Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tiskni
Sdílej:
K diskriminaci menšiny - jako linuxová komunita jsme menšina (obdobně uživatelé OS 64bit Lin a Win 64 bit vůči OS 32 bit) a měli bychom být před orgány státní moci pod ochranou zákonu nejvyššího, tj. Ústavy. Ta totiž nehovoří o menšinách jen etnických nebo národnostních, ale o menšinách obecně.Fajn, já mam Amigu, mam je taky žalovat za diskriminaci?
>>>Nejhorší je, že ty firmy mají DS povině a tak musí investovat 5kKČ do počítače + 120 Kč měsíčně do připojení k Internetu.
Nic proti DS - jsou bastl a podvrh to vime vsichni. Ovsem PC firmy standardne jiz maji a pripojeni k netu taky. Takze to firmy nic stat nebude.
Ovsem PC firmy standardne jiz maji a pripojeni k netu taky.Né né né né né. Vím o pár one-man s.r.o.čkách typu Franta Vopička, vyvážení žump, Hovnocuc s.r.o. nebo Pepa Dlátko, Truhlárna Pod Koblihem s.r.o., které nemají ani mobil.
Aplikace ma jednoduse nejake softwarove zavislosti, ktere je nutno splnit. Tyto zavislosti jsou pro vsechny distribuce Linuxu zdarma a snadno dostupne.
Pokud nahodou udelaji verzi pro 64bit nativne pro Linux v GTK, budete je zalovat, ze si kvuli nim nebudete instalovat GTK knihovny, protoze jste zaprisahly Qtckar?
Samozrejme, nebylo to proti linux / windows, ale proti "nebudem si prasit system 32bitovymi knihovnami"
Když mohl mít počítač i Škopek ze Slunce seno na počítání králíků, nevidím důvod, proč by ho nemohl mít kdokoliv jiný v dnešní (opakuji dnešní!) době...Nevidím důvod proč ne není rozhodně rozumný důvod pro jo. Jestliže někdo počítač nepotřebuje, proč by ho měl mít? A jakým právem mu stát nařizuje, že ho mít musí... Datové schránky jsou v principu rozumná věc (implementace je věc druhá), ale to neznamená, že je v pořádku nutit je všem
Pokud ta aplikace není zprasená, tak pak není žádný problém.+1, mluvíš mi z duše
Ano.
To, aby stát nutil kohokoliv používat uzavřené řešení, které je ještě funkční jen na určitých platformách, je naprostá blbost, idiocie a chybná implementace daného řešení...
Takovéto řešení mají být postaveny na otevřených, standardizovaných technologiích, ne nějakém Windows-only (za Windows dosaďte jakoukoliv platformu) binárním bastlu...
Bohužel, u nás je možné vše...
To, aby stát nutil kohokoliv používat uzavřené řešení, které je ještě funkční jen na určitých platformách, je naprostá blbost, idiocie a chybná implementace daného řešení...S Tvojim dovolením (alebo bez neho) to trocha preformulujem - ak štát vyžaduje použitie nejakej elektronickej komunikácie, tak musí zabezpečiť, aby "protokol" tejto komunikácie bol verejne dostupný. To znamená, že je zdokumentovaný a nič nebráni jeho implementácii nezávislou stranou. Ak štát poruší tento princíp, dopúšťa sa diskriminácie a prípadne aj neprimeraného zasahovania do hospodárskej súťaže. Určite by sa našli aj nejaké odporúčania EÚ na otvorenosť elektronických systémov alebo niečo také.
Musím souhlasit. Datové schránky jsou jeden velký podvod. Technologie, která stála obrovské prachy, je uzavřená, a ještě k tomu jen pro jednu platformu. 602SW asi muselo hodně zalobovat.
Držim palce.
Popravde receno: kolik firem ma PC s 64bit CPU ? V soucasne krizi ani do IT neinvestuji.
Aplikace pro DS do 64bit windows (xp, vista, seven) jde nainstalit stejne jako jakakoli 32bit aplikace.
Kolik lidi potrebuje ve firme pristupovat do DS ? - reditel, maximalne sekretarka. A na to si staci nechat jednu pc mrdku s widlema nekde pod stolem k naproste spokojenosti, kterou nahodi az prijde mail informujici doruceni zpravy do DS. Nevykladejte tu ze firmy komunikuji s urady dnes a denne.
Nebudte najivni - co byste chteli po statu jakozto zrizovateli DS. Jsou radi ze jim nekdo ubastlil tento bastl a tim to hasne. Stejne se divim ze to neudelali jeste v 16bit dosu.
Říkejme těmhle lidem, kteří se nedokáží přizpůsobit (nebo je to pro ně obtížné)A co ti, co se nechtějí přizpůsobit? To jsou méněcenní lidé, občané druhé kategorie? Jen proto, že nechtějí vstoupit do Matrixu?
Tohle myslíš vážně?Samozřejmě.
Stejně tak bys mohl namítat, že stát chce po lidech příliš, když si musí úřední dopis vyzvednout na poště.Především by mělo být té úřední korespondence co nejméně.
Co když se tomuhle lidé nechtějí přizpůsobit? Taky musí...Přizpůsovat by se měl hlavně stát. Protože stát je služba občanům, ne naopak. Přibývají stále nové a nové povinnosti.
Co když je někdo na vozíku a je pro něj mnohem obtížnější dojít si na poštu osobně pro dopis do vlastních rukou, než přes PC?Každý by měl mít možnost komunikovat s veřejnou správou elektronicky, nikoli povinnost.
Žádná změna se nebude líbit všem, ale je třeba se na problém dívat komplexně a z dlouhodobého hlediska.O komplexní a dlouhodobý pohled se velmi usilovně snažím. A právě z tohoto hlediska si nemyslím, že by bylo správné někoho k elektronické komunikaci nutit (tím "někoho" teď samozřejmě nemyslím orgány veřejné správy). Zatím budou nuceny pouze obchodní společnosti a další organizace, pak přijdou na řadu podnikající fyzické osoby a nakonec to budou všichni lidé. Se všemi důsledky. Pak (nebo už dříve) zřejmě přijdou ony stále omílané čipy do těla, které by mohly zastat i funkci elektronického komunikačního prostředku - někomu se to bude jistě líbit a bude argumentovat, že je v pořádku ustanovit jako povinnost, aby si každý nechal implantovat čip.
Se všemi důsledky.Mezi které patří neschopnost spousty lidí pracovat s počítačem bezpečně a následných problémů, které z toho vyplývají.
Nejde o důsledky toho, že by lidé museli umět pracovat s počítačem.Šlo o to bezpečně, což v podstatě říkáš taky (protože pouhé heslo v takovém případě není bezpečné (resp. není moc bezpečné ani na vlastním počítači, ale na cizím tím spíš).) Spousta lidí bezpečně pracovat prostě neumí a mají v počítači kdejakou havěť - za jak dlouho se asi někomu povede ukrást heslo a napáchat škodu, když bude chtít?
Opravdu zastáváš názor, že důchodci nové firmy nezakládají?nezastávám - ale o to přeci vůbec nejde jde o to, že si někdo založil firmu za nějakých okolností, a teď mu nějaký úředník mění podmínky když si někdo bude chtít založit firmu novou, bude už muset počítat s tím, že bude muset DS využívat a ten počítač mít, má možnost si rozmyslet, jestli mu to za to stojí když začaly jezdit automobily, nikdo nenutil všechny vozky stát se řidiči - a DS z hlediska této analogie nejsou nic jiného, je to prostě jen pokročilejší technologie
není podstatná velikost bariéry, ale její smysluplnost - zatímco jestli mi v hospodě jídlo přinese absolvent hotelovky nebo špičkový chirurg je mi jedno, není mi jedno, který z těch pánů do mně bude řezat v nemocnici na sáleAno, proto je provádění dobrovolných veřejných dražeb koncesovanou živností (tj. je nejen požadována odborná způsobilost, ale navíc ještě úřad rozhoduje, zda koncesi vůbec vydá či nikoliv - tedy stávající soutěžitelé si mohou vhodnou argumentací nebo úplatky zajistit, že vydána nebude), zatímco výroba zdravotnických prostředků, chemická výroba nebo výroba a opravy zdrojů ionizujícího záření jsou živností volnou. Taková jsou fakta.
když už ovšem ten chirurg bude do lidí úspěšně řezat léta, nevidím důvod po něm vyžadovat papír s titulem, který v době jeho studií třeba ještě ani neexistoval, aby se formálně vyrovnal mladším kolegům, u kterých je ten titul požadovánU toho chirurga je to trochu výjimka, protože příliš neúspěšné řezání by mu asi neprošlo. Ale v jiných oborech to neplatí - například nedávno byly fotografické služby řemeslnou živností, bylo potřeba vzdělání a praxe. Kdo na to neměl papíry, přestože to uměl, byl bez šance (resp. musel mít odpovědného zástupce). Zatímco nějaký absolvent SOU v oboru fotograf, který se vyučil v 70. letech a pak tři desítky let sekal fotky do pasů, podnikat mohl. Podobně v jiných oborech, částečně to sice loňská novela odstranila, leccos ale zůstalo. Prostě papír a "nějaká praxe v oboru" nic nezaručuje.
proč nespustit prvně pilot pro zájemceCož by mělo tu výhodu, že by se vychytali chyby na dobrovolných pokusných králících a celkově by bylo možné pozorovat, jak ten systém funguje, aniž by problémy postihly všechny firmy v ČR. Na to, že ten systém po spuštění rozhodně bude obsahovat spoustu chyb, při vytváření zákona někdo jaksi nemyslel.
Pokud 32bitova aplikace funguje v 64bitovem prostredi (jakoze funguje), tak mi tohle pripada jako zbytecne rypani, ktere navic takto skoro az "pospinuje" celou komunitu :/
Neco jineho je samozrejme port pro Linux. Nevim, jak to funguje pod WINE, ale mne by stacilo, kdyby se 602 zarucilo za funkcnost pod stabilnimi verzemi WINE.
Neco jineho je samozrejme port pro Linux. Nevim, jak to funguje pod WINE, ale mne by stacilo, kdyby se 602 zarucilo za funkcnost pod stabilnimi verzemi WINE.Vanilkové WINE se musí pro běh 602XML Filleru trochu upravit (přidat nějaké MS-DLL a upravit konfiguraci). Proto má ten balíček pro Linux asi 125MB - je tam celé upravené WINE. Kdoví, jestli je to legální, používat microsoftí DLL bez licence Windows (IANAL není).
(IANAL není)
I anál je nelegální?
Kdoví, jestli je to legální, používat microsoftí DLL bez licence WindowTaky nejsem právník, ale jestli Software 602 nekoupil nějakou licenci pro distribuci toho DLL, tak to legální není. (že by námět na další trestní oznámení?)
Pokud 32bitova aplikace funguje v 64bitovem prostredi (jakoze funguje)Jop, funguje. Ale musíš k tomu mít 32bit knihovny. Já je mám, protože když jsem přecházel, tak jsem volil víc bordelu před řešením, co všechno kvůli tomu nepůjde. Kvůli tomu mám taky zatraceně málo místa
Takze budeme platit dane na to, aby si lidi nemuseli prasit pocitac 32 bitovymi knihovnami ...
Linux-GTK-x86
Linux-GTK-AMD64
Linux-Qt-x86
Linux-Qt-AMD64
Linux-Qt-static-x86
Linux-Qt-static-AMD64
Linux-Motif-x86
Linux-Motif-AMD64
FreeBSD-GTK-x86
FreeBSD-GTK-AMD64
FreeBSD-Qt-x86
FreeBSD-Qt-AMD64
FreeBSD-Qt-static-x86
FreeBSD-Qt-static-AMD64
FreeBSD-Motif-x86
FreeBSD-Motif-AMD64
.
.
.
.
.
CP/M-text-8080
CP/M-text-8085
Platime dane, abysme si to co za ne zaplatime nemuseli kupovat dvakrat.
Toto plati ve vetsine zemi, kde stado neni tak tupe jako u nas v Cesku.
Pokud by jsme za nase dane nakoupili otervreny software, tak by si ho kazdy na nize uvedenych platformach a mnohych dalsich zkompiloval sam a pro ty co to neumi, by to autori distribuci udelali a jeste by trackovali chyby.
Takze prestante manipulovat nevedomosti.
Linux-GTK-x86
Linux-GTK-AMD64
Linux-Qt-x86
Linux-Qt-AMD64
Linux-Qt-static-x86
Linux-Qt-static-AMD64
Linux-Motif-x86
Linux-Motif-AMD64
FreeBSD-GTK-x86
FreeBSD-GTK-AMD64
FreeBSD-Qt-x86
FreeBSD-Qt-AMD64
FreeBSD-Qt-static-x86
FreeBSD-Qt-static-AMD64
FreeBSD-Motif-x86
FreeBSD-Motif-AMD64
.
.
.
.
.
CP/M-text-8080
CP/M-text-8085
Je to proste chybne koncepcne, melo se to udelat v Jave nebo necem podobne multiplatformnim.
TIm ale, ze budete podavat zalobu na to, ze budete pozadovat oficialni port na vami oblibenou sadu knihoven se ale nic nevyresi.
Je to proste chybne koncepcne, melo se to udelat v Jave nebo necem podobne multiplatformnim.To samozřejmě. Nicméně když už se rozhodli, že je nutně zapotřebí ten jejich bastl FormFiller, tak by ho měli nabízet pro všechny architektury a ne říