Štítky:
AIR,
cd,
certifikat,
DVD,
Google,
hardware,
HTML,
IMAP,
Internet,
Java,
klient,
mail,
MidpSSH,
Nokia,
notebook,
Opera,
pošta,
práce,
programování,
prohlížeče,
sítě,
synchronizace,
telefony,
TV,
web,
Windows,
život
Perfektní plánování
26.12.2008 23:24
| Přečteno: 2202×
Aneb jak pomocí techniky zkrotit čas tak, abychom nebyli jeho otrokem, ale přitom abychom nemuseli pro to nic opakovaně dělat a také abychom nemuseli zavádět nějaké "metody" (resp. převracet si život naruby).
Jelikož jsem byl zahnán do kouta a jako to nebohé zvíře jsem byl nucen kopat kolem sebe a zoufale hledat únikové cesty, vyvinul jsem pro sebe komplexní systém, který je nejen mojí únikovou cestou, ale některé jeho prvky by mohly být ku prospěchu i druhým.
POZOR! je to dlouhé! Nezajímá mne blogování ani blog samotný. Chci jen nabonzovat informaci, kterou mám a tím to pro mne končí. Nemám zájem to komprimovat a zkrášlovat. Buď si někdo pomůže, nebo to odmítne přečíst, nebo nás může potěšit povedeným komentářem
Nejprve jsem musel poukázat na nepřítele a jasně ho vydefinovat, ale nebyla to žádná legrace. Věděl jsem už, že zdrojem obrovského stresu bývá (i menší) množství nedokončených úkolů.
Nedokončený je každý rozpracovaný úkol, ale také každý probíhající úkol. Nevěděl jsem co s nimi a doufal jsem, že bude stačit, když nebudu muset nosit v hlavě alespoň ty úkoly, které jsou nějak svázány s časem. Např. tehdy a tehdy (dále jen {čas}) vyzvednout něco někde, nebo {čas} někde být a u něčeho asistovat, nebo {čas} vyprší platnost dokladu, nebo do {čas} odevzdat práci (pozor! tento poslední bod je past a také jsem do ní s hukotem spadnul).
Začal jsem používat papírový kalendář v domnění, že to řeší můj problém. Není pro mne problém u sebe nosit kvanta věcí, neboť ani v létě bych nevyšel v ničem jiném než ve svých M65 (mám několik kusů originálů z roku 1970 - dnešní kopie bohužel mají špatné kapsy dle vzoru z roku 1965). Problém nastal tehdy, když jsem zjistil, že sice dovedu být poctivý a zapsat si plánovanou událost - vždyť je to moje naděje na přežití - moje radost!, ale už nějak nedovedu včas zkontrolovat zda na dnešní den něco mám, nebo když už ano, tak to prostě zase držím v hlavě atd... Nefungovalo to.
Chtělo to něco co se přihlásí samo včas - tedy manažerem se vším všudy musí být telefon - je to jediný přístroj, který mám vždy u sebe a který se umí sám přihlásit o slovo, ale nemůže to být jen on a hlavně to musí fungovat zcela samo - opět nechci zavádět novou metodu, kterou bych musel zavádět násilně. Přeci jen zapsání každé pitomosti do telefonu je asi dřina a kdoví jestli to vůbec funguje... Nicméně byl jsem na pokraji šílenství a tak jsem začal zhusta využívat telefon jako kalendář a začal jsem objevovat klady a zápory, které bylo nutno zkorigovat.
Zapisování se lehce vyřešilo tím, že mám u sebe vždy papír a tužku a v nejhorším případě zapíšu událost sem a pak až do telefonu - ale to skoro vůbec nikdy není potřeba - stačí mi, že tu možnost mám a tudíž se mi zdá, že ani zde nemá můj systém trhlinu. Přeci jen si vše raději zapíšu rovnou do telefonu, než abych to psal na několikkrát - tedy jsem i motivován k poctivosti a tak jsem poctivější bez námahy
Chybělo mi propojení s počítačem, protože by se mi moc líbilo, kdybych mohl mít události k nahlédnutí v Lightningu (nebo někdo v outlooku) a nebo mít možnost si událost zapsat jen do počítače (Lightningu nebo někdo Outlooku) a o víc se již nestarat. Představa byla taková, že sedím u compu, někdo zavolá a chce abych s ním šel zakalit v nějaké jeho významné datum, které je např. 2 a půl měsíce daleko do budoucnosti. Co teď? Mám telefon na uchu a tak bych se rád podíval v některém z počítačů u kterého zrovna sedím, zjistil bych s naprostou jistotou, že je vše spolehlivě sesynchronizováno, že mám v ten jeho čas volno a ihned bych událost zapsal a měl bych naprostou jistotu, že i když neudělám NIC dalšího, tak si mne událost sama dostihne v požadovaný čas v mé kapse.
To už byl trošku oříšek. Ve hře byla synchronizace s počítačem, ale já mám počítačů více, času a disciplíny méně, takže tohle řešení je k ničemu - jen reklamní podvod růžných společností.
Upozorňuju, že toto zadání je pouhou půlkou celého problému, ale to jsem v té době ještě nevěděl a tak jsem se zaměřil jen na zaklínadlo SyncML.
Mám nastaveno, že pokud se telefon nachází v domácí síti, tak se musí každou hodinu sesynchronizovat se SyncML účtem v internetu. Je to jen pár bobků do netu, takže nehrozí potíže s poplatky za internet v mobilu - goučkaři si to mohou s klidem dovolit také.
Každou stanici mám nastavenou taky tak, takže se vše skutečně děje automaticky a nikdy neřeším zda jsem někoho synchronizoval, nebo ne.
Nejlepší je,že SyncML protokol umí každý (i starý) telefon! Tedy váš starý Sony-Ericsson, vaše stará Nokia atd... Do windows mobile to lze přidat, do ostatních systému taktéž (symbian, blackberry atd...).
Do počítače rovněž a vše popíšu níže aby to bylo ucelené.
Ještě dodám, že když budete testovat telefony, hledat ten pravý (jako např. já
onehdá), pak s potěšením využijete této zálohy - či dokonce synchronizace - dat v testovaných telefonech. Nebo když telefon z ničeho nic zhyne, pak máte vše (včetně kontaktů a kalendářů) zazálohováno venku na netu.
Nebo pokud máte povícero thunderbirdů, pak se dá s potěšením využít možnosti synchronizovat mail kontakty mezi thunderbirdy či jinými mail klienty.
Naučil jsem se rozpoznávat různé druhy záznamů či událostí podle toho, jak dlouho před událostí mě má telefon (nebo nějaký počítač) obtěžovat a upozornit mne na událost.
Některé události (takových u mne existuje naprosté minimum) se má připomenout při začátku události (v termínu události) - např. "zavolej fandovi" - událost nastavena na dobu jeho příchodu domů; nebo některé na 1 hodinu před (u mne naprosté maximum událostí) - např. "odvoz postele" - událost domluvená na nějaký čas a 1 hodina předem je dostatečná k tomu abych o tom zauvažoval a do půl hoďky se zvednul a za další půlhoďku tam byl na čas i s autem; nebo třeba i déle dopředu - např. "janinka narozeniny" - normálně nevím ani o svých narozeninách a tak je dobré si to "včas" připomenout a zařídit dárek, nebo véču nebo cokoliv, takže to může být klidně i 14 dnů napřed.
Strašlivě se mi ulevilo, ale po čase se tu a tam nějaká ta nervozita znovu objevila - něco chybělo a to pořádně!!!!!!!!!!!
Ukázalo se, že významnou část úkolů běžného člověka tvoří úkoly, které buď nejsou vázány na konkrétní čas, nebo je dokonce ani nelze efektivně svázat s časem. Co s nimi?
Nepřišel jsem na nic až do doby kdy jsem se začal poohlížet po nějakém řešení, ale opět jsem chtěl splnit podmínku nezavádět "metody". Celá věc prostě musí zpívat sama, ale rád se přiučím

Našel jsem metodu gtd, ale celé to zavánělo zasazováním postupů a to by ztroskotalo a tak jsem si začal vybírat jen to co mi chybí a nebráním se představě, že bych ve finále mohl celý můj celek certifikovat jako gtd metoda, ale tahle nálepka - ten certifikát - je to poslední o co mi jde.
Dozvěděl jsem se tedy, že mám mít nějaký systém, kam mám sypat data, která lze nějak roztřídit. Dozvěděl jsem se, že "sběrná místa" musejí zůstat prázdná a plnit se má pouze systém s omezeným počtem vstupů. Nejsem v této věci odborníkem, ale moje dosavadní zkušenost je následující:
Sběrná místa nijak nedefinuju (ačkoliv mi to gtd nařizuje), ale jedno přeci jen existuje - mail (větší bordel v mailu nikdo neměl - moje schránka byla archívem a měla víc jak 10 giga - archívu jsem se zbavit nechtěl, ale zfunkčnit jsem to každopádně chtěl).
Naopak jsem si vydefinoval "outbox" pro věci, které mám z práce odnést, ale které jsem nikdy neodnášel, protože jsem si nikdy nevzpomněl při odchodu
Nedílnou součástí "systému" je jedno místo, které mám neustále u sebe a které může obhospodařovat seznam úkolů, které je možno nadále třídit.
Důležité je, aby to vše bylo opět v mobilu a líbilo by se mi, kyby bylo možné vše synchronizovat s počítačem. Nesplnil jsem si v tomto směru vše, ale dospěl jsem k řešení, které je dostačující a plně funkční.
SyncML umí přenášet mimo jiné i úkoly. Samotné se ukázaly býti nefunkčními, protože jich bylo moře, ale s výhodou je můžu využít k tomu, abych do nich sypal co mne napadne, protože je to synchronizováno napříč všemi zařízeními (mobily,compy atd...) a až později to odtud buď odstranit a zanést jinam a jinak, nebo to tam nechat viset na pozdější dobu, nebo pro případ že vezmu další část gtd do svého života s tím nadále pracovat jako s "projekty" (ale to doposud nedělám a tak mne asi ta zářivější budoucnost teprve čeká

).
Našel jsem java aplikaci, která původně slouží k vedení seznamu nákupu (pro tento účel to je kanon na vrabce) a v rámci této aplikace lze vytvářet neomezené množství složek a podsložek. Tuto aplikaci jsem navázal na jedno čudlítko v mobilu, takže jediným stiskem tlačítka spustím tento nástroj a vesele plánuju či kontroluju (kdykoliv se zastavím a nevím "co teď" tak mrknu právě sem - kdykoliv znervózním, že jsem možná něco zapomněl, mrknu sem!).
Soustředil jsem se na tyto skupiny/složky (jakoby z dílny gtd, ale ještě mi chybí ten srávný grif a tak to uvádím jen pro inspiraci - nějakou dobu to aktivně využívám a tak to funguje aplespoň pro mne):
ASAP - úkoly, které mají být hotové co nejdříve
Až to bude možné - totéž co ASAP, ale ne tak hořící; když je neudělám vůbec, tak se svět nezboří
Cestovní seznamy - sem píšu co si mám vzít s sebou někam (např. co vše zkontrolovat, když ja a můj aktální notebook jedeme někam ven, nebo co zkontrolovat, když jedu na vandr atd...)
Nápady/někdy/možná - něco mne zaujme, ale je to nápad na jindy, nebo jej možná ani nezrealizuju, nebo ani nevím zda se mi to vyplatí... prostě "uvidíme" (např. se potřebuju zbavit zpráv z radary.cz, ale neznám účet svázaný s tímto zděděným tel. číslem a věc - ukázalo se - nemá přímočaré řešení)
On air... - své věci rozdám a hodnot nelituji, ale někdy něco potřebuju hodně, ale ne hned - půjčuju ji kdykoliv komukoliv do okamžiku, kdy ji hned potřebuju zase já - to je obvykle situace, kdy už nevím u koho věc je a tak můžu jen bušit hlavou do zdi a věc prostě nemám

(např. přenosná tv anténa - Pepa z depa)
Čekám na... - (vysloveně z gtd) sem píšu posloupnost událostí, která má nastat co nejdříve, ale nemůže nastat do doby než bude splněna jiná podmínka. Mám o té věci zmínku v ASAP listu (např. {firma} virtualy - ale čeká se na disky, které mám sehnat, takže v ASAP listu je záznam o tom, že mám vyzvednout disky a pak si přeřadit související záznam z "čekám na..." do "ASAP")
Nákupy - když už ta aplikace o tom je, tak sem si píšu co mám donést z obchodu (resp. z Tesca ve 3 rano

)
Z teorie ještě zbývajá můj outbox a práce s mailem:
Outbox je nějaká krabička (např. od základní desky), která je umístěna někde v cestě mého odchodu. Jakmile mi např. přítelkyně sdělí svoji prosbu, že mám vypálit fotky z naší dovolené na jachtě a že to CD mám donést domů (nemá tam comp, ale má tam dvd přehrávač s prohlížením fotek), tak zapíšu výrobu CD do ASAPu a když už ho někdy vytvořím, pak jej neprodleně vložím do outboxu a celou věc s klidem pustím z hlavy. Při odchodu ve 3 ráno mi to už sice nemyslí, ale na outbox stále vidím

.
Mail byl dříve bolest, nyní radost. Již po léta říkávám "pošli mi to do mailu, je to můj plánovač" a vždy jsem vlastně kecal. Jen jsem to nechtěl zaznamenat na chodníku a jen jsem tuto odpovědnost hodil na žadatele (což je mimochodem správný postup), ale dál to zapadlo do hromady hnoje a já se jen zoufale snažil obarvičkovat na červeno důležité zásilky a nastavovat příznak "nepřečteno" těm, které nejsou ještě vyřízené, ale chtě nechtě zapadly v dalším hnoji a často by se ztratily, kdybych je nemusel evidovat ještě jinde (pozor! práce navíc!), nebo na ně nemyslel (ještě větší pozor! "nedokončený úkol způsobující stres" - viz. začátek tohoto románu).
Nyní mail řeším takto: (nevymyslel jsem to - jen jsem se nechal inspirovat a funguje mi to výborně)
Mám omezené množství imap složek rozdělené na
Původní doručená pošta - odtud okamžitě po příchodu zásilky přesouvám do jedné z následujících složek. Nesmí zde nikdy zůstat žádná zásilka jinak se ten systém záhy zhroutí. Nehledě na to, že to je jen zbytečné rozdělení ASAP složky na 2 ASAP složky. Navíc v došlé poště mám opravdu jen to, co je skutečně nové a nikdy neviděné. Tento přístup zrychluje kontrolu mailu přes mobil či přes web či za pomoci appletů atd... Prostě od této chvíle mi prvně v životě začaly fungovat pojmy typu "nová pošta", nebo "nepřečtená zásilka" (při předchozí kontrole přes mobil) atd...
ASAP - stejné jako v mobilu, ale s mobilem to nesouvisí. Zjistil jsem, že za jeden týden je ve složce ASAP pouhých 5 (slovy 5!!) zásilek, které vyžadují okamžitou pozornost a nesmějí zapadnout v hnoji. Hloupých, pouho pouhých 5 zásilek mi dělalo vrásky!! Je to vůbec možné?
ON_HOLD - sem vkládám zásilky, které nejsou typu ASAP, ale přitom nesou informaci, kterou chci řešit v souvislosti s ASAP událostí. Patří sem např. "dokumentace ke komunikaci modulů" coby součást nově vznikajícího systému, nebo "harmonogram implementace IS" (tedy akce probíhající, ke které potřebuju tyto dokuenty, ale samotné netvoří ucelené zadání - dokonce jejich zadání ani nutně nemusí být v ASAP složce). Také je možné v ASAP složce vytvořit podsložku a tam syslit zprávy, které mají vývoj (navazují na sebe - záleží na zkušenosti uživatele jak se mu to vyvine).
archiv - důležitá složka! Sem sypu vše co již vyčichlo ve složce ASAP či ON_HOLD (tedy hned po vyřízení přesouvám z téchto složek právě do složky archiv), nebo to co jsem nechtěl smazat, ale přitom z toho neplynul žádný úkol. Dle průvodce gtd se v došlé poště zeptám: "plyne z toho nějaký další krok?" Pokud ano, pak buď ASAP či ON_HOLD; pokud NE, pak smazat, nebo archiv.
podsložky archivu - zde mám alespoň složky dle letopočtu. Tedy až se nám překlopí datum z 2008 na 2009, tak vytvořím složku 2008 a přesunu tam celý obsah složky archiv. Do složky archiv pak budu i nadále strkat opět jen aktuální zásilky - tedy toho času zásilky z roku 2009.
Mám tam i složku
VOLOVINY kam strkám vtipy, protože je mám rád, rád je dostávám a nepatří do archivu mezi ostatní bordel
Ještě dodám, že stále u sebe nosím zápisník a tužku pro všechny případy. Nepoužívám to běžně, ale tu a tam to je k nezaplacení!
Teorii bychom měli za sebou a nyní následuje výčet nástrojů:
SyncML server: http://scheduleworld.com; Hodil by se jakýkoliv, který má navíc i pěkné web rozhraní pro kalendář. Nebojácní mohou použít google, jiní si mohou podobnou službu předplatit (dají se u nás nějaké takové vygooglit), nebo poraďte někdo v diskusi pls.
Thunderbird: Lightning +
nějaký syncml klient
Java aplikace pro seznamy: odysseus
Java aplikace pro "today screen": (pozor! placená

ale výborná! milionkrát lepší než kvůli tomu kupovat windows mobile a ztratit kvůli tomu nervy

vyjde asi na 150 kaček )
MobyToday
Čtenář, který dosud nezhynul a má ještě dost sil, možná ocení jako bonus seznam ostatních aplikací, které mne dělají šťastnějším uživatelem mobilního telefonu Sony Ericsson k850i (přešťastný jsem byl i s předchozími řadami počínaje k650i přes k800i).
4 zkratky kolíbek: poznámky, kalendář, odysseus, lampička
aplikace:
Mdict http://jaromes.projects.googlepages.com/enmdict.html
MidpSSH http://www.xk72.com/midpssh/
MobyExplorer http://www.bermin.net/mobyexplorer.html
mujMail http://www.mujmail.org/
menstral http://menstral.net/
operaMini http://www.opera.com/mini/
FREE BOOK READER FOR MOBILE PHONES BY TEQUILACAT (z jakéhokoliv textu vytvoří java aplikaci, která nedělá nic jiného, než že umožňuje číst knihu - váš text - pamatuje si, kam user dočetl atd... parádní věc!)
http://tequilacat.org/dev/br/index-en.html
web, kde vycházejí dobré rady na téma organizace času http://www.mitvsehotovo.cz/
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
27.12.2008 00:11
helb
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 00:18
Josef Kufner | skóre: 70
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 00:47
fabian | skóre: 18
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 02:39
Josef Kufner | skóre: 70
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 13:46
Dawix | skóre: 2
| blog:
biokzvasty
| ČB a Linz
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 15:54
rane | skóre: 3
Re: Perfektní plánování
27.12.2008 17:19
Jan Drábek | skóre: 41
| blog:
Tartar
| Brno
Re: Perfektní plánování
28.12.2008 01:58
MaFy
Re: Perfektní plánování
Založit nové vlákno •
Nahoru