NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Tiskni
Sdílej:
A čo servo? Teda nie je to presto, ale rýchlosť vyzerá viacej než slušná. Na druhej strane ako to bude so spotrebou pamäte netuším.
Za vysokú spotrebu RAM môže kadečo.
U chrome / chromia / podobných je to hlavne preto, že každý tab má samostatný proces. Časť pamäte je síce zdieľaná, ale stále, ale neplatí pre celú pamäť.
U webkit browserov bez samostatných procesov sa vyskytujú memory leaky. Webkit je deravá leakujúca sračka a pretože taby sú väčšinou samostatné procesy nikoho to neserie.
No a ešte tu máme fragmentáciu pamäte. Tiež celkom slušný bordel.
Servo je multithreadové s celkom slušnou ochranou pamäte. Ak by sa niekto rozhodol postaviť single procesový browser (áno aj servo bude žiaľ multiprocesové preotože javascriptový JIT nebude safe) teoreticky by to mohlo dosahovať podobné výsledky ako firefox akurát bez leakov (ak by sa žiadne nenašli v js engine alebo pluginoch).
Defaultne je stále single pocess (skúšané na 44.0).
gui by údajně mělo taky mít vlastní thread, takže už by němělo vytuhnout na desítky sekund když se na pozadí načítá něco náročnýho nebo se nějakej tab sekne. to bejval dřív docela problém, ale už sem to dlouho neviděl, takže jim to asi funguje.
To je len pre flash, inak sú pluginy v jednom procese. A zatuhnutia ... mne to stále tuhne a keď mi vytuhne jeden tab musím ho zostreliť.
Ja mám taký pocit, že problém robí niektoré z rozšírení napr. pentadactyl. Na jednej strane super uľahčuje prácu, ale je napísaný v js a mám taký pocit, že js tu beží ako single thread, takže vytuhnutý web mi zasekne gui.
Inak čo tak skúsiť fifth?