V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Asi se všichni shodneme, že „přesměrování“ komunikace na elektronickou formu je z hlediska vývoje společnosti nevyhnutelné a nezastavitelné – s tím nemám problém a postup směrem k elektronické komunikaci vítám. Asi nejčistější řešení by bylo podmínit používání DS jen pro nově vzniklé firmy a logicky na nově narozené lidi (fyzické osoby by tím získali 18 let času na adaptaci …) Nicméně, prosazení tohoto považuji na nesmyslné, nereálné, zbrzdění vývoje a tedy ve svém důsledku kontraproduktivní. Domnívám se, že jistou analogii pro toto mé tvrzení lze vysledovat z judikátu Ústavního soudu, který se vyjadřoval k stanovení hranice 5 % zisku hlasů pro politické strany jejíž překročení je nutné pro vstup do parlamentu. Tehdy ústavní soudci ve zkratce pravili něco v tom smyslu, že nemá-li být anarchie a naopak, má-li být zajištěn demokratický vývoj ve společnosti, je regulace (v tomto případě stanovení nějaké hranice ve formě % zisku hlasů ve volbách) v nezbytně nutné míře přípustná a demokracii neodporující a protože okolní státy oscilují právě kolem hranice 5% je tedy oněch 5% jako hranice pro vstup do parlamentu přípustných. Tedy – domnívám se, že je nenapadnutelný fakt a požadavek ISDS, disponovat počítačem a připojením k internetu. Toto je dle mého nezbytně nutné omezení. Zbytek – tedy to, jak jsou DS aplikovány již nikoliv. O tunelu za 900.000.000,- Kč je zbytečné hovořit, byť jsem malou částí přispěl i já ze svých daní. (Je třeba se smířit, že je někdo šikovný...) Ovšem, provázanost na Windows API se týká všech linuxáků a tedy i mě – a navíc tvrdím, že pro oblast desktopů se dotýká linuxáků existenčně (viz. níže)
K druhému okruhu reakcí – umění či neumění zprovoznit DS pod 64bit linuxem. Oficiální stanovisko jak autora (Software602, a.s.), tak ministerstva vnitra (které mě odkázalo na provozovatele DS) – tedy i České pošty je – že pro 64bit linux software pro ovládání DS zatím není a ani není znám termín zpřístupnění. Nemá smysl diskutovat o jiném než oficiálním návodu, protože v případě JAKÝCHKOLIV problémů, resp. soudního projednávání čehokoliv ohledně DS by to uživatele nepoužívajícího oficiální postup dle provozovatele vyčlenilo z pod ochrany práva. Zjednodušeně je to jak s autem – budete-li do nového nafťáku lít cokoliv jiného než naftu, která je doporučena v návodě na obsluhu, nemáte nárok na reklamaci.
A teď se dostávám k hlavnímu důvodu žaloby – kupodivu se toho v diskuzi nikdo nedotkl. Elektronická komunikace je existující fakt, DS jsou jen logickým vyústěním vývoje. Od 1.11.2009 povinné sice jen pro právnické osoby, nicméně je stanoven harmonogram pro advokáty, exekutory atd. Na konci bude každá podnikající fyzická osoba a úplně na konci každý starší 18 let. DS tedy budou kritická aplikace pro každého nezbaveného právní způsobilosti. Tady si dovolím řečnickou otázku – kolik z Vás prosadilo linux na desktop do firmy s tím, že účetnictví jim pojede ve wine?? Přirovnávám to k účetnictví naprosto záměrně – taky je to pro firmy kritická aplikace a přestože by jim jinak linux s OO a FF stačil, účetnictví jen pro Windows pak linux na desktopu v takovéto firmě naprosto diskvalifikuje. Nenašel jsem zatím odpověď na jednoduchou otázku potencionálního zájemce – proč se mám učit linux, když nic neušetřím, protože stejně musím mít Windows se všemi antiviry atd. kvůli účetnictví. Budou-li DS svázány jen s Windows API, tak se - dle mě - okruh možných uživatelů desktopových linuxů zredukuje jen na totální nadšence.
Druhým důvodem žaloby je prostý fakt, že aniž bych si pořizoval druhý počítač, tak se k DS bezpečně a pohodlně nepřipojím. Všem, s argumenty typu, ať si to spouštím ve virtuálu apod. bych rád poradil, ať si např. writer/word spouštění normálně na desktopu a calc/exel si spouštějí ve virtuálu nebo na druhém stroji, zkrátka nějak jinak …. A tento postup ať pak nabídnou jako normální potencionálnímu zájemci o jimi používaný OS.
Nakonec jsem se dostal k cíli žaloby – cílem je, aby dodali řešení nezávislé na Windows API a do té doby ať mi schránky neaktivují. Lehce bych jen dodal, že pokud na to nestačí, ať vypíšou tendr za třeba 1% z ceny projektu pro linuxové řešení. Jen pro zajímavost, to 1% je určitě zlomek všimného a byl by to tendr za 9.000.000,- Kč.
Tiskni
Sdílej:
Druhým důvodem žaloby je prostý fakt, že aniž bych si pořizoval druhý počítač, tak se k DS bezpečně a pohodlně nepřipojím.na tohle:
Tady si dovolím řečnickou otázku – kolik z Vás prosadilo linux na desktop do firmy s tím, že účetnictví jim pojede ve wine??reaguji, že ta_firma vede účetnictví částečně na papíře a částečně v DOSu a tohle:
Tedy – domnívám se, že je nenapadnutelný fakt a požadavek ISDS, disponovat počítačem a připojením k internetu. Toto je dle mého nezbytně nutné omezení.mi přijde zcestné, alespoň do té doby, než se ve školách začne informatika učit na úrovni.
Je třeba se smířit, že je někdo šikovný...Tahle věta si zasloužila uvozovky okolo slova šikovný