojiva. Kde je vzít, když jste uvalili "masnou daň" (viz. masná daň v Německu a co je v Německu bude zakrátko v celé Evropě), kvůli produkci skleníkového metanu z hospodářských zvířat. Chov hosp. zvířat bude jaksi zanedlouho postrádat smysl.
Otázka tedy zní, čím se bude hnojit v ekofašistickém režimu rudých zvrhlíků? Další podotázka zní, jak se zajistí potravinová produkce alespoň na stejné úrovni. Pirátské vysvětlení, že elektřina je v zásuvce a chleba se peče v 3D tiskárně neberu.To vim taky, to si můžu přečíst v učebnici. Oboje ekoteroristé zavrhují (jad. energetiku i živočišnou výrobu). Živočišnou výrobu protože je klimaticky škodlivá a nespravedlivá. Já jsem rozhodně příznivec ekologičtějších řešení anebo tzv. permakultur. Ale jsem i realista a proto je nutné si udědomit, že:
Ekologické zemědělství se spíše podobá zemědělství rozvojových zemí, než dnešnímu, modernímu. To prostě není pro každýho. Dnešní zemědělství je vysoce efektivní (jako nebylo nikdy v historii) a stojí a padá na fosilních záležitostech (hnojiva a paliva). Důsledky po nadiktování jiné formy hospodaření budou nedozírné a maso nebude ani v neděli.
Oboje ekoteroristé zavrhují (jad. energetiku i živočišnou výrobu). Živočišnou výrobu protože je klimaticky škodlivá a nespravedlivá.Jak kteří. Třeba davkol, tj. místní nexomarxistický ekoteroristický radikál, kvůli kterému se Odino-Mayhemové budí v moci zbroceni potem, živočišnou výrobu nezavrhuje. Osobně zemědělství nijak moc nerozumim, nemůžu řešit všechno, nicméně dvě poznámky: Hlavní problém umělých hnojiv není uvolňování CO2, nýbrž dusíkatých sloučenin, podle levicových odmítačů nekonečné planety to je dokonce závažnější než oteplování... Tzn. IVK se asi bude muset zasnažit a kromě skepticismu k CO2 bude potřebovat vyvinout ještě pokročilou teorii skepticismu k dusíku... Druhá věc, to jen taková zajímavost, udržitelné zemědělství není nějaká žhavá levicová novinka, už otec zakladatel moderních hnojiv upozorňoval na problémy s ne/udržitelností, byť to asi nějak dramaticky netlačil...
bude potřebovat vyvinout ještě pokročilou teorii skepticismu k dusíku
S dusíkem jako takovým to až tak horké nebude, když tvoří 78 procent vzduchu. :-)
No tak prr, vy jste se nějak nadmíru rozjařili, soudruzi.
živočišnou výrobu nezavrhuje.
Řek bych, že se pleteš. A jeho rudý bratr Josif Visarionovič Stalin (JS1) v tom bude s nim zajedno.
není uvolňování CO2, nýbrž dusíkatých sloučenin
Ty si zase pročítal nějaký Respekty, co.. Ale jo, problémy s tim jsou, to je třeba soudružsky připustit. Začíná to třeba tim, že ty přebytky se splavujou do okolních půd a poznáš to, že tam rostou většinou jen kopřivy, což jsou silně nitrofilní rostliny a skoro nic jinýho tam nemůže růst v tom přenitrifikovanym místě. Prosakování do spodních vod taky neni úplně košer. No a vliv na půdní edafon (mikroorganismy i větší) je taky neblahý.
Ekologicky dusík do půdy dostaneš, hlavně obyčejnym hnojem (ten je převážně dusíkatej). Dál třeba pěstováním vikvovitých předplodin (vojtěška, jetel), ty jsou schopny poutat úplně obyčejnej vzdušnej dusík. Obojí je násobně, ale opravdu násobně pro zemědělce pracnější.
Dusík je dá se říci nejpodstatnější živinou ze spoda a je to jeden z nejdůležitějších faktorů, určující velikost úrody. Ekologické zemědělství úplně striktně synt. hnojiva neodmítá, jen taková ta nejvíc dusíkatá, jestli se nepletu.
Je třeba ale být bdělý, a mít stále na zřeteli, že Ekoterorismus je nejvyšším stádiem dotačního socialismu 1 a je jedním z hlavních (ne-li určujících) proudů progresivismu a dokáže napáchat mnohem více škod než dusíkaté sloučeniny.Obecne je potreba vytvorit uzavreny cyklus zivin, ne nekde toci ta poli stale to same vytrzene z kolobehu zivin
V teoretické rovině můžu jen souhlasit, teď ještě jak to udělat. Hydroponie je zajímavá věc, jako doplněk jo. A ty "killer feature", jako (ne)potřeba vody oproti konvenčnímu hospodaření, to je dost dobrý. Těžko se ale v tom bude kdy pěstovat to hlavní, obiloviny, brambory.. A soudruh/soudružka budoucnosti si asi nutričně nevystačí s vokurkou, že. Všude se proklamuje, jak je to křisťálově čistý, ale jak se vyrábí ten roztok, to je pro mě zatim záhada. A jelikož rostliny dýchají i kořeny, tak se to asi bude muset nějak okysličovat, ne.
Nepletu, debatovalo se tady o tom. IIRC je pro snížení konzumace živočišných produktů, ale ne pro jejich zrušení. Že je živočišná výroba podstatná pro zemědělství, to tu IIRC i sám psal.živočišnou výrobu nezavrhuje.Řek bych, že se pleteš.
Obojí je násobně, ale opravdu násobně pro zemědělce pracnější.No tak to by nám mohlo vyřešit problém s nedostatkem práce na venkově, ne? Jestli ovšem bude jeden nejmenovaný ekonomický systém, který se rád prezentuje jako odměňující užitečnou práci, ochoten to zaplatit, to mi na tom přijde jako zapeklitá otázka...
No tak to by nám mohlo vyřešit problém s nedostatkem práce na venkově, ne?
Po volbách už nebude špinavé a levné práce, řekl soudruh Klement Bartoš a zubatá neomarxistka mu určitě v duchu přizvukovala. Pak už bude jen čistá a spravedlivě odměněná práce a tančit se bude všude. Tak si stačí kapánek počkat, néé?
Upřímně řečeno nevim, co s tim. Dlouhodobý trend vylidňování venkova se s postupem času ještě stupňuje. Celkově práce na venkově moc neni, ale v zemědělství jí je dost a lidi tam chybí. Problém je v tom že to nikdo nechce dělat. Krom toho ta ekovylepšení, o kterých jsme mluvili, zásadně zahýbou s cenami. Každý asi ví, jak moc se liší "bio" nebo eko potravina cenově od standardní potraviny, žejo.
A co ses teda dozvěděl v a2larmu, denikureferendum a blistech o dusíkatých sloučeninách?Nevim, jestli rozumim otázce, ale asi nic. (blisty jsem snad ani nikdy nečet mimo někým nalinkované články.)
Upřímně řečeno nevim, co s tim. Dlouhodobý trend vylidňování venkova se s postupem času ještě stupňuje. Celkově práce na venkově moc neni, ale v zemědělství jí je dost a lidi tam chybí. Problém je v tom že to nikdo nechce dělat. Krom toho ta ekovylepšení, o kterých jsme mluvili, zásadně zahýbou s cenami. Každý asi ví, jak moc se liší "bio" nebo eko potravina cenově od standardní potraviny, žejo.No, tak asi bych si postěžoval, že kapitalismus je debilní, když to neumí nějak rozumně cenově vyřešit. No ale jednak byste mě měli zas za centralistickýho socialistu a jednak to není tak úplně pravda / ne celá pravda... Lidi totiž kolikrát nechtějí dělat ani některý práce, který jsou relativně slušně placený. IMO to asi bude nějaký kulturní nastavení nebo co. V sumě souhlasim, taky nevim, co s tim...
do kuchyně jsem z tohohle důvodu nakoupil spotřebiče Mora...Ve skutecnosti Mora vyrabi jen varne desky, sporaky a trouby. Ostatni spotrebice jako mycky jsou rebrandovane vyrobky od nekoho jineho, pokud si dobre vybavuju, tak od Candy.
Já hlavně vůbec nevěděl, že Spokar dělá kartáčky.
Spojené kartáčovny. :-) Před rokem 1989 tu možná ani nikdo jiný zubní kartáčky nevyráběl.
Já tedy zůstávám u Curaproxu, ale v duchu doby jsem podlehl elektrifikaci.
3. Divně nastavený bankovní sektor. Uvažujme teoretický příklad. Stane se nemyslitelné a v USA teď v říjnu neprojde navýšení státního dluhu. USA se ocitnou bez prostředků a budou muset volit mezi splácením úroků a veřejnými výdaji (platy pro státní zaměstnance apod). Propukne ekonomická krize nevídaného rozsahu. Tak jako před sto lety Československo, i exportně orientovaná Česká republika bude velmi tvrdě bita. Dejme tomu, že by nezaměstnanost vystřelila do desítek procent. Lidé budou bez peněz a nebudou mít na jídlo, na nájmy. Co s tím? Uděláš zákon, který nájmy a platby hypoték odpustí. Je to jedno a totéž, protože řada bytů na hypotéku je dále pronajímána třetím stranám. Tím ale začnou mít problémy banky, které neinvestují peníze svoje, nýbrž peníze svých klientů (a za to pak některé mají ještě tu drzost účtovat jim poplatky za vedení účtu apod). Lidé tak začnou mít problémy dostávat se ke svým úsporám. Kdyby existovalo rozlišení mezi bankami, kde jsou vklady 100% kryté, a investičními fondy, asi by to znamenalo konec „levných peněz“ – to neumím úplně dohlédnout, protože nejsem ekonom. V každém případě bych přecejen očekával větší stabilitu, protože málokdo by investičnímu fondu svěřil veškeré své úspory.Tohle je dobry priklad, kdyz "moudre" rozhodnes, ze lidi nemusi platit sve dluhy, ktere je nikdo nenutil brat, odserou to banky, tak dobre, at trpi, paraziti kapitalisticti, od toho mame ruzna occupy wall street, ne? Jenze ouha, pak si soudruh revolucionar nebude moct vybrat z bankomatu na sojove late a vegansky burger, protoze mu zkapala banka. Zla vlada, zla. Urcite za to muze kasinovy kapitalismus. Nebo ne? Kdo nutil stat rucit za vklady v komercnich bankach? Co takove ruceni zpusobilo? Treba to, ze konzumenty naprosto nezajima, jak zdrava je jejich banka, komu napujcovala jejich vklady, a jake to ma rizika. Proc by je to melo zajimat? Vite, jake ma rizika portfolio banky, ve ktere mate bezny ucet, kam vam chodi vyplata? Nevite? Proc? Nezajima vas to, protoze to preci stat zarucil. Banka nema nejmensi duvod chovat se opatrne, konzervativne a obezretne, zakaznik to po ni naprosto nevyzaduje. Proc taky, kdyz ji prostrednictvim dohledu defakto ridi a ruci stat. Kdyz za neco rucim, a ovladam to, mam nad tim kontrolu. Management banky jede zavod v tom, kdo najde riskantnejsi prilezitost, protoze nikoho ze stradatelu nezajima, jsou-li bezpecni a solidni. Neni po tom poptavka. Kdo to posral, stat, ktery se rozhodl ridit trh, zrusit zpetnou vazbu a hrozne se divit, nebo trh, ktery se skripenim zubu jede v nastavenych mantinelech, prestoze vedou spolehlive do pekla?! Kdyz jsem delal pilotak, na jare bylo skoleni s rozbory nehod. Jeden instruktor tam rekl neco ve smyslu: "Kazdy velky pruser zacina nejakym "dobrym" napadem". Myslim, ze to plati stoprocentne, nejen v letectvi, ale i tady. Co kdyz stat dostane napad naridit komercnim bankam, aby pujcovali i lidem, ktere povazuji za problematicke, za riskantni? Super, ne? Bankam se do toho nebude chtit, ale kdyz to stat naridi zakonem, co udelas, nic. Tak jim pujci za vyssi urok, aby pokryl ten vnimany risk. bum, naraz rasismsus, a diskriminace, a je treba jim dat stejnou sazbu jako tem normalnim. Zase dalsi zakon. Ani tak ty dluhopisy od problemovejch nikdo nechce? Stat pomuze, ma napad, udela agenturu, ktera je od bank bude vykupovat. Bez premysleni, bude statni, sama nic sveho nema a neriskuje. Furt nechce? Zabalickujeme, dobre a spatne, aby to bylo nepruledne. Skvele, zavladla socialni spravedlnost, a dum si muze dovolit i svobodna matka bez zamestnani, ktera lze na zadosti o pujcku o prijmech, o majetku i o tom dome co kupuje. Ze je to kravina? Proc, vse je super, ceny jdou nahoru, rozhodne se nemuze nic stat, tehle system preci ridi experti, analyzu rizik maj v malicku, maj kompjutry a modely, jsou to odbornici, ne nejaci stari paprdove, kteri by se bali riskovat prachy svych vlastnich bank. Stejni experti jako ti, co ridili 20 let valky v afghanistanu. Stejni experti jako ti, co poslali do wuhanu grant na vyvoj chimerickych koronaviru. Pokud vam v predchozim textu prislo nejaka podobnost s hypotecni krizi z roku 2008/2009, tak to asi bude jen nahoda. Za tu preci mohl zly kapitalismus a ne "moudre" napady statu...ze?
Treba to, ze konzumenty naprosto nezajima, jak zdrava je jejich banka, komu napujcovala jejich vklady, a jake to ma rizika.
Tady se ovšem nabízí otázka, do jaké míry má konzument, který by se zajímat chtěl, vůbec šanci zjistit relevantní informace. Někdy jsou ty signály celkem jasné (různé kampeličky nabízející absurdní úroky), ale měl třeba běžný klient IPB v roce 2000 šanci poznat, že se banka řítí do průšvihu, dřív než pár dnů před zmražením vkladů a obsazením centrály?
Tohle je dobry priklad, kdyz "moudre" rozhodnes, ze lidi nemusi platit sve dluhy, ktere je nikdo nenutil brat, odserou to banky, tak dobre, at trpi, paraziti kapitalisticti, od toho mame ruzna occupy wall street, ne? Jenze ouha, pak si soudruh revolucionar nebude moct vybrat z bankomatu na sojove late a vegansky burger, protoze mu zkapala banka. Zla vlada, zla. Urcite za to muze kasinovy kapitalismus. Nebo ne?To je jako tvrdit, že tě nikdo nenutí dýchat. Jestli jsem to správně pochopil, tak šlo především o dluhy na nemovitosti, kde ti dlužníci bydlí. Takže žádné sojové laté nebo veganský burger, ale existenční záližitost. Netvrdím, že odpouštět dluhy je správné, ale tvrzení dluhy, ktere je nikdo nenutil brat je blbost.
Uvažujme teoretický příklad. Stane se nemyslitelné a v USA teď v říjnu neprojde navýšení státního dluhu. ... Propukne ekonomická krize nevídaného rozsahu. ... Lidé budou bez peněz a nebudou mít na jídlo, na nájmy. Co s tím? Uděláš zákon, který nájmy a platby hypoték odpustí. ...V tomhle kontextu říkat, že ty lidi nikdo nenutil si ty dluhy brát, nebo že se do takového bydlení pro začátek nenastěhují, je mimo.
Ne, nenutí, ale je to zhruba na úrovni toho, že je nikdo nenutí jístNe, není to na té úrovni. Jíst musíte, bydlet ve vlastním nemusíte, můžete jít do pronájmu. Bez rizika.
Ne, stále v takovém kontextu nikdo nenutil lidi si ty půjčky brát. Když si vezmete půjčku, berete na sebe i riziko, že ji nebudete moci splácet.#240
Pokud někdo nemá na splátky hypotéky, nájem pro něj není řešení, protože na něj taky nemáOmyl. Když najednou nemáte na nájem - a fakt se nebavím o situaci, kdy na něj najednou nemá nikdo - tak se můžete oproti hypotéce velice snadno přestěhovat někam, kde na nájem budete mít. Případně, pokud nebudete mít ani na levnější nájem, by měla nastoupit ta slavná sociální záchranná síť. Samozřejmě už to bydlení nebude srovnatelné. Ano, to je možné - tím, že jste někdy na ten nájem měl, vám nevzniká nárok na takové bydlení do konce života.
Případně, pokud nebudete mít ani na levnější nájem, by měla nastoupit ta slavná sociální záchranná síť. Samozřejmě už to bydlení nebude srovnatelné. Ano, to je možné - tím, že jste někdy na ten nájem měl, vám nevzniká nárok na takové bydlení do konce života.No a existuje to vůbec? Protože zimu co zimu se dělají sbírky na nocleženky u Armády spásy, tzn. je to založené na dobrovolných příspěvcích veřejnosti, a i tak se nedostane úplně na všechny.
Nenadala situace kdy velke mnozstvi lidi nema na najem, ci hypoteku je jednou z vychozich premis cele diskuze#240
Absurdní je, že dnes je každý, kdo má bankovní účet, investorem v takové společnosti. Ale za svůj vklad nedostane dividendy a hlas na valné hromadě, naopak ještě platí poplatky za základní služby.Takhle to nefunguje. Tvoje banka nepůjčuje tvoje peníze, respektive ten vztah je mnohem vágnější. Když přineseš do banky 100 Frfňů v keši, banka si u tvého účtu poznační navýšení obligace vůči tobě o 100 Frfňů a tu keš vrazí do svých rezerv, což je majetek, který používá např. k uspokojení různých právě realizovaných obligací vůči klientům (což ale nejsou hypotéky, to je obligace opačným směrem). Ze zákona jsou reservy nějaké procento celkových obligací, obvykle dost malé, v některých zemích dokonce nulové. Pokud tě zajímá, kde banka veme peníze na novou hypotéku, odpověď je velmi jednoduchá: Nikde. Ty peníze prostě v té chvíli vzniknou. Tvoje "prachy na účtě" pro banku kdovíjak supr věc nejsou, právě protože představují obligaci. A navíc v individuálním případě dost nepředvídatelnou. Vložil jsi dnes do banky milion Frfňů? No to je sice hezké, ale ty je klidně můžeš chtít hned zejtra zase zpátky. Něco jiného je např. termínovaný vklad, kdy do banky vrazíš peníze s podmíkou, že si je vybereš nejdříve za nějakou dobu, např. za rok nebo podobně. To je pro banku něco úplně jiného, s tim už může nějakou způsobem pracovat, protože to není v té chvíli obligace (resp. bude až za nějakou dobu). Což je reflektováno výrazně lepším úrokem. Vše výše popsané je AFAIK.
