Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
virt-manager
na správu Virtuálnych Počítačov.Balík virt-manager slúži na správu virtuálnych počítačov bežiacich a ich komponentov pod QEMU/KVM. Jeho inštalácia si dotiahne aj Hypervízor pre platformu ktorú budeme požívať.
Inštaláciu vykonáme bežným spôsobom:golisp@WEB:~$ sudo apt install virt-managerAvšak to má jediný drobný háčik. Ihneď po inštalácii sa nemôžeme pohrať s virtuálnymi počítačmi, potrebujeme sa znova prihlásiť. Je to pretože virt-manager vyžaduje aby užívateľ ktorý bude obsluhovať farmu virtuálnych počítačov bol v pracovnej skupine
libvirt
. Pozrieme sa či sme v nej po dokončení inštalácie:
golisp@WEB:~$ id uid=1000(golisp) gid=1000(golisp) groups=1000(golisp),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),116(lpadmin),126(sambashare),129(libvirt)Vidíme že máme priradenú skupinu číslo 129 s menom libvirt. Aby sa táto zmena aj aktivovala, tak sa musíme odhlásiť a prihlásiť. Potom to už pôjde.
golisp@WEB:~$ virt-managerTým sa nám otvorí grafické ovládanie virtuálnej farmy:
Pool
v ktorom budeme mať uložené inštalačné obrazy. Najprv si teda vytvoríme priečinok na disku a presunieme doň nejaké ISO:golisp@WEB:~$ mkdir ~/VM golisp@WEB:~$ mv ~/Downloads/CentOS-8-x86_64-1905-dvd1.iso ~/VM/Potom si zadefinujeme nový pool vo farme. Klikneme si v menu na
Edit/Connection details
. Tým sa nám otvorí okno s detailami pripojenia. V ňom prejdeme na tretiu záložku Storage
:
Add Pool
ktorý nám otvorí sprievodcu pridaním Poolu:
Personal-ISO
, necháme vyplnený typ FileSystem Directory
a potvrdíme kliknutím na tlačítko Forward
. Tým sa dostaneme do druhého a záverečného kroku vytvorenia Poolu v ktorom zadáme cieľovú cestu:
Finish
.
Vo výsledku potom uvidíme obsah daného Poolu, aj s nakopírovaným ISO:Refresh
s emblémom modrej zatočenej šípky.
Tiskni
Sdílej:
první!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vono to fakt de sem spát i když to ještě jako neni venku :D neboj golis nikomu to nepovim bude to naše tajemství pppppšššššššššššš ;D
Guest <---> Hypervizor <---> Internet +------------NAT--------------^On ten Hypervízor (Hostiteľ) robí vo východzom stave aj NAT. Inak dúfam že nemáš naraz aktívny virtualbox a virt-manager na jednom fyzickom stroji.
Hypervizor <---> Internetnebo
Guest <---> Internetale ne najednou... bohužel to teď nemám moc kdy řešit. snad zítra :(
host <-> hostitel host -> internet hostitel -> internethost ma ip z rozsahu 192.168.122., pres tuto ip se dostanu do nej z hostitele.
ip addr show
pre všetky sieťovky náhodou nehovorí o jednom segmente na rôznych rozhraniach?
V Ubuntu je instalace snadná. Stačí nainstalovat virt-manager a zbytek se automaticky dotáhne. V Mintu už to tak snadné není. Tam je zapotřebí nainstalovat:
virt-manager libvirt-daemon-system qemu-kvm qemu-utils bridge-utils ebtables gir1.2-spiceclientgtk-3.0
Zdravím k3dARa
Ihneď po inštalácii sa nemôžeme pohrať s virtuálnymi počítačmi, potrebujeme sa znova prihlásiť.Ja mam inu skusenost. Pri spusteni si vypytalo root heslo cez a la gui-sudo.