V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
A čo servo? Teda nie je to presto, ale rýchlosť vyzerá viacej než slušná. Na druhej strane ako to bude so spotrebou pamäte netuším.
Za vysokú spotrebu RAM môže kadečo.
U chrome / chromia / podobných je to hlavne preto, že každý tab má samostatný proces. Časť pamäte je síce zdieľaná, ale stále, ale neplatí pre celú pamäť.
U webkit browserov bez samostatných procesov sa vyskytujú memory leaky. Webkit je deravá leakujúca sračka a pretože taby sú väčšinou samostatné procesy nikoho to neserie.
No a ešte tu máme fragmentáciu pamäte. Tiež celkom slušný bordel.
Servo je multithreadové s celkom slušnou ochranou pamäte. Ak by sa niekto rozhodol postaviť single procesový browser (áno aj servo bude žiaľ multiprocesové preotože javascriptový JIT nebude safe) teoreticky by to mohlo dosahovať podobné výsledky ako firefox akurát bez leakov (ak by sa žiadne nenašli v js engine alebo pluginoch).
Defaultne je stále single pocess (skúšané na 44.0).
gui by údajně mělo taky mít vlastní thread, takže už by němělo vytuhnout na desítky sekund když se na pozadí načítá něco náročnýho nebo se nějakej tab sekne. to bejval dřív docela problém, ale už sem to dlouho neviděl, takže jim to asi funguje.
To je len pre flash, inak sú pluginy v jednom procese. A zatuhnutia ... mne to stále tuhne a keď mi vytuhne jeden tab musím ho zostreliť.
Ja mám taký pocit, že problém robí niektoré z rozšírení napr. pentadactyl. Na jednej strane super uľahčuje prácu, ale je napísaný v js a mám taký pocit, že js tu beží ako single thread, takže vytuhnutý web mi zasekne gui.
Inak čo tak skúsiť fifth?