Nevím, možná něco přehlížím, ale mně pořád přijde, že banka malou část vkladů drží v rezervách a zbytek (= peníze klientů) investuje. Z čeho by jinak uvolnily peníze na tu hypotéku? (...) půjčuje cizí peníze; když ty si u mě uložíš tisícovku, já z ní někomu půjčím kiloNo, ono je to celý zamotanější. Dejme tomu, že z tý tisícovky spíš půjčíš někomu 900 (tj. dejme tomu, že zákonem požadované reservy jsou 10%). Ten někdo jde a vrazí ty prachy to do své banky, která následně z nich uloží 90 a někomu dalšímu půjčí 810. Ten je taky vrazí do banky, a tak dále... Tohle je násobič peněz a AFAIK v kostce je to reciprokál požadavku na reservy, tzn. při reservách 10% dojde ke vzniku 10× tvého vkladu. Jo a ještě další věc je požadavek na kapitál banky, kterej jsem v tom prvním komentáři pomíchal s reservama. Nerozumim, jakým způsobem tohle funguje dohromady a kolik v půjčkách může běžná banka např. v ČR napůjčovat na základě vkladu ve výši X na běžný účet, ale intuitivně to vnímám tak, že celkem vysoký násobek. Btw. taky jsem asi špatně použil termín obligace, správně je asi spíš závazek. TL;DR celkově je IMO lepší moc nepřemýšlet tim směrem, že banka sedí na nějaký truhle zlaťáků, do který ty přisypeš a oni pak někomu jinýmu tvoje zlaťáky odsypou. Spíš je možná lepší se na vklad hotovosti na účet dívat jako na měnovou konverzi, kdy za hotovéCZK dostaneš eCZK (nebo historicky knihovéCZK), které mají stejnou nominální hodnotu, ale ta měna má trochu jiné vlastnosti (likvidita, technikálie, ...). Tenhle pohled koneckonců umožňuje nahlédnout, proč Tether Operations je de-facto banka - dáš jim hotovéUSD a oni ti dají eUSD, resp. oni tomu říkaj USDT, a dostaneš je s příslibem, že můžeš kdykoli později provést konverzi zpátky, tj. "vybrat si vklad".
Kdybys neměl protizávaží na druhé straně, tak ti v určitou chvíli dojdou volné peníze v systému.A nebo bys odstranil tuhle abstrakci a lidi by se sami rozhodli, jestli mít peníze v bance, kde jen leží, ale mají je kdykoliv k dispozici, a nebo uložené někde a nějak, kde sice nebudou k dispozici okamžitě, ale budou se jim úročit – budou dostávat podíl na zisku, ale taky ponesou určité riziko. A bylo by to krásně přehledné a každý by si zvážil sám za sebe, jak velké to riziko je ochoten nést.
A nebo bys odstranil tuhle abstrakciA co vlastně navrhuješ? Odstranit dynamicitu hodnoty peněz? Jak? Co ti v tom brání, kromě praktických věcí, jako že musíš transportovat nějakou vzácnost? To řeší třeba kryptoměny a nějak to na lepší set vlastností v tomhle ohledu to imho by default nevede.
lidi by se sami rozhodli, jestli mít peníze v bance, kde jen leží, ale mají je kdykoliv k dispozici, a nebo uložené někde a nějak, kde sice nebudou k dispozici okamžitě, ale budou se jim úročit – budou dostávat podíl na zisku, ale taky ponesou určité rizikoProč? Z čeho to plyne? Proč by se rozhodli potom, a nemůžou se tak rozhodnout teď? To popisuješ jak kdyby tohle bylo něco co prakticky neexistuje, přitom těch možností je mnoho. Například ETF jsou jedna. Drahé kovy / investiční mince další (ty jihoafrické zlaté mince, co jsou zároveň měna, takže ti je vezme i směnárna). Služby jako Zonky a tak podobně. Akcie (dají se imho najít dlouhodobě +- stabilní). Co dál? Komoditní trh? Investorské fondy s vyváženým portfoliem. Vždyť toho je tři prdele a něco z toho sám aktivně používám.
A nebo bys odstranil tuhle abstrakci a lidi by se sami rozhodli, jestli mít peníze v bance, kde jen leží, ale mají je kdykoliv k dispozici, a nebo uložené někde a nějak, kde sice nebudou k dispozici okamžitě, ale budou se jim úročit – budou dostávat podíl na zisku, ale taky ponesou určité riziko. A bylo by to krásně přehledné a každý by si zvážil sám za sebe, jak velké to riziko je ochoten nést.U té full-reserve banky furt nerozumim, jak by to mělo fungovat, aby dávalo finančně smysl něco takovýho provozovat. Aby to nabízelo všechny bankovní služby, musel bys efektivně lidem napařit záporný úrok - kdo by pak o to měl zájem? Nebo by se to financovalo nějak jinak? Jinak ale existují např. různá družstva apod., případně modernější koncept ethical banking apod. (ale praktickou zkušenost s tim nemam). Pokud chceš vyšší úročení, tak máš k dispozici právě třeba ty zmiňovaný termínovaný vklady nebo různé futures nebo všelijaké fondy a další možnosti...
U té full-reserve banky furt nerozumim, jak by to mělo fungovat, aby dávalo finančně smysl něco takovýho provozovat.
V současnosti máš dvě (nebo více) služby spojené do jednoho balíčku a z výnosů jedné se financuje druhá. Je to poměrně netransparentní1 a může to vést na různá zklamání a na první pohled neočekávané výsledky.
Osobně by mi taky víc vyhovovalo, kdyby to bylo oddělené. Tzn. měl bych někde uskladněné peníze, zlaté slitky atd. a za tuhle službu bych platil, stejně tak bych platil za převody peněz, paušál za provoz internetového bankovnictví (jeho vývojáři taky musí něco jíst :-) atd. A pak bych se explicitně rozhodl část úspor investovat, což by klidně mohla zprostředkovat ta samá instituce, ale bylo by to moje vědomé dobrovolné rozhodnutí a měl bych k tomu patřičné podklady (riziko, výnosy…).
Souhlasím, že už dneska ty možnosti vlastně existují a jde spíš o to, co je výchozí chování. Ale problém je trochu v tom, že se státy často snaží házet klacky pod nohy nebo aktivně škodit těm, kteří by to chtěli dělat jinak (viz útoky států na různé alternativní platební systémy, zlato, kryptoměny atd.).
[1] je až s podivem, kolik služeb může být „zadarmo“ – přitom je zřejmé, že banka ty peníze z klientů někudy vytahat musí
Tzn. měl bych někde uskladněné peníze, (...). a za tuhle službu bych platil, stejně tak bych platil za převody peněz, paušál za provoz internetového bankovnictví (jeho vývojáři taky musí něco jístTuhle neinvestovanou část bych se ale asi rácionálně snažil minimalizovat pouze na bezprostřední výdaje, protože mít tam uskladněny peníze dlouhodobě by znamenalo se jen dívat, jak se odtamtud postupně vypařují do různých poplatků. Už u bežného účtu jsem nervózní, když se mi tam nakupí více peněz, než je nutné, u tohohle účtu by to bylo jako mít třeba dvojnásobnou inflaci. Tj. nevidim, jaký by to mělo mít účel / usecase kromě opravdu toho krátkodobého "operačního minima"... (Nepočítám do toho to zmíněné zlato, to je něco jiného - komodita.)atd.
aktivněji podíleli na rozhodování, jakou část svých peněz chtějí držet (opravdu držet) a jakou investovatJá furt nějak nechápu, proč by se někdo rozhodl pro to kryté držení, byť pro část peněz. Chudý člověk určitě nebude chtít zvýšené poplatky. Bohatému sice poplatky potenciálně nevadí, ale ten zase bude chtít ty peníze spíš nějakým způsobem investovat, směnit za majetek nebo podobně. Tj. to by bylo vhodné snad jenom pro někoho á la Harpagon, ale je otázka, jestli chcem něco takového motivovat... IMO problém je spíš ten, že se tyhle věci nevyučují ve škole... Resp. vágně si vybavuju, že se to nakouslo někde v nějaký občanský výchově, ale v sumě to bylo úplně k ničemu a ty učitelé tomu kolikrát sami nerozuměj a radši řešej popravy milenek středověkých panovníků a podobný íčoviny. Měl by existovat nějakej školní předmět o základech ekonomie / ekonomické praxe, povinně od řekněme druhého stupně ZŠ...
V případě krachu by se asi závazky vůči klientům/věřitelům uspokojovaly nějakým round-robinem, aby jeden nedostal několik milionů a někdo nezůstal úplně na suchu. Takže pokud máš na účtě relativně drobný zůstatek, je velmi vysoká šance, že o něj nepřijdeš ani v případě krachu.PS: Vím, že vklady jsou do nějakých nižších jednotek mega pojištěné (nějak za to přímo ručí stát, nebo něco). Ale i tak by v případě pádu banky ty peníze nebyly k dispozici hned, chvíli by to trvalo. Navíc se to může změnit, tohle je další věc, která mi taky trochu smrdí. Nicméně, šlo mi o to, že pokud ta banka padne, tak stejně asi nezůstane jen díra v zemi, ale budou schopni v nějakém rozumném horizontu vypořádat alespoň část závazků. A to by nejspíš probíhalo nějak postupně a rovnoměrně, takže zatímco nejmenší klient by byl rychle na 100 % svého vkladu, někdo jiný třeba jenom na 5 %.
Ale mezi tím je široké spetrum lidí, kteří mají na účtu několik set tisíc korun. Investovat to neumí/nechtějí, ono relativně bez rizika se na tom zase tak moc vyždímat taky nedá. Ty peníze si šetří třeba na včasné doplacení té hypotéky, nebo tak něco. A ti už by mohli kývnout na nějaký ten poplatek výměnou za to, že ty peníze někdo skutečně jen a pouze „uskladní“, a že ta míra rizika bude ještě výrazně menší než u klasického nekrytého bankovního účtu.
K tomu moc nevidím důvod. Za prvé tu máme zákonné pojištění vkladů do 100000 EUR. Za druhé existují protinflační Dluhopisy Republiky, které garantují úrok ve výši inflace (navíc osvobozený od daně). Čistě technicky je možné, že by je stát nebyl schopen splatit, ale pokud by to naši politici opravdu přivedli úplně "zu grund", pak budete mít problém s čímkoli, co je nějak navázáno na korunu nebo naši ekonomiku.
Chybí instituce, která by jen držela peníze, vedla konta a řešila transakce.
Taková instituce, pokud by neměla maskovat pračku na špinavé peníze, by musela žít jen z poplatků a ty by musely být docela mastné, aby pokryly náklady a ještě zajistily rozumný zisk (takový, aby se nevyplatilo investovat radši do něčeho jiného, třeba normální banky). Abych pravdu řekl, vůbec si nejsem jistý, jestli by se to v konkurenci normálních bank dalo nastavit tak, aby bylo dost zájemců a mohlo to ekonomicky fungovat.
Ano i ne. Na jednu stranu mám představu o tom, kolik stojí vývoj a provoz bankovního systému… (hodně). Na druhou stranu: existují i různé jiné platební systémy, které taky umí vypořádat transakce, umí se propojit mezi sebou, taky je musel někdo naprogramovat… a jsou o několik řádů levnější, než provozovat banku. K tomu je potřeba připočíst provoz nějakého skladu, ve kterém by bylo bezpečně uložené zlato nebo hotovost, a tohle střežit taky něco stojí, ale když se ty náklady rozpočítají mezi jednotlivé klienty, tak by to mělo jít celkem v pohodě zaplatit. Největší riziko tady stejně je, že to ukradne/zabaví stát – proti tomu se těžko brání. A pak tu jsou různé kryptoměny, které taky vypořádávají a evidují transakce, taky je musel někdo naprogramovat a taky někdo musí provozovat ty servery. Tyhle systémy jsou sice extrémně drahé (přepočteno na zaúčtovanou transakci), ale to je dané tím, že vychází z předpokladu, že nikdo nikomu nevěří, nikdo nikoho nezná (jako fyzickou identitu) a přesto to musí fungovat – proto se pálí spousta energie na počítání hashů a podpisů a zabírá to šílené terabajty dat na discích a zatěžuje to síť. Tohle je na tom to drahé. Nebýt toho (tzn. kdyby to v principu fungovalo víc jako klasická banka, co se důvěry a anonymity týče), tak ty zbylé náklady na vývoj a provoz až tak vysoké nejsou a po rozpočítání mezi jednotlivé klienty by to asi nikoho až tak netrápilo.
Jasně, bylo by to dražší než dnešní stav, kdy má člověk většinu služeb zadarmo, ale jako klient by ses s těmi poplatky buď smířil a měl to bez rizika se 100% krytím, nebo bys alespoň část úspor investoval a tím pokryl ty poplatky a měl i nějaký zisk.
Jasně, bylo by to dražší než dnešní stav, kdy má člověk většinu služeb zadarmo, ale jako klient by ses s těmi poplatky buď smířil a měl to bez rizika se 100% krytímMně na tom přijde blbý to, že 100% krytí má víceméně využití jen v době krize (respektive jiné využití mě nenapadá). Jenže krize jsou nepředvídatelný a může se např. stát, že banka bude obležená lidma doažujících se výběrů z běžných účtu nebo ji někdo podpálí nebo zaměstnanci budou stávkovat nebo že se CEO rozhodl v rámci krizových opatření porušit garanci krytí nebo nějaká jiná z X dalších možností, co se v krizi může stát... Tj. pokud ten use-case je 'mít hotovost v době krize', pak mi opravdu přijde nejlepší ty peníze mít co nejdál od bank, který v době krize bejvaj epicentra problémů. Tzn. chtělo by to nějakou úplně externí službu nebo fakt mít doma sejf...
A když se to stane v reálném světě, s veškerou provázaností a z toho vyplývajícími side-effecty, tak vznikne finanční krize.
Když se to stane v reálném světě, tak nastane věc, které se říká "run na banku", a banka se během pár dnů položí. Příkladů by se našlo dost i v našich končinách, nejznámějším byla asi IPB (2000). (Dnes, v době bleskového šíření informací, internetového bankovnictví a okamžitých plateb, by to asi byly spíš hodiny než dny.) Finanční krize je z toho až ve chvíli, kdy se to stane hodně bankám včetně nějakých opravdu velkých. V případě té velké krize ~2008 to bylo celé trochu složitější, doporučuji film The Big Short (Sázka na nejistotu), kde jsou základní principy vysvětleny "pro blbé".
Výsledek je pořád ten, že banka půjčuje peníze svých klientů.Mně tenhle pohled dává smysl u té hypotetické full-reserve banky. Když vrazíš do banky 1000 peněz v hotovosti a v ekonomice z toho vznikne třeba padesátinásobek, kterej vlastní různí lidé v různých bankách (takže profit z té investice jde jiným bankám) ... a všechno to jsou bezhotovostní operace, zatímco tu hotovost si vybral mezitim z bankomatu ještě někdo úplně jinej zcela nesouvisející ... navíc v některých zemích (např. Kanada) je dokonce požadavek na rezervy nulovej ... no tak pak řešit, co se vlastně s tvými penězi stalo, je takové filosofické ...
A možná to fakt nikdo nepozná. Ale pak takhle jednou přijde Pepa, že mu stará sebrala prachy a chce sáhnout do kasičky, ukáže se, že kasička je vlastně prázdná a jediné co existuje je závazek jejího správce, že tam ty peníze zase vrátí. No ale co naplat, Pepa si pivo nedá, hospodský udělá menší tržbu, další spořiči začnou zmatkovat, že jsou jejich úspory v ohrožení a že možná nebudou mít za co pít na konci měsíce, takže začnou víc dotírat, že svoje peníze chtějí zpátky hned atd. A když se to stane v reálném světě, s veškerou provázaností a z toho vyplývajícími side-effecty, tak vznikne finanční krize.To IMO není dobrý přirovnání, protože v tomhle příkladu když to jde špatně, tak lidi přišli o prachy, ale když to jde dobře, tak mají na konci měsíce pivo, které si mohli dát předtím, mínus inflace (která teda za tu dobu bude minimální). Kdežto ten bankovní systém umožňuje mnoha lidem např. řešit bydlení, firmám rozjíždět nové projekty atd. Já teda nechci ten systém nějak extra obhajovat, leccos na tom je špatně ... Ale zrovna to, že banka má jen část vkladů krytých mi dává smysl. Kdyby měla mít vždy 100%, IMO by se tomu nedalo říkat banka, spíš něco jako provozovatel digitálních trezorů nebo tak něco...
Mohlo by to být nastavené tak, že za hypotéku by se ručilo výhradně jen a pouze tou nemovitostíTak to AFAIK je v USA. Hypotéku nemáte vy, ale ten dům. Zejména v našem prostředí by tenhle model měl velkou výhodu v tom, že ten, kdo vám ten barák sebere, má větší motivaci ho prodat za skutečnou cenu a ne v "dražbě", o které ví jenom kamarád.
Do nájmu bez rizika?Ty snad vidíš něco rizkového na "smlouvě na rok s možností prodloužení"? To seš asi slečinka s veganským burgerem a sojovým laté
Tratily by na tom obě strany, nízký (odpuštěný) nájem je furt lepší než nic.Pozor, tohle vůbec nemusí být pravda. AFAIK situace je taková, že zatímco ceny nemovistostí nezadržitelně rostou každým rokem, nájmy buďto rostou vůči tomu relativně pomaleji, nebo dokonce i klesají [viz]. Dále je potřebovat uvažovat, že pronajmout byt nájemníkovi zahrnuje netriviální práci / administrativu / údržbu / náklady / rizika a byt ti to zablokuje na minimálně rok. Řada bytů taky potřebuje zrekonstruovat nebo minimálně nějakou počáteční investici, u které se sice dá spočítat že se ti za pár let vrátí, ale pokud to nemusíš dělat, tak proč se s tim trápit? Tohle ještě umocňuje chronický nedostatek řemeslníků a jejich dlouhé termíny. Takže se může velmi snadno stát, že si prostě spočteč, že se ti nevyplatí byt pronajmout. Celkově moc nerozumim, jakou pointu se snažíš vyjádřit. Že někdo někoho nenutí si kupovat byt na hypotéku mi přijde jako filosoficko-hypotetická úvaha bez přesahu do praxe.
Co podnajem, co zit u nekoho, treba rodicu nebo tatinka ditete? jeste nedavno bezne zily 3 generace pohromade a pomahali si s vychovou.To je zajímavé, jak se občas názorově potkáte. Mezigenerační bydlení tady davkol zmiňoval/propagoval taky.
Uděláš zákon, který nájmy a platby hypoték odpustí.Jenom doplním, pokud to není jasné, mám na mysli situaci, kdy člověk má jednu nemovitost s hypotékou a v té nemovitosti bydlí. Takový člověk zajišťuje tím dluhem základní životní potřebu. Takže tvrdit, že ho k tomu nidko nenutí mi přijde ujeté. Tvrdit, že místo toho může být v nájmu je hloupost, protože to jeho aktuální finanční situaci nijak nezmění, protože nájem a splátka hypotéky za srovnatelné bydlení bývají taktéž alespoň řádově srovnatelné.
muzu se zeptat? mela by mit svobodna matka na socialnich davkach narok na vlastni byt v ulici Na Prikopech nebo vilu na hanspaulce ci vinohradech?Můžu se taky zeptat, zda může někdy woke aktivista z projektu sdílenédomy.cz, dosáhnout někdy na vlastní bydlení, když celej den maká na sexismu, rasismu, homofobii a klimatické spravedlnosti. Zda teda nějaký místní soudruh zná odpověď.
je celkem stará známá myšlenka shromáždit družstvo / skupinu lidí se stejným zájmemAno, to je stará známá myšlenka třeba KSČ.
Kdo sdílí, neroztáčí kola konzumu. „Máme v plánu sdílet co nejvíc, ne jen málo používané věci, ale třeba i auto,“ vysvětluje Tomáš.
Což je jinými slovy komunismus a ekonomický program Pirátů a vlhký sen jejich ekonomických expertů.
V zásadě mi tito rudí pomatenci začnou vytáčet do ruda až když se dostaví všichni na techno party. To bych byl nesmlouvavý a každého spravedlivě odměnil klasickými, ověřenými, konzervativními pětadvaceti obuškem, a aby to bylo maximálně klimaticky spravedlivé, neopomněl bych ani nejzfetovanějšího soudruha.
budou nejspíš potřebovat každou ruku a nohuJak tě tohle napadlo, totiž "Přiložíme nohu k dílu" zpívala zvířata ve Farmě zvířat od Orwella. To asi soudruzi nečetli, páč by věděli, že se v každé beztřídní společnosti dřív nebo později objeví vepř soudruh Napoleon
Teoreticky by to možná šlo dělat i nezávisle na státu, že by vzniklo něco jako CZFree, kde by nebylo cílem vydělávat na nájmu, ale jenom svépomocí postavit a následně udržovat byty.
A mohlo by se tomu říkat třeba bytové družsvo.
Tahle část města, tenhle svobodný přístav pro všechny levičáky, anarchisty a pankáče, existuje pouze v tento jediný okamžik. Za pár měsíců nebo let už zde vůbec nemusí být, mohou ho spolknout sterilní kanceláře, vycíděné ulice a všude stejné hipsterské kavárny s kyselým espressem.Hustě! Tak přesně něco takového jsem myslel. To nejsem zvědavý, jak to dopadne.
České zákony to řeší jen přes vágní formulaci o „míře místně obvyklé“ (např. ohledně hluku)By mě zajímalo, zda to jde použít „opačně“, tedy k vyhnání gentrifikátorů. (Řečnická otázka, jistěže stát je tu od toho, aby bránil zájmy vládnoucí vrstvy a jejích podržtašků.)
Vzpomeňme si například na smutnou vyklizenou Kliniku, chátrající memento Milady nebo aktuálně fízly vyklízené squaty v athénské Exarchii.Dost hustě!
My žijeme v zemi, která vzhledem k počtu obyvatel není zase tak malá, je úrodná a vcelku bohatá na nerostné zdroje. Kdyby vypukla globální krize, jediný nevyhnutelný důsledek pro nás by měl být ten, že si nebudeme moct dovolit nový iPhone.Tohle slyším často, ale když stát udělá zákon, že teda jako 70% prodávané potravinové produkce v obecných hypermarketech věcí, co rostou u nás, musí být z českých zdrojů, tak lidi začnou křičet a rozjede se fake news kampaň že obchod nebude moct prodávat banány když neprodal dostatek brambor.
když stát udělá zákon, že teda jako 70% prodávané potravinové produkce v obecných hypermarketech věcí, co rostou u nás, musí být z českých zdrojů
…rozjede se fake news kampaň…
Fake news je spíš tenhle komentář, to zvýrazněné omezení vidím totiž poprvé tady a teď. (Jen pro pořádek: podle mne by ten zákon by byl absurdní a škodlivý populismus i s ním.)
to zvýrazněné omezení vidím totiž poprvé tady a teďJe to doslova od začátku v tom zákoně (seznam potravin začíná na straně 20). Srovnej třeba s tímhle reprezentativním meme.
On je tedy nesmyslný u čehokoli, ale to je jiná diskuse.No ne, mě by zajímalo, jaké by mělo být správné řešení toho, že lidi brečí, že jsme „zbytečně“ potravinově nesoběstační a že se vozí rajčata do Španělska a zpět. Buď se může udělat tohle, nebo zdražit doprava (což zase začnou řvát různí Odinové). Nebo nějaké jiné nápady? (tenhle je za mě problematický především v tom, že uvedené potraviny taky v velké části produkuje jedna firma, která určitě nepatří panu premiérovi)
To, že kvůli něčemu "lidi brečí", ještě neznamená, že je to opravdu problém, který je potřeba řešit, tím spíš pokud "lidi" znamená voliče SPD (odkud je autor toho návrhu) a podobně smýšlející jedince. To už bychom za chvíli mohli chtít řešit, že "lidi brečí", že tu máme moc imigrantů a že jim je politici chtějí nastěhovat do bytů.
tenhle je za mě problematický především v tom, že uvedené potraviny taky v velké části produkuje jedna firma, která určitě nepatří panu premiérovi
To byl také asi jediný důvod, proč vůbec hrozilo, že by ten návrh mohl projít. Je to podobné jako s aktuální kauzou státní kampaně na prevenci proti rakovině. Na pozadí vzrušené debaty o tom, jestli si Babiš nechává od VZP zaplatit volební kampaň, neprávem zapadla otázka, kam a komu by v případě realizace toho projektu tekly ty peníze.
chtít řešit, že "lidi brečí", že tu máme moc imigrantů a že jim je politici chtějí nastěhovat do bytů.Ano, toto bude nejvhodnější řešit až se budou kutálet hlavy po chodníku a po vánočním jarmarku se bude projíždět sirotek s granáty v nákladním automobilu...
tím spíš pokud "lidi" znamená voliče SPDBherzet volí SPD?
While non-agricultural goods only faced an average tariff rate of 1.7% in 2016, duties of 34.2% were applied to agricultural goods, and animal and dairy products saw tariffs of 110% and 133.2%, respectively. Agricultural goods such as tropical fruits and nuts, which are not produced domestically in Switzerland, usually have lower tariffs.Lokální producenti nemají absolutní monopol. Stále musí cenově obstát v zahraniční konkurenci. Zvýhodňuje je jen to clo. Především ale potřebuješ důvěryhodnou a kompetentní vládu, která ty cla bude upravovat tak, aby se dosáhlo rozumného kompromisu mezi zájmy spotřebitelů a zájmy národní bezpečnosti, ne dle zájmů Agrofertu. Ono se taky třeba může stát, že u nás bude neúroda, zatímco Nizozemsko bude levně prodávat přebytky. Je správné pak platit cla? A jak by s těmi inkasovanými cly stát naložil, kam by je investoval? Asi by dávalo smysl to investovat zpátky do domácí produkce, je to jeden z mála případů, kdy bych nějaké dotace/přerozdělování v principu asi akceptoval. Ale jde o to, podle jakého klíče a komu se to přerozdělí. Neměla by to vyinkasovat jedna firma, spíš by to mělo jít poměrově všem zemědělcům podle výše produkce, nebo tak něco. Mně tohle přijde jako netriviální „hard“ problémy, u kterých bych chtěl slyšet různé názory, argumenty, analýzy, odhady atd. Upřímně na to nijak vyhraněný názor nemám. Nevím, jak se to má správně řešit. Jen mi přijde, že tohle jsou ty fakt podstatná témata. Proč o tom nejsou články v novinách, rozhovory v televizi a tak? Blíží se volby, ale různým podobným věcem se věnuje naprosto okrajová pozornost. Ale tak proto jsem to tady taky zkusil nadhodit, abych slyšel názory z víc úhlů. Může se to neřešit, což je na můj vkus příliš riskantní, ale zas bych nerad, aby to skončilo nadměrnou byrokracií, regulacemi a tak. Ale existujou nejspíš i úplně jiné přístupy. Třeba mít zásoby a počítat s tím, že kdyby vypukla hlubší krize, tak se stihne lokální produkce rozjet potom. Nebo můžeš mít strategická partnerství s jinými zeměmi, možná i existují nějaké mechanismy v rámci EU. K tomu jsem spíš skeptik, ale nechci to dopředu zatracovat. V neposlední řadě by možná šlo říct, ať si to každý řeší hlavně sám. To už vůbec nevím, nějak si nedokážu představit preppery někde v panelácích, jak hromadí konzervy, dieslové agregátory a hektolitry paliva, ale třeba někdo přijde s nějakou hezkou pohádkou, jak si můžou pronajímat nevyužívané vojenské sklady a kdesi cosi.
Podle mě chybně zaměňuješ kapitalismus a stávající stav/konfiguraci, která má zjevně hromadu problémů.Já s tebou principielně souhlasim, včetně většiny toho, cos napsal. Vlastně asi nemam problém s kapitalismem úplně obecně, spíš s tím, jak je většinou prezentován a propagován (protože to pak vede na systém á la ten aktuální, jak píšeš). Problém je, že velká část kapitalistů ty tebou zmiňované problémy buď není ochotna řešit, nebo vůbec nepřipustí, že existují. Existují celé "instituty" (nebudu jmenovat), média/weby nebo různé kliky, které aktivně bojují proti vůbec akceptování existence problémů 1. a 5. Ty jsi v tomhle světlá výjimka
Rámcově to jde řešit požadavkem na vrácení do původního stavu, tzn. můžeš spálit litr benzínu, ale uklidíš si po sobě.Pěkně napsáno. Chceš osobní svobodu? Ok, klidně, ale v tom případě bys měl mít i osobní odpovědnost...
Kdyby existovalo rozlišení mezi bankami, kde jsou vklady 100% kryté, a investičními fondy, asi by to znamenalo konec „levných peněz“ – to neumím úplně dohlédnout, protože nejsem ekonom.No, nejsem si jistej jestli / jak by tohle mohlo fungovat, lidé často opomíjí klíčovou funkci bank, a sice emisi peněz. Mezi libertariány apod. je hodně rozšířený mýtus, že stát tiskne peníze, přitom naprostá většina peněz je emitována komerčními bankami. Samozřejmě například za okolností krize je k tomu motivuje/nutí stát, to ano, nicméně je potřeba vědět o tom, že komerční banky mají samovolnou tendenci tisknout peníze a za obvyklých okolností je naopak stát musí krotit/regulovat. Tohle je vidět historicky na prvních existujících bankách (než začly být regulovány, často se dostávaly do problémů právě kvůli přílišné emisi) a v současné době např. na kontroverzní měně Tether/USDT, kde Tether ltd. je de-facto neregulovaná banka tisknoucí peníze, jak se jim to zrovna hodí... Formulace na jejich stránkách je kouzelná:
Every Tether token is always 100% backed by our reserves, which include traditional currency and cash equivalents and, from time to time, may include other assets and receivables from loans made by Tether to third parties, which may include affiliated entities (collectively, “reserves”).TL;DR "Tethery jsou 100% kryté našimi reservami, které semtam občas mohou být zcela imaginární." ...
My žijeme v zemi, která vzhledem k počtu obyvatel není zase tak malá, je úrodná a vcelku bohatá na nerostné zdroje. Kdyby vypukla globální krize, jediný nevyhnutelný důsledek pro nás by měl být ten, že si nebudeme moct dovolit nový iPhone. Dál by měla fungovat elektřina (klidně dočasně navýšit těžbu uhlí), lidi by měli mít doma teplo a plné žaludky.Mysim si, že některé věci by problém byly, viz např. čipová krize. Tzn. musel by tady asi vzniknout byznys s výrobou čipů. A pravděpodobně budou i další položky, nemam v tom přehled. Odhadoval bych ještě textil (ale je to jen od boku).
No, tak asi bych si postěžoval, že kapitalismus je debilní, když to neumí nějak rozumně cenově vyřešit.
Ne, to je špatně. Eurosocialismus je debilní. Není možné konkurovat mnoha předotovaným potravinám z jiných zemí (hlavně z Polska). Že toto není trh, kde má každý stejné podmínky, musí uznat každý. V sadě skví se jara květ - no tak to se bude muset zanedlouho z textu hymny vypustit. Jsem ale optimistický a věřím, že bory na skalinách po eurosocialistickém období zůstanou.
Dotace přihrávají hlavně Burešům a sorry jako, Bureš není kapitalista, nýbrž modelový a typický produkt eurosocialismu. Kromě Polska je vidět jasný rozdíl mezi starými a novými členy (tedy mezi západní a východní Evropou). Perverzita dospěla už tak daleko, že dnes můžeš pobírat dotace i na to, že neděláš nic (stačí, když udržuješ půdu v dobrém "zemědělském nebo environmentálním stavu“).
Tak, netrvalo dlouho a ideologické kvóty jsou již splněny. Hlavně Jik už překročil plán, docela dlouhej příspěvek na nějDotace přihrávají hlavně Burešům a sorry jako, Bureš není kapitalista, nýbrž modelový a typický produkt eurosocialismu.Meh. Bureš je psychopat využívající slabá místa obou systémů, resp. asi jakýhokoli systému. Viz podmínky práce v jeho fabrikách.
Nevím jak vy, ale já nemám ve zvyku říct si "Tak a teď budu hodinu jezdit autem."Nooo ... ale dá se to kompenzovat simulátory.
A zdaníte i ty běžce a cyklisty, nebo jejich produkci úředně prohlásíte za nulovouNemám data, ale čistě ze zkušenosti předpokládám, že cyklista (přeprava z bodu A do bodu B, nikoliv závod) ve skutečnosti spálí méně energie a tím má i menší emise CO2 na km, než třeba chodec. Kolo má menší valivý odpor a lze lépe využít setrvačnost. Ostatně i ten závodník má špičkově jen cca 800W. Idle něco jako 200W? Chodec nevím, 300W? Tyhle rozdíly nejsou ani řádové. Což se u některých typů aut říct nedá. Tj tohle nemá smysl moc řešit, protože tahle spotřeba je dána vlastně jen tím že člověk žije.
nebo jejich produkci úředně prohlásíte za nulovou, jako se to udělalo s uhlíkovou stopou elektromobilů?Kdo prohlásil uhlíkovou stopu elektromobilů za nulovou? Nepleteš si emise se stopou? Anebo případně není to dané tím, že stopu elektroauta nemůžeš tak úplně dopředu spočítat, protože nevíš, jakou šťávou to provozovatel bude nabíjet?
jaké normy máš na mysli
EURO6, EURO7, …
Btw. nebývá u spalovacích aut často počítána často taky jen to, co leze přímo z auta?
Ano, ale tam je ten poměř úplně jiný. Zato elektromobil vzhledem k tomu offloadu bude normu vždy splňovat, i kdyby se emise omezily na nulu, bez ohledu na to, jaká je jeho skutečná uhlíková stopa.
Možná je chyba spíš v tom, když někdo bere EUROx jako jedinou potřebnou informaci
Těžko ji ignorovat, když auto, které jí nevyhoví, v EU na trh prostě nedostanete. EURO7 ještě neplatí a už teď kvůli ní automobilky ruší některé modely, protože se se spalovacím motorem splnit nedá, plug-in hybrid možná s odřenýma ušima (ale byl by drahý) a akumulátorový elektromobil se v daném segmentu nedá udělat, protože to nemůže ekonomicky fungovat. A to se nebavím o nějaké exotice, před pár týdny např. vyšla informace, že kvůli tomu odpískali combi verzi nové Fabie.
Vyhlídky jsou takové, že low end je jedna velká katastrofa a nižší střední třída se nezadržitelně posouvá mimo možnosti většiny populace. Ekvivalent auta, které jsem před necelými čtyřmi lety kupoval za ~360K (minus) i s výbavou navíc, dnes začíná někde na 477K a to je akční cena na vybranou neatraktivní variantu, rozumné varianty jsou spíš ještě o nějakých 100K výš. A pokud bude nastolený trend pokračovat, brzy bude ještě o poznání hůř - v době, kdy budu potřebovat příští auto, zcela určitě.
EURO7 ještě neplatí a už teď kvůli ní automobilky ruší některé modely, protože se se spalovacím motorem splnit nedá, plug-in hybrid možná s odřenýma ušima (ale byl by drahý) a akumulátorový elektromobil se v daném segmentu nedá udělat, protože to nemůže ekonomicky fungovat. A to se nebavím o nějaké exotice, před pár týdny např. vyšla informace, že kvůli tomu odpískali combi verzi nové Fabie.Osobně pro kombi Fabii plakat nebudu, spíš mi vadí, že furt není nějaká rozumná EV náhrada klasických kombíků/wagónů, a to ani za velké peníze, prostě neexistuje. Když se podívám na nabídku, větší kufr mají víceméně jen auta jako Enyaq, což je velká SUV kráva s 21" koly, takže to fakt ne, to ať si koupěj nějaký Odinové/Mayhemové apod... Ale já v něčem takovým jezdit nechci.
A pokud bude nastolený trend pokračovat, brzy bude ještě o poznání hůř - v době, kdy budu potřebovat příští auto, zcela určitě.Mrkni na tenhle trend. V kostce: Cena baterek za poslední dekádu klesla o řád. Samozřejmě dobudoucna se nedá očekávat stejná rychlost poklesu, nicméně i tka to je IMO nadějné a v téhle chvíli by IMO celkem pomohl i ten 33% pokles, co tam maj predikovanej na 2024. Moje největší obava co se týče automobilismu není ani tak absence Fábií kombi nebo podobně, jako spíš zaplavení našeho trhu cenově kompetitivějšími výrobky z Číny, podobně jako se to stalo třeba u telefonů. Což už se děje např. v Británii - automobilku MG efektivně vlastní činský stát.
Osobně pro kombi Fabii plakat nebudu
To já taky ne, spíš mne zajímá ta kategorie Focus / Golf / Octavia apod. Ale je to příklad a redukce nabídky u ostatních výrobců naznačuje, že zdaleka ne jediný, byť ostatní třeba nejsou tak sdílní ohledně důvodů.
furt není nějaká rozumná EV náhrada klasických kombíků/wagónů, a to ani za velké peníze, prostě neexistuje. Když se podívám na nabídku, větší kufr mají víceméně jen auta jako Enyaq, což je velká SUV kráva s 21" koly
Ono to trochu souvisí s tím, co jsem psal, elektroverze dávají ekonomicky smysl až u větších aut a ta hranice ještě neklesla na tuhle úroveň. Mimochodem, cena je jen jedna polovina problému; druhým je hmotnost těch akumulátorů a ta taky neškáluje tak rychle jako hmotnost auta.
Mrkni na tenhle trend. V kostce: Cena baterek za poslední dekádu klesla o řád.
Tady mne napadají dvě otázky. Za prvé: bude ten trend pokračovat i poté, co klesne tlak konkurence spalovacích motorů a hybridních řešení? A za druhé: klesá a bude klesat stejně rychle i hmotnost těch akumulátorů (viz výše)? Stejně s tím nic nenadělám, takže doufám, že stávajícího Focuse půjde za rozumných podmínek provozovat ještě aspoň šest let (což by neměl být problém, když mi teď několikanásobně klesl nájezd) a pak se zařídím podle toho, jak se situace vyvine.
Ono to trochu souvisí s tím, co jsem psal, elektroverze dávají ekonomicky smysl až u větších aut a ta hranice ještě neklesla na tuhle úroveň.Nevim, jak je tohle myšleno, ale malá EVs jsou (Leafy, VW eUP, BMW i3, Fiat 500e, ...). Spíš nejsou specificky ty wagony, nejspíš protože na západě nejsou dostatečně cool... Ad hmonost baterek, nečekal bych, že se bude dramaticky snižovat, ale nevim...
Cena baterek za poslední dekádu klesla o řád
Když jsme u těch baterek, zásoby lithia jsou nevyčerpatelný? Zvýšená poptávka po elektromobilitě (i když vynucená socialistickými plánovači dpbra) bude podle mě cenu navyšovat (znatelně).
Budeš mít na výběr, zda budeš jezdit v autě na baterky, nebo v elektromobilu na baterie, což je podle mě docela fajn. Recyklace taky nic moc, je energeticky hodně náročná. Při těžbě bude ekologie asi dost úpět a při recyklaci taky.Při zatížení může dechová frekvence stoupnout až 20x, tzn. i produkce CO2 na hodnotu až cca 13-14 g CO2/min.Jako že výměna plynů v plicích závisí přesně lineárně na dechové frekvenci a výstupní koncentrace CO2 je přesně konstantní. Na druhou stranu i správný výpočet dává řádově podobná čísla (mimochodem mnohem větší rozdíl by asi udělalo, kdyby se k tomu dořešilo, jaké externality má produkce benzínu vs. jídla - k tomu by šlo ukrást studie o nepoužitelnosti paliva z řepky). Výsledek samozřejmě je, že:
Mám vehementní pocit, že čím je jízda více usnadňovaná, nebo se aspoň vytváří ten dojem, tím míň se ti mezi volantem a sedadlem (zdráhám se použít výraz řidiči) věnují řízení.A není to náhodou dobře, že objem úkonů nutných pro bezpečné přemístění osob a nákladu klesá a řízení se postupně (a zatím) zredukovalo na kroucení volantem?
přesto mám na křižovatkách problém s loudalama co se neumí rozjet v násobně silnějších autechVšichni jsou horší řidiči než já. Možnost, že se ti lidé prostě jen nechtějí rozjíždět jak formule, se nepřipouští.
A proto kritizuju a zesměšňuju propagandu elektrojehovistů o posvátné akceleraci elektrovehiklů.Ale to není propaganda, já jsem jenom suše konstatoval fakta, a to zrychlení jsem dal na konec, protože tomu nepřikládám takovou důležitost. To ty na to reaguješ ideologicky / nábožensky / emocionálně.
Místo aby vymysleli jak udělat městské autíčko za přijatelnou cenu, dělají behemoty za nesmysl a za přednost vydávají to co nikdo nepotřebuje.
IMHO je to spíš z nouze ctnost. Nákladnost elektrického motoru a hlavně akumulátoru neškáluje tak rychle jako cena celého auta. Elektrifikace auta za čtvrt milionu nenavýší cenu o čtvrtinu toho, co elektrifikace auta za milion, bude to výrazně víc. Takže elektrické verze malých aut zatím moc nevyplatí, protože pro běžného spotřebitele jsou neprodejné. (Neběžní spotřebitelé jako různé rozvozové služby operující ve velkých městech už je používají, ale to není masová spotřeba.) U větších a dražších aut to navýšení ceny není tak výrazné (relativně k ceně auta), takže se zatím elektrifikuje převážně tam.
Neběžní spotřebitelé jako různé rozvozové služby... nakupující auta z dotací zaplacených z daní těch běžných spotřebitelů, abychom ten popis měli trochu víc kompletní
A to s tím zrychlením ... když někdo není schopen se rozjet aspoň tak aby kvůli němu nestálo půl města, je mi u zadele jestli chce nebo nechce a myslím si o něm svý.Pořád zaměňujete "je schopen" a "chce". To přehnané, že za tím člověkem pak stojí půl města, pomíjím.
kdyby lidi co už se nemusí věnovat šaltpáce a jiným provozním věcem, uvolněnou kapacitu přesunuli do pozornosti, předvídavosti a myšlení hlavouVíte, co lidem také rozptyluje pozornost? Když se jim na prdel lepí nějaká nervóza, co má potřebu s 60HP vozítkem startovat jako formule
když na zelenou projede křižovatkou 20 aut nebo jen 10je jeden z nejlepších argumentů pro povinné autonomní řízení?
Ikdyby to mělo jeden život zachránit, je to dobrý důvod aby jich to sto zahubiloTo předpokládáte, že to bude řídit hůř než lidi. Nevěřte tomu. Vy jste možná na vrcholu svých řidičských schopností, ale zlepšovat se už určitě nebudete. Drtivá většina řidičů, co auto používají k cestě do práce a z práce, se na ten vrchol nikdy nedostane. A limitem všech řidičů je nervová soustava. Dejte tomu pár let rozvoje elektroniky a plechovka bude rychlejší než vy. A narozdíl od vás a kohokoliv jiného bude moci předtím, než vyleze na silnici, strávit 1000 let (v reálném čase měsíc) tím, že se bude učit řídit. Pokud se autonomního řízení nedočkáme nikdy, tak jedině v případě společenské/přírodní katastrofy, která nás vymaže ze světa. Jinak nemáte šanci.
Skoro cokoliv má větší zrychlení než moje auto a přesto mám na křižovatkách problém s loudalama co se neumí rozjet v násobně silnějších autech.Nojono, to je dané tim, že auta se spalovacím motorem se v podstatě moc rozjíždět neumí. Aby se auto dobře rozjelo, vyžaduje to celkem velkou schopnost řidiče držet motor a celý systém v úzkých mantinelech optimálních parametrů. Elektroauta se naopak umí rozjíždět až moc dobře, mají pak tendence to odnášet pneumatiky...
U silnějšího motoru ty mantinely nijak úzké nejsou. Ale o to vůbec nejde, zásadní problém je v tom, že většina řidičů, i když stojí na první pozici, začne teprve ve chvíli, kdy si všimne zelené (což bohužel může být i sekundu poté, co tam naskočí), přemýšlet o tom, co mají dělat. Běžně se tak auto dvě sekundy po zelené teprve začne rozjíždět. Druhý pak, přestože celou dobu vidí semafor, začne obdobně reagovat teprve ve chvíli, kdy vidí, že se dalo do pohybu auto před ním. A teď si vemte, že jsou křižovatky, kde zelená svítí pohých 10 sekund a zkuste se zamyslet nad tím, kolik aut tímhle stylem projede křižovatkou za cyklus a kolik by jich projet mohlo, kdyby jejich řidiči za volantem nespali.
Proti tomuhle sebelépe akcelerující motor - včetně elektrického - nepomůže.
Ak je riadenie jedným pedálom, tak je nutne vytvoriť samostatnú skupinu vozidiel M1-elektro s vodičskou skupinou B-Elektro. Nie je prípustne aby osoba s bežným vodičským preukazom riadila vozidlo s odlišným riadením.
Zrychlenie by malo byť limitované na úroveň najslabšieho vozidla.
Zvláštní je že řřidič osobního auta může řídit skůtr který má úplně odlišné ovládání.
Copak skútr, já dostal k "béčku" automaticky jako bonus A50, aniž bych kdy seděl na čemkoli jednostopém s motorem a měl tušení, jak se taková motorka vlastně ovládá.
je to naopak! Řidič vyšší kategorie může řídit vozidlo nižší. Dá se udělat řidičák na automat ale nesmí se s ním řídit auta s manuálem.Elektro je vlastně obsluhou jako automat, takže běžný řidič to může obsluhovat, navíc to jednopedálové řízení nemají všecky elektra a obvykle to jde nastavit jak to bude fungovat. Zvláštní je že řřidič osobního auta může řídit skůtr který má úplně odlišné ovládání. A to zrychlení jsem už komentoval, je to úplně jedno, stejně to nikdo nevyužije.Mimochodem v Praze se objevily skutry BeRider, které se dá půjčovat přes mobilní aplikaci za docela dobrou cenu (vyjde to levněji než koloběžky). Párkrát jsem to použil, když jsem se potřeboval dostat rychle někam, nebo když jsem třeba po srazu v jednu ráno zjistil, že MHD bych se domu dostával dvě hodiny. Ty skutry mě docela překvapily, jede to fakt obstojně (na rovině to dá asi 65km/h, což ti ve městě stačí) a dojezd je cca 50km. Ovládáním jsem si nebyl moc jistý, když jsem to používal poprvé, ale v podstatě to má jen plyn, brzdu, blinkry a světlo, na tom není moc co řešit.
