Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Knihovna Qt má vestavený editor html textu - třídu QTextEdit. Potíž je v tom, že editor nemá jakékoliv ovládací prvky, kterými by se dal text v editoru formátovat. Proto nám náš občasný firemní kolega Jiří Procházka vyrobil jednoduchý editor, třídu MRichTextEdit, abychom měli co použít v aplikaci Deko the CRM.
Editor je volně k dispozici (kromě ikonek, zde se Jiří spoléhá na podporu prostředí), ke stažení je zde:
https://github.com/Anchakor/MRichTextEditor
Použití je jednoduché, obrázky byly vytvořené pomocí pár řádků v C++ aplikaci:
QDialog *dialog = new QDialog(this); MRichTextEdit *rte = new MRichTextEdit(dialog); QGridLayout *gl = new QGridLayout(dialog); gl->addWidget(rte,0,0,1,1); dialog->setWindowTitle(tr("Rich text editor")); dialog->setMinimumWidth (400); dialog->setMinimumHeight(400); dialog->show();
Editor akceptuje prostý text nebo html:
Text vrací v několika různých formátech:
Tiskni
Sdílej:
Možná došlo k nedorozumění - není to "hotový" editor, je to jen jeden prvek pro vestavění do aplikace.ne , vpodstate jsem to takhle pochopil. Otazka byla skutecne, jak s tim textem nalozi ta 'aplikace', pote co se ten 'zformatovany' text odlozil treba do databaze. Casto je to tak, ze takovy widget umozni uzivateli napr. v nabidce sestavit ten nabidkovy text se seznamem vlastnosti , tabulatory apod. Ten html-fragment je mozno pak dat primo do mailu (kdyz se z aplikace posila mail primo) , ale kdyz se chce takova nabidka poslat jako pdf-ko, tak se (myslim, nevim jak jinak) musi ten html text parsovat, aby se mohlo v tom pdf dosahnout nejakeho takove podobneho vzhledu jako v tom html. Videl jsem pred lety aplikaci, kde pro to formatovani pouzivali nejaky vlastni formatovaci jazyk (neco jako dneska wiki), jinde jsem videl pouziti EPS. A ta moje otazka byla, zda to delate nejak podobne, nebo jestli nahodou se nejedna o nejakou novou fintu.
Typicky tu aplikaci používám takto: někdo mi zavolá, vyskočí mi okno na obrazovku, kde si můžu přečíst, ve kterých projektech je dotyčný zapojen, co jsem s ním kdy řešil, co jsem řešil s jeho kolegy. Udělám si z toho úkol, případně hned pracovní výkaz, příložím poznámku o telefonátu k příslušnému projektu, plus případně přiložím i maily, abych měl vše na jednom místě a nemusel to v případě potřeby dohledávat. Na konci projektu vyhodím sestavu, vyfakturuju a projekt přesunu někam do archivu v "podadresáři". Průběžné projekty má zákazník k dispozici na webu, například takto:
http://weko.hobrasoft.cz/timesheet/default/2RL44SD:288KFTU
Ale to už je nadstavba pro web, aplikace samotná je samostatná - "stáhni, odpoj se, nainstaluj a funguj". Ten dokument samotný dokážu buď vytisknout, nebo uložit do odt, do pdf ne.
Pokud chci poslat přímo z Deka nějaký newsletter nebo nabídku, můžu použít ten zformátovaný html text, ale pdf musím dát do příloh. Účelem té aplikace rozhodně není rozesílání mailů nebo tvorba dokumentů, i když nějaké základní věci to umí.
Jinak pokud bych měl nějak zpracovávat html a převádět to do pdf, určitě bych to neparsoval - prohlížeč to zvládá líp. Vestavěný prohlížeč i s vazbami na javascript v aplikaci používáme hodně, například pro mapy:
http://www.hobrasoft.cz/cs/deko/screenshots/deko-screenshot-06.png
if (ok) {
fmt.setAnchor(true);
fmt.setAnchorHref(newUrl);
fmt.setForeground(QApplication::palette().color(QPalette::Link));
fmt.setFontUnderline(true);
} else {
unlink = true;
}
jako asi se na to zvyknout dá, ale už jsem viděl čitelnější conding standardy...