OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Z Linuxem se teprve zžívám a spoustě věcí ještě pořádně, nebo vůbec nerozumim.
Měl jsem strašně dlouho nejnadupanější sestavu Amigy (MC68060,450 mips) a PC mam necelej rok, Widle jsem skoušel asi dva měsíce, ale po tom jak bylo na Amče všechno intuitivní a logický, nemohl jsem na WinDoze pracovat, Linux pro mně byla jediná logická (nejlepší) volba
Nepište mi prosím hned že jsem blbec, každý byl jednou nováček a někdo se učí rychleji, někdo pomaleji...
Tiskni
Sdílej:
. Já se nebránim ani příkazové řádce, ale znáte to člověk je tvor pohodlný...
Na Amize je pořád workbench? Kdysi jsem na koleji okukoval kamarádovo stroj ... moc pěkná věc.
Až budou nějaký prachy chci koupit novou desku s kickstartem vyšším než 39.106 přehodit jí + koupit SCSI řadíč podporující disky větší než 1GB.
CommodoreAmiga 1200 BigTower turbokarta Blizzard 1260/50 + FPU HD segate 850 MB -dead CD ROM 32x DF0: DD 880kB DF1: HD 1760kB Multisinch monitor Amiga 1438s (14) zdroj 200 Watt+ na něco jsem určitě zapoměl
. (musim počkat až se mladá probudí a přeloží mi to, ale s toho co jsem vyčet se za to platí, co?) Jen škoda tý věty: pro motion is a pixel oriented drawing and animation software for Windows
to asi trochu procesorového času zbytečně sežere
. Jinak, předpokládám že jste si s tím pod Linem hrál, mohl by jste mi o tom napsat nějaké své poznatky, díky. PS: Pěknej článek v blogu o Puppy, musim vyskoušet, do práce by to bylo pro mně ideální.
a ten jsem našel.
ja amigu nikdy nemel, protoze k pocitacum sem prvne prisel az koncem 90. let a to uz bylo vsude 486 a pentium s woknama. ale moc bych ji chtel, do sbirky, na obcasny pouzivani. s tim akceleratorem by se na ni mozna dalo fungovat este dneska (na amiga.org sem videl hodne vytuneny kousky, trebas s dvd vypalovackou nebo voodoo 3 grafikou).
). Funguje mi teď bez zvuku a HD. Jak už jsem psal, chci koupit novou desku. Jinak, na 68060 můžeš fungovat ještě dneska, je to asi tak rychlý jako poslední Pentium-1, zkoušel jsem na tom i LINUX 68k, ale nejsem moc fanoušek shellu... Powerpecka připojená přes zorro-III je výkonostně zhruba stejná jako Mac na tom samim prcesoru, přes PCMCA port jde připojit PC zvukovka, s grafárnou si nejsem jistej ale snad jsem taky slyšel něco o standartních grafárnách pro PC. Každopádně Amiga inc. připravuje (možná už je) novej hardware. Jestli jako zběratel chceš koupit bombovího kompa, doporučuju Amigu 500+, Multitasking na 512kB paměti už v roce 1984 a to maximálně za litr, s kompletnim vybavenim a tak třema kilama DD disket