Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
- spousta reci zbytecne. Staci dd a mount -o loopno ne vždycky - já teď googloval jak připojit .img (vyrobený pomocí dd) a nakonec z toho bylo něco takovýho:
fdisk -l todle.img
mount -o ro,loop,offset=1048576 todle.img /todle/tam/
(hodnota offset byla 512*"začátek" co vypsal ten fdisk -l)
klikátka co jsou v kde/gnome to nějak nedávala
kpartx -v -a todle.img mount /dev/mapper/loopXpY /tam
Je tam jedno jpg (!!!)Obvykle je tam cca 200M až 300M prehliadač na sken DICOM. Bude v ďalšom dieli, mám to pripravené na publikáciu. Ak tam pribalili JPG, tak je to prepych pre pacienta. Ale nie je to zvykom previesť ten DICOM na JPG.
optické média dnes sú niečo ako VHSky v 80tych rokoch a 3.5" diskety v 90tych rokoch...
To by oboje znamenalo, že jsou na vrcholu svého rozšíření… to bych si o CD/DVD dnes tvrdit rozhodně nedovolil.
growisofs
(to už je asi mrtvý projekt). Takže nevím, jaké jsou správné metody pro BR, které svou kapacitou pořád ještě na worm zálohu stačí.
Ahoj Peter,
chtěl jsem si dnes udělat záložní kopii 3 dvd a dopadlo to takto:
$ umount /dev/sr0
$ cdrdao disk-info Cdrdao version 1.2.3 - (C) Andreas Mueller <andreas@daneb.de> /dev/sr0: ASUS DRW-24F1MT Rev: 1.00 Using driver: Generic SCSI-3/MMC - Version 2.0 (options 0x0000) That data below may not reflect the real status of the inserted medium if a simulation run was performed before. Reload the medium in this case. CD-RW : no Total Capacity : 00:00:00 (-150 blocks, -1/-1 MB) CD-R medium : n/a Recording Speed : n/a CD-R empty : no Toc Type : CD-DA or CD-ROM Sessions : 1 Last Track : 1 Appendable : no
$ cdrdao read-cd --datafile objevovani_krestanstvi_1.iso objevovani_krestanstvi_1.toc Cdrdao version 1.2.3 - (C) Andreas Mueller <andreas@daneb.de> /dev/sr0: ASUS DRW-24F1MT Rev: 1.00 Using driver: Generic SCSI-3/MMC - Version 2.0 (options 0x0000) Reading toc and track data... ERROR: Cannot read disk toc. Track Mode Flags Start Length ------------------------------------------------------------ 1 DATA 4 00:00:00( 0) 413:35:11(1861136) Leadout DATA 7 413:35:11(1861136) PQ sub-channel reading (data track) seems to be supported but cannot determine data format. Please use driver option '--driver generic-mmc:0x1' or '--driver generic-mmc:0x3' to set the data format explicitly. Raw P-W sub-channel reading (data track) is supported. Cooked R-W sub-channel reading (data track) is supported. WARNING: Cannot determine mode of data track 1 - asuming MODE1. Copying data track 1 (MODE1): start 00:00:00, length 413:35:11 to "objevovani_krestanstvi_1.iso"... ERROR: Cannot get catalog number. Reading of toc and track data finished successfully.
$ ls -l celkem 3722280 -rw-r--r-- 1 petr petr 3811606528 bře 7 18:21 objevovani_krestanstvi_1.iso -rw-r--r-- 1 petr petr 122 bře 7 18:21 objevovani_krestanstvi_1.toc
$ sudo mkdir /mnt/cdrom
$ sudo mount -v objevovani_krestanstvi_1.iso /mnt/cdrom -o loop mount: /mnt/cdrom: chybný typ souborového systému, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/loop0, chybí kódová stránka nebo pomocný program nebo jiná chyba.
Zkoušel jsem to 2x se stejným výsledkem. Nevíš prosím tě co s tím?
Jedná se o video dvd. Po vytvoření image u něj není ve správci souborů žádná ikonka vidět. Když na image dám pravomyš a kliknu na "připojit", tak se mi na ploše objeví ikona připojeného image, ale když na ní kliknu, tak se otevře správce souborů a nic tam není. Žádné soubory. Když na image (připojený/nepřipojený) dám pravomyš > "Otevřit s" > VLC, tak se spustí VLC, ale nic se nepřehrává.
A co ty 2 errory ve výpisu?
VLC > "Open disc" > nic.
DVD jinak pod Linuxem normálně funguje.
Mám takový dojem, že když jsem byl Windows pozitivní, tak jsem si pomocí Ashampoo udělal kopie těch 3 DVD a vše fungovalo. Zkusím to tedy ve Windows, ale mrzí mě to. Chtěl bych používat jen Linux.
Tak Ashampoo ve Windows to zvládl. Mám to jako iso, takže mi funguje i menu pro výběr kapitol. Přehrávám ve VLC. O žádnou novinku přitom nejde. Dostal jsem to asi před 5 lety.
BTW: Cdrdao to mělo hotové asi za 30 sekund, což je nereálné vzhledem k tomu, že je to velké ~ 3,7 GB. Ashampoo to dělalo ~ 15 minut.
I tak díky. Zeptám se v poradně, jestli někdo neví jak na to.
Díky za link. Zkusím.
To je super. Kdysi jsem s tím zkoušel, ale nešlo mi to.
BTW: Nevím jak teď, ale myslím, že to bývalo tak, že sis podle zákona mohl udělat záložní kopii DVD s ochranou. Proto mohl např. legálně existovat DVDShrink. Alepoň takto mi to bylo kdysi vysvětleno.
Tiskni
Sdílej: