Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Knihovna Qt má vestavený editor html textu - třídu QTextEdit. Potíž je v tom, že editor nemá jakékoliv ovládací prvky, kterými by se dal text v editoru formátovat. Proto nám náš občasný firemní kolega Jiří Procházka vyrobil jednoduchý editor, třídu MRichTextEdit, abychom měli co použít v aplikaci Deko the CRM.
Editor je volně k dispozici (kromě ikonek, zde se Jiří spoléhá na podporu prostředí), ke stažení je zde:
https://github.com/Anchakor/MRichTextEditor
Použití je jednoduché, obrázky byly vytvořené pomocí pár řádků v C++ aplikaci:
QDialog *dialog = new QDialog(this); MRichTextEdit *rte = new MRichTextEdit(dialog); QGridLayout *gl = new QGridLayout(dialog); gl->addWidget(rte,0,0,1,1); dialog->setWindowTitle(tr("Rich text editor")); dialog->setMinimumWidth (400); dialog->setMinimumHeight(400); dialog->show();
Editor akceptuje prostý text nebo html:
Text vrací v několika různých formátech:
Tiskni
Sdílej:
Možná došlo k nedorozumění - není to "hotový" editor, je to jen jeden prvek pro vestavění do aplikace.ne , vpodstate jsem to takhle pochopil. Otazka byla skutecne, jak s tim textem nalozi ta 'aplikace', pote co se ten 'zformatovany' text odlozil treba do databaze. Casto je to tak, ze takovy widget umozni uzivateli napr. v nabidce sestavit ten nabidkovy text se seznamem vlastnosti , tabulatory apod. Ten html-fragment je mozno pak dat primo do mailu (kdyz se z aplikace posila mail primo) , ale kdyz se chce takova nabidka poslat jako pdf-ko, tak se (myslim, nevim jak jinak) musi ten html text parsovat, aby se mohlo v tom pdf dosahnout nejakeho takove podobneho vzhledu jako v tom html. Videl jsem pred lety aplikaci, kde pro to formatovani pouzivali nejaky vlastni formatovaci jazyk (neco jako dneska wiki), jinde jsem videl pouziti EPS. A ta moje otazka byla, zda to delate nejak podobne, nebo jestli nahodou se nejedna o nejakou novou fintu.
Typicky tu aplikaci používám takto: někdo mi zavolá, vyskočí mi okno na obrazovku, kde si můžu přečíst, ve kterých projektech je dotyčný zapojen, co jsem s ním kdy řešil, co jsem řešil s jeho kolegy. Udělám si z toho úkol, případně hned pracovní výkaz, příložím poznámku o telefonátu k příslušnému projektu, plus případně přiložím i maily, abych měl vše na jednom místě a nemusel to v případě potřeby dohledávat. Na konci projektu vyhodím sestavu, vyfakturuju a projekt přesunu někam do archivu v "podadresáři". Průběžné projekty má zákazník k dispozici na webu, například takto:
http://weko.hobrasoft.cz/timesheet/default/2RL44SD:288KFTU
Ale to už je nadstavba pro web, aplikace samotná je samostatná - "stáhni, odpoj se, nainstaluj a funguj". Ten dokument samotný dokážu buď vytisknout, nebo uložit do odt, do pdf ne.
Pokud chci poslat přímo z Deka nějaký newsletter nebo nabídku, můžu použít ten zformátovaný html text, ale pdf musím dát do příloh. Účelem té aplikace rozhodně není rozesílání mailů nebo tvorba dokumentů, i když nějaké základní věci to umí.
Jinak pokud bych měl nějak zpracovávat html a převádět to do pdf, určitě bych to neparsoval - prohlížeč to zvládá líp. Vestavěný prohlížeč i s vazbami na javascript v aplikaci používáme hodně, například pro mapy:
http://www.hobrasoft.cz/cs/deko/screenshots/deko-screenshot-06.png
if (ok) {
fmt.setAnchor(true);
fmt.setAnchorHref(newUrl);
fmt.setForeground(QApplication::palette().color(QPalette::Link));
fmt.setFontUnderline(true);
} else {
unlink = true;
}
jako asi se na to zvyknout dá, ale už jsem viděl čitelnější conding standardy...