Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Asi se všichni shodneme, že „přesměrování“ komunikace na elektronickou formu je z hlediska vývoje společnosti nevyhnutelné a nezastavitelné – s tím nemám problém a postup směrem k elektronické komunikaci vítám. Asi nejčistější řešení by bylo podmínit používání DS jen pro nově vzniklé firmy a logicky na nově narozené lidi (fyzické osoby by tím získali 18 let času na adaptaci …) Nicméně, prosazení tohoto považuji na nesmyslné, nereálné, zbrzdění vývoje a tedy ve svém důsledku kontraproduktivní. Domnívám se, že jistou analogii pro toto mé tvrzení lze vysledovat z judikátu Ústavního soudu, který se vyjadřoval k stanovení hranice 5 % zisku hlasů pro politické strany jejíž překročení je nutné pro vstup do parlamentu. Tehdy ústavní soudci ve zkratce pravili něco v tom smyslu, že nemá-li být anarchie a naopak, má-li být zajištěn demokratický vývoj ve společnosti, je regulace (v tomto případě stanovení nějaké hranice ve formě % zisku hlasů ve volbách) v nezbytně nutné míře přípustná a demokracii neodporující a protože okolní státy oscilují právě kolem hranice 5% je tedy oněch 5% jako hranice pro vstup do parlamentu přípustných. Tedy – domnívám se, že je nenapadnutelný fakt a požadavek ISDS, disponovat počítačem a připojením k internetu. Toto je dle mého nezbytně nutné omezení. Zbytek – tedy to, jak jsou DS aplikovány již nikoliv. O tunelu za 900.000.000,- Kč je zbytečné hovořit, byť jsem malou částí přispěl i já ze svých daní. (Je třeba se smířit, že je někdo šikovný...) Ovšem, provázanost na Windows API se týká všech linuxáků a tedy i mě – a navíc tvrdím, že pro oblast desktopů se dotýká linuxáků existenčně (viz. níže)
K druhému okruhu reakcí – umění či neumění zprovoznit DS pod 64bit linuxem. Oficiální stanovisko jak autora (Software602, a.s.), tak ministerstva vnitra (které mě odkázalo na provozovatele DS) – tedy i České pošty je – že pro 64bit linux software pro ovládání DS zatím není a ani není znám termín zpřístupnění. Nemá smysl diskutovat o jiném než oficiálním návodu, protože v případě JAKÝCHKOLIV problémů, resp. soudního projednávání čehokoliv ohledně DS by to uživatele nepoužívajícího oficiální postup dle provozovatele vyčlenilo z pod ochrany práva. Zjednodušeně je to jak s autem – budete-li do nového nafťáku lít cokoliv jiného než naftu, která je doporučena v návodě na obsluhu, nemáte nárok na reklamaci.
A teď se dostávám k hlavnímu důvodu žaloby – kupodivu se toho v diskuzi nikdo nedotkl. Elektronická komunikace je existující fakt, DS jsou jen logickým vyústěním vývoje. Od 1.11.2009 povinné sice jen pro právnické osoby, nicméně je stanoven harmonogram pro advokáty, exekutory atd. Na konci bude každá podnikající fyzická osoba a úplně na konci každý starší 18 let. DS tedy budou kritická aplikace pro každého nezbaveného právní způsobilosti. Tady si dovolím řečnickou otázku – kolik z Vás prosadilo linux na desktop do firmy s tím, že účetnictví jim pojede ve wine?? Přirovnávám to k účetnictví naprosto záměrně – taky je to pro firmy kritická aplikace a přestože by jim jinak linux s OO a FF stačil, účetnictví jen pro Windows pak linux na desktopu v takovéto firmě naprosto diskvalifikuje. Nenašel jsem zatím odpověď na jednoduchou otázku potencionálního zájemce – proč se mám učit linux, když nic neušetřím, protože stejně musím mít Windows se všemi antiviry atd. kvůli účetnictví. Budou-li DS svázány jen s Windows API, tak se - dle mě - okruh možných uživatelů desktopových linuxů zredukuje jen na totální nadšence.
Druhým důvodem žaloby je prostý fakt, že aniž bych si pořizoval druhý počítač, tak se k DS bezpečně a pohodlně nepřipojím. Všem, s argumenty typu, ať si to spouštím ve virtuálu apod. bych rád poradil, ať si např. writer/word spouštění normálně na desktopu a calc/exel si spouštějí ve virtuálu nebo na druhém stroji, zkrátka nějak jinak …. A tento postup ať pak nabídnou jako normální potencionálnímu zájemci o jimi používaný OS.
Nakonec jsem se dostal k cíli žaloby – cílem je, aby dodali řešení nezávislé na Windows API a do té doby ať mi schránky neaktivují. Lehce bych jen dodal, že pokud na to nestačí, ať vypíšou tendr za třeba 1% z ceny projektu pro linuxové řešení. Jen pro zajímavost, to 1% je určitě zlomek všimného a byl by to tendr za 9.000.000,- Kč.
Tiskni
Sdílej:
Druhým důvodem žaloby je prostý fakt, že aniž bych si pořizoval druhý počítač, tak se k DS bezpečně a pohodlně nepřipojím.na tohle:
Tady si dovolím řečnickou otázku – kolik z Vás prosadilo linux na desktop do firmy s tím, že účetnictví jim pojede ve wine??reaguji, že ta_firma vede účetnictví částečně na papíře a částečně v DOSu a tohle:
Tedy – domnívám se, že je nenapadnutelný fakt a požadavek ISDS, disponovat počítačem a připojením k internetu. Toto je dle mého nezbytně nutné omezení.mi přijde zcestné, alespoň do té doby, než se ve školách začne informatika učit na úrovni.
Je třeba se smířit, že je někdo šikovný...Tahle věta si zasloužila uvozovky okolo slova šikovný