Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
virt-manager
na správu Virtuálnych Počítačov.Balík virt-manager slúži na správu virtuálnych počítačov bežiacich a ich komponentov pod QEMU/KVM. Jeho inštalácia si dotiahne aj Hypervízor pre platformu ktorú budeme požívať.
Inštaláciu vykonáme bežným spôsobom:golisp@WEB:~$ sudo apt install virt-managerAvšak to má jediný drobný háčik. Ihneď po inštalácii sa nemôžeme pohrať s virtuálnymi počítačmi, potrebujeme sa znova prihlásiť. Je to pretože virt-manager vyžaduje aby užívateľ ktorý bude obsluhovať farmu virtuálnych počítačov bol v pracovnej skupine
libvirt
. Pozrieme sa či sme v nej po dokončení inštalácie:
golisp@WEB:~$ id uid=1000(golisp) gid=1000(golisp) groups=1000(golisp),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),116(lpadmin),126(sambashare),129(libvirt)Vidíme že máme priradenú skupinu číslo 129 s menom libvirt. Aby sa táto zmena aj aktivovala, tak sa musíme odhlásiť a prihlásiť. Potom to už pôjde.
golisp@WEB:~$ virt-managerTým sa nám otvorí grafické ovládanie virtuálnej farmy:
Pool
v ktorom budeme mať uložené inštalačné obrazy. Najprv si teda vytvoríme priečinok na disku a presunieme doň nejaké ISO:golisp@WEB:~$ mkdir ~/VM golisp@WEB:~$ mv ~/Downloads/CentOS-8-x86_64-1905-dvd1.iso ~/VM/Potom si zadefinujeme nový pool vo farme. Klikneme si v menu na
Edit/Connection details
. Tým sa nám otvorí okno s detailami pripojenia. V ňom prejdeme na tretiu záložku Storage
:
Add Pool
ktorý nám otvorí sprievodcu pridaním Poolu:
Personal-ISO
, necháme vyplnený typ FileSystem Directory
a potvrdíme kliknutím na tlačítko Forward
. Tým sa dostaneme do druhého a záverečného kroku vytvorenia Poolu v ktorom zadáme cieľovú cestu:
Finish
.
Vo výsledku potom uvidíme obsah daného Poolu, aj s nakopírovaným ISO:Refresh
s emblémom modrej zatočenej šípky.
Tiskni
Sdílej:
první!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vono to fakt de sem spát i když to ještě jako neni venku :D neboj golis nikomu to nepovim bude to naše tajemství pppppšššššššššššš ;D
Guest <---> Hypervizor <---> Internet +------------NAT--------------^On ten Hypervízor (Hostiteľ) robí vo východzom stave aj NAT. Inak dúfam že nemáš naraz aktívny virtualbox a virt-manager na jednom fyzickom stroji.
Hypervizor <---> Internetnebo
Guest <---> Internetale ne najednou... bohužel to teď nemám moc kdy řešit. snad zítra :(
host <-> hostitel host -> internet hostitel -> internethost ma ip z rozsahu 192.168.122., pres tuto ip se dostanu do nej z hostitele.
ip addr show
pre všetky sieťovky náhodou nehovorí o jednom segmente na rôznych rozhraniach?
V Ubuntu je instalace snadná. Stačí nainstalovat virt-manager a zbytek se automaticky dotáhne. V Mintu už to tak snadné není. Tam je zapotřebí nainstalovat:
virt-manager libvirt-daemon-system qemu-kvm qemu-utils bridge-utils ebtables gir1.2-spiceclientgtk-3.0
Zdravím k3dARa
Ihneď po inštalácii sa nemôžeme pohrať s virtuálnymi počítačmi, potrebujeme sa znova prihlásiť.Ja mam inu skusenost. Pri spusteni si vypytalo root heslo cez a la gui-sudo.