V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
pstree
je to na opravdu na pár řádek, graficky to ale bude noční můra. Pamatuju na PHP skript, který jsem upravoval pro provoz na PHP5, co vykresloval stromové grafy síťového provozu s kořenem (hraničním routerem) uprostřed a uzly (stanicemi a vším ostatním) okolo do GIFů přes GD knihovnu z dat v databázi.
Onen skrip měl dost přes sto kilobytů (a to ještě používal další inkludované soubory), přitom většinu kódu zabralo umisťování uzlů tak, aby vypadaly "hezky" a aby se texty u uzlů navzájem nepřekrývaly. Jediné štěstí bylo, že kód byl dobře napsaný a úpravy téměř nepotřebval, protože jinak bych nad pochopení něčeho takového strávil týdny.
Obecně vzato, pokud je u něčeho požadavek, aby výstup "vypadal hezky" aniž by se ta "hezkost" dala matematicky nějak popsat (vlastnostmi typu spojitost, diferencovatelnost nebo dokonce hladkost), tak z toho vycházejí šílené heuristiky plné "bulharských konstant", experimentálně nastavených podle toho, jak vypadal výstup během testování.
Nebo se na to mohou vzít postupy z umělé inteligence, například vzít neuronovu síť, natrénovat jí na hezké věci z reálného života a pak použít genetické programování, kde by výstup vytrénované sítě fungoval jako parametr fitness. A pokud to nebude ani tak fungovat, je tu ještě naděje, že se to po vytiskutí na velký formát může pověsit do galerie s nenulovou pravděpodobností, že to nějaký bohatý milovník cáklého umění koupí a → b b → c c → dTedy vlastně jednoduchý SELECT jedné tabulky a ten Graphviz z toho ten strom spočítá už sám.
A co z toho plyne?
a) budeme všechny dotazy dávat do blogů
b) měli bychom více číst poradnu a odpovídat v ní