Ehm ... jaderka TAKY potrebuje tu VELKOU hraz ...Srovnej třeba v ČR vyrobenou energii v JE a v přidružených vodních elektrárnách (Dukovany - Mohelno/Dalešice, Temelín - nějaká ta na Vltavě).
A jeji problem spociva predevsim v tom, ze jaksi nikdo neuvazuje, ze taky jednoho krasnyho dne doslouzi, a pak tu budou miliony tun jadernyho odpadu, kterej nikdo na planete nechce, a nikdo nevi co s nim.Jednak ví (bude se ještě chvíli skladovat stejně jako dnes, kdyby někdo našel využití, a když ne, tak se dá hluboko pod zem), a jednak při spalování ropy tu nejsou miliony, ale dokonce biliony a triliony tun odpadu, který prostě vypouštíme do přírody (ať už plynného nebo různé odkaliště & shit).
O tom, ze jde o zdaleka nejnakladnejsi zpusob jak ziskat energii netreba ani diskutovat.Netřeba, protože to není pravda.
Kdosi spocital, ze nahrada ropy elektrinou by znamenala cca 20 000 jadernych reaktoru, ve kterych by se spalil veskery dostupny stepny material za cca 20 let.A to počítá s thoriem, uranem extrahovaným iontoměniči z moře a tak? A nespočítal ten stejný člověk taky že za 20 let dojde ropa? :)
ale dokonce biliony a trilionyMiliardy a biliony, to je zase ta nekompatibilní short/long scale.
A nespočítal ten stejný člověk taky že za 20 let dojde ropa?
IIRC jsme se ve škole učili, že v roce 2020 dojde zemní plyn, 2030 ropa a 2040 uhlí. Pořadím si nejsem jistý, ale ty roky byly určitě takhle.
v ČR se ročně spotřebují 2 miliardy litrů benzínu (https://www.cappo.cz/aktuality-a-media/aktuality/vyvoj-spotreby-pohonnych-hmot-v-cr-v-roce-2019). Při přepočítání konstantou 2.5kWh/litr* je to 5 TWh. Roční výroba (současného) Temelínu (tj. 2 bloky) je 15 TWh. (a nafty se spotřebuje 6 miliard litrů, ale v tom je zahrnuté i neautomobilové použití; výsledkem pak je, že současný Temelín by zhruba stačil pro všechna auta v ČR)Takže pro ČR jsou to 2 bloky. Když to naivně naškálujeme na celý svět (10.5M obyvatel → 8G obyvatel), tak to je 1500 bloků, ne 20000. Jéčko je tedy mimo o 11 dB, na to jsme si už zvykli. * tak třeba Tesla papírově jezdí za 16.7 kWh/100 km (reálně jsem viděl tak 18), benzínové auto sežere tak 7l/100km, a z toho tedy 18 kWh = 7 l → 2.5 kWh/l
Kdosi spocital, ze nahrada ropy elektrinou by znamenala cca 20 000 jadernych reaktoru, ve kterych by se spalil veskery dostupny stepny material za cca 20 let.To je hezké, že to kdosi spočítal. Já jsem znal jednoho kohosi, kterej spočítal v půl třetí ráno, padaje u toho ze židle, že měl dvě piva a jinak nic.
Vzdyt ty kytky, ze kterych to je, drive rostly na povrchu.To není pravda. Ropa vznikla vesměs ze zooplanktonu a řas žijících ve vodě, které klesly ke dnu, byly uloženy do bahna na dně a vlivem dalších nánosů stlačeny někde hluboko dole bez přístupu vzduchu. Tzn. efektivně to bylo přirozené úložiště uhlíku, za normálních, přirozených okolností by ty uhlíkové zbytky povětšinou zůstaly hluboko pod zemí... (až na občasné výjimky, jako třeba na Slovensku
The initial budget was close to €6 billion, but the total price of construction and operations is projected to be €18 to €22 billionto je z myho pohledu porad smesny, fuze dokaze zmenit dynamiku lidstva pro pristi stoleti az tisicileti (staci porovnat s castkou kolik stal Afganistan; proste opravdu to neni zadny prio, at di namlouvas co chces).
Nedokazu dohledat data, ale cca v 2004-6 (kdy sem se o to hodne zajimal) mel ITER rozpocet 8 miliard USD na dalsich 20 let, z toho 2 bylo na strane USA, ktery asi 2 roky castku blokovaly (a Francie s Japonskem se hadala, kde bude experimentalni reaktor). Kdyz dnes mrknu na wiki tak se piseThe initial budget was close to €6 billion, but the total price of construction and operations is projected to be €18 to €22 billionto je z myho pohledu porad smesny, fuze dokaze zmenit dynamiku lidstva pro pristi stoleti az tisicileti (staci porovnat s castkou kolik stal Afganistan; proste opravdu to neni zadny prio, at di namlouvas co chces).
No jo, jasně, jenže reálně je to někde mezi 18-65 miliardami euro, taky jsi to mohl citovat celé:
The initial budget was close to €6 billion, but the total price of construction and operations is projected to be €18 to €22 billion; other estimates place the total cost between $45 billion and $65 billion, though these figures are disputed by ITER.
A samozřejmě, člověk se na to může dívat úplně optimisticky, jakože husté a oooh, úúúúh, krása a nádhera, budocnost a kvetoucí louka. A nebo pesimisticky, jakože je to předražená hračka, gigaprojekt, který ve výsledku bude dost k ničemu. Ano, přinese nová data, nové experimenty, nová poznání, ale reálně z něj tu elektřinu nikdo mít nebude.
Jako já nechci znít jen jako negativista, je pěkné, že se něco takového staví, má duše technika nad tím také zaplesá. Sám to sleduji už od doby co jsem byl na střední (2004-2008), ne jen nějak abstraktně, ale fakt poctivě koukám na každé video ITER organization, čtu tisková prohlášení a tak dál. Baví mě třeba ty záběry z dronů, kde můžeš vidět jak to roste, jak tam zavážejí jednotlivé komponenty.
Jenže pak čtu / vidím něco o ostatních projektech a musím se zamyslet, jestli tohle dává vůbec smysl. Gigaprojekt, který ve výsledku, když se to povede, vyplodí další .. gigaprojekty. Ty částky se ti můžou zdát malé ve srovnání s něčím, jako rozpočet USA na afghánistán za 20 let, ale chválně si zkus najít kolik zemí si tohle může dovolit, a jaký problém byl vůbec se dohodnout na tomhle. Ta energie sice bude čistá, ale náklady na stavbu praktické elektrárny jsou úplně absurdní. I kdyby to bylo na spodní hranici (18 miliard €), což podle realističtějších odhadů nebude ani omylem, tak je to 457 bilionů korun (v českých jednotkách, kde celkový ropočet výdajů ČR je 1.8 bilionu).
A pak vidíš, že ten projekt je už dneska zastaralý, protože návrh začal v roce 1992, dokončený byl v 1998, domluva že se to teda udělá v 2006, stavět se začalo v 2013, a hotové to bude kdy? V 2025 když všechno půjde hladce. Mezitím zbytek světa nezaspal, technologie supravodivých magnetů se úplně posunula, a existuje netriviální šance, že praktické malé fůzní reaktory vzniknou úplně nezávisle a tohle celé budeš moc vzít a odepsat, protože je to prostě slepá větev. A když náhodou ne, tak výsledkem bude, že budeš moct postavit super drahou, super gigantickou elektrárnu někdy v roce 2050.
Kdybys chtěl být škarohlíd, tak si zkus zjistit kolik to bude generovat elektřiny (ušetřím ti práci, půl gigawattu, možná, teoreticky), a kolik by tě stálo postavit stejně velkou solární / větrnou elektrárnu s nadhodnocenou kapacitou, aby to fakt zvládala dodávat 24/7 (ušetřím ti práce, 1.8 miliardy dolarů s 2019 cenama solárních panelů). A jaká je plánovaná životnost ITERu, než to neutrony domrdají? Ušetřím ti práce, 20 let, s tím že dalších 5 let mají na rozebrání a úschovu ozářených částí do úložišť.
Jako jasně, tohle posune vědu, průmysl, a tak dál, ale čistě ekonomicky je to mrtvé už teď.
I kdyby to bylo na spodní hranici (18 miliard €), což podle realističtějších odhadů nebude ani omylem, tak je to 457 bilionů korun (v českých jednotkách, kde celkový ropočet výdajů ČR je 1.8 bilionu).Nevím, co hulíš, ale chci to taky.
A to vůbec neřeším, že v zimě jsou ti větrníky i solár dost k ho!@#u.To není pravda, ani jedno. Jinak v té tabulce ti chybí fůze, takže nevím co jsi tím chtěl ukázat. Btw podle hlaviček je to September 9, 2018, 09:17:15 GMT+2, což by bylo asi fajn updatovat, protože třeba loni padly ceny (za instalovaný kw výkonu) pod ropu.
Vsak v poho, me primarne slo o nekolik veci
- ono par desitek miliard USD je neco jinyho nez bilion
- fuze nebo slunecniky [slunce] (ale mimo atmosferu) beru jako jedinou moznost
- ITER je pravdepodobne slepa vetev (i kvuli spouste veci co jsi zminil), ale to se tezko vedelo v te dobe o ktere se zminuju
asi to pisu i ted ad-hoc, ale je me to jedno, v 21.stoleti je na picu, ze nekde za pokladnou sedi marka, ktera treba muze krasne kreslit, basnit a nebo uplne haluzove vyresi prenos te slunecni energie sem dolu. Jen proste musi z neceho zit, proc? (neptam se tebe)
Tiskni
Sdílej: