Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tiskni
Sdílej:
pstree
je to na opravdu na pár řádek, graficky to ale bude noční můra. Pamatuju na PHP skript, který jsem upravoval pro provoz na PHP5, co vykresloval stromové grafy síťového provozu s kořenem (hraničním routerem) uprostřed a uzly (stanicemi a vším ostatním) okolo do GIFů přes GD knihovnu z dat v databázi.
Onen skrip měl dost přes sto kilobytů (a to ještě používal další inkludované soubory), přitom většinu kódu zabralo umisťování uzlů tak, aby vypadaly "hezky" a aby se texty u uzlů navzájem nepřekrývaly. Jediné štěstí bylo, že kód byl dobře napsaný a úpravy téměř nepotřebval, protože jinak bych nad pochopení něčeho takového strávil týdny.
Obecně vzato, pokud je u něčeho požadavek, aby výstup "vypadal hezky" aniž by se ta "hezkost" dala matematicky nějak popsat (vlastnostmi typu spojitost, diferencovatelnost nebo dokonce hladkost), tak z toho vycházejí šílené heuristiky plné "bulharských konstant", experimentálně nastavených podle toho, jak vypadal výstup během testování.
Nebo se na to mohou vzít postupy z umělé inteligence, například vzít neuronovu síť, natrénovat jí na hezké věci z reálného života a pak použít genetické programování, kde by výstup vytrénované sítě fungoval jako parametr fitness. A pokud to nebude ani tak fungovat, je tu ještě naděje, že se to po vytiskutí na velký formát může pověsit do galerie s nenulovou pravděpodobností, že to nějaký bohatý milovník cáklého umění koupí a → b b → c c → dTedy vlastně jednoduchý SELECT jedné tabulky a ten Graphviz z toho ten strom spočítá už sám.
A co z toho plyne?
a) budeme všechny dotazy dávat do blogů
b) měli bychom více číst poradnu a odpovídat v ní