Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2026. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
Je z toho nějaký závěr, nějaká pointa? Jaký má smysl dělit XXX (nějak v tom příspěvku nemůžu najít, co je vlastně předmětem zájmu
na ty tři kategorie? Zvláště když tohle dělení je zcela subjektivní a s objektivní realitou nemá moc co do činění (co je pro vás "prázdné tlachání", je pro druhého "aktuální problém")... Uf, blogy jsou prima, jednou se dokopu abych ho taky začal psát
).
Objektivní, obecně platné, názory by měla mít právě ta věda, o které se zmiňujete.
), mne zdaleka nesiel o konkretny rebricek hodnot, lebo nastastie je kazdy clovek unikat a ma svoj vlastny.Objektivní, obecně platné, názory by měla mít právě ta věda, o které se zmiňujete.Musim s vami nesuhlasit, ziadna veda nie je objektivna a vseobecne platna (a uz vobec nie taka, ktora sa zaobera ludmi), hoci zo vsetkych ostatnych nazorov ma k tomu najblizsie, pretoze sa svoje tvrdenia snazi v nejakej miere dokazovat. Napriek tomu vzdy veda stoji na axiomatickych zakladoch, ktore vznikli dohodou urcitej skupiny ludi.
)
Tiskni
Sdílej: