V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ani neviem preco, ale v poslednej dobe som si z nicoho nic zacal vsimat, o com sa ludia bavia. Doteraz som nad tym nepremyslal a bral som rozhovor ako nejaku samozrejmu entitu v nasich zivotoch, no uvedomil som si, ze tomu tak nie je a studiom rozhovorov by sa mohla zaoberat nejaka veda (mozno sa aj zaobera, co ja viem).
K napisaniu tohto prispevku ma "prinutil" vcerajsi diel diskusnej relacie Pod lampou.
Temou boli "dobre skutky". Vacsina diskutujucich boli krestania. Nechcem sa nikoho dotknut, ale toto nabozenstvo ludstvu velmi nepomohlo a mali same reci o tom, ake je pozitivne konat dobre skutky a stastny moze byt aj ten, kto nema nic, atd.
Naproti tomu, tam bol jeden skromny clovek Vladimir Svantner, ktory pomaha drogovo zavislym a nehovoril do vetra, ale o dobrych skutkoch rozpraval z vlastnej skusenosti. Je to neuceny clovek so zdravym sedliackym rozumom, hovori len narecim, ale velmi mi imponuje, ako dokaze posobit na ludi, coho dokazom su okrem ineho aj stovky deti, ktore vyliecil. Bohuzial sa mi na nete nepodarilo o nom nic najst
So, back to sem. Moje hlavne uvedomenie: su len tri kategorie.
Tieto kategorie sa navyse vselijako premiesavaju a skutocne je velmi zaujimave sledovat ludi, ako obsah svojho mozgu presuvaju do sveta.
Aky mate na to nazor? Respektive, rozmyslali ste uz nad tym vobec, alebo ste to tiez brali ako samozrejmost?
Alebo sa vam zda, ze nie je nad cim premyslat a tento moj clanok su len prazdne reci?
Tiskni
Sdílej:
Objektivní, obecně platné, názory by měla mít právě ta věda, o které se zmiňujete.Musim s vami nesuhlasit, ziadna veda nie je objektivna a vseobecne platna (a uz vobec nie taka, ktora sa zaobera ludmi), hoci zo vsetkych ostatnych nazorov ma k tomu najblizsie, pretoze sa svoje tvrdenia snazi v nejakej miere dokazovat. Napriek tomu vzdy veda stoji na axiomatickych zakladoch, ktore vznikli dohodou urcitej skupiny ludi.