Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ani neviem preco, ale v poslednej dobe som si z nicoho nic zacal vsimat, o com sa ludia bavia. Doteraz som nad tym nepremyslal a bral som rozhovor ako nejaku samozrejmu entitu v nasich zivotoch, no uvedomil som si, ze tomu tak nie je a studiom rozhovorov by sa mohla zaoberat nejaka veda (mozno sa aj zaobera, co ja viem).
K napisaniu tohto prispevku ma "prinutil" vcerajsi diel diskusnej relacie Pod lampou.
Temou boli "dobre skutky". Vacsina diskutujucich boli krestania. Nechcem sa nikoho dotknut, ale toto nabozenstvo ludstvu velmi nepomohlo a mali same reci o tom, ake je pozitivne konat dobre skutky a stastny moze byt aj ten, kto nema nic, atd.
Naproti tomu, tam bol jeden skromny clovek Vladimir Svantner, ktory pomaha drogovo zavislym a nehovoril do vetra, ale o dobrych skutkoch rozpraval z vlastnej skusenosti. Je to neuceny clovek so zdravym sedliackym rozumom, hovori len narecim, ale velmi mi imponuje, ako dokaze posobit na ludi, coho dokazom su okrem ineho aj stovky deti, ktore vyliecil. Bohuzial sa mi na nete nepodarilo o nom nic najst
So, back to sem. Moje hlavne uvedomenie: su len tri kategorie.
Tieto kategorie sa navyse vselijako premiesavaju a skutocne je velmi zaujimave sledovat ludi, ako obsah svojho mozgu presuvaju do sveta.
Aky mate na to nazor? Respektive, rozmyslali ste uz nad tym vobec, alebo ste to tiez brali ako samozrejmost?
Alebo sa vam zda, ze nie je nad cim premyslat a tento moj clanok su len prazdne reci?
Tiskni
Sdílej:
Objektivní, obecně platné, názory by měla mít právě ta věda, o které se zmiňujete.Musim s vami nesuhlasit, ziadna veda nie je objektivna a vseobecne platna (a uz vobec nie taka, ktora sa zaobera ludmi), hoci zo vsetkych ostatnych nazorov ma k tomu najblizsie, pretoze sa svoje tvrdenia snazi v nejakej miere dokazovat. Napriek tomu vzdy veda stoji na axiomatickych zakladoch, ktore vznikli dohodou urcitej skupiny ludi.