Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »A čo servo? Teda nie je to presto, ale rýchlosť vyzerá viacej než slušná. Na druhej strane ako to bude so spotrebou pamäte netuším.
Za vysokú spotrebu RAM môže kadečo.
U chrome / chromia / podobných je to hlavne preto, že každý tab má samostatný proces. Časť pamäte je síce zdieľaná, ale stále, ale neplatí pre celú pamäť.
U webkit browserov bez samostatných procesov sa vyskytujú memory leaky. Webkit je deravá leakujúca sračka a pretože taby sú väčšinou samostatné procesy nikoho to neserie.
No a ešte tu máme fragmentáciu pamäte. Tiež celkom slušný bordel.
Servo je multithreadové s celkom slušnou ochranou pamäte. Ak by sa niekto rozhodol postaviť single procesový browser (áno aj servo bude žiaľ multiprocesové preotože javascriptový JIT nebude safe) teoreticky by to mohlo dosahovať podobné výsledky ako firefox akurát bez leakov (ak by sa žiadne nenašli v js engine alebo pluginoch).
Defaultne je stále single pocess (skúšané na 44.0).
gui by údajně mělo taky mít vlastní thread, takže už by němělo vytuhnout na desítky sekund když se na pozadí načítá něco náročnýho nebo se nějakej tab sekne. to bejval dřív docela problém, ale už sem to dlouho neviděl, takže jim to asi funguje.
To je len pre flash, inak sú pluginy v jednom procese. A zatuhnutia ... mne to stále tuhne a keď mi vytuhne jeden tab musím ho zostreliť.
Ja mám taký pocit, že problém robí niektoré z rozšírení napr. pentadactyl. Na jednej strane super uľahčuje prácu, ale je napísaný v js a mám taký pocit, že js tu beží ako single thread, takže vytuhnutý web mi zasekne gui.
Inak čo tak skúsiť fifth?
Tiskni
Sdílej: