Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
pstree
je to na opravdu na pár řádek, graficky to ale bude noční můra. Pamatuju na PHP skript, který jsem upravoval pro provoz na PHP5, co vykresloval stromové grafy síťového provozu s kořenem (hraničním routerem) uprostřed a uzly (stanicemi a vším ostatním) okolo do GIFů přes GD knihovnu z dat v databázi.
Onen skrip měl dost přes sto kilobytů (a to ještě používal další inkludované soubory), přitom většinu kódu zabralo umisťování uzlů tak, aby vypadaly "hezky" a aby se texty u uzlů navzájem nepřekrývaly. Jediné štěstí bylo, že kód byl dobře napsaný a úpravy téměř nepotřebval, protože jinak bych nad pochopení něčeho takového strávil týdny.
Obecně vzato, pokud je u něčeho požadavek, aby výstup "vypadal hezky" aniž by se ta "hezkost" dala matematicky nějak popsat (vlastnostmi typu spojitost, diferencovatelnost nebo dokonce hladkost), tak z toho vycházejí šílené heuristiky plné "bulharských konstant", experimentálně nastavených podle toho, jak vypadal výstup během testování.
Nebo se na to mohou vzít postupy z umělé inteligence, například vzít neuronovu síť, natrénovat jí na hezké věci z reálného života a pak použít genetické programování, kde by výstup vytrénované sítě fungoval jako parametr fitness. A pokud to nebude ani tak fungovat, je tu ještě naděje, že se to po vytiskutí na velký formát může pověsit do galerie s nenulovou pravděpodobností, že to nějaký bohatý milovník cáklého umění koupí a → b b → c c → dTedy vlastně jednoduchý SELECT jedné tabulky a ten Graphviz z toho ten strom spočítá už sám.
A co z toho plyne?
a) budeme všechny dotazy dávat do blogů
b) měli bychom více číst poradnu a odpovídat v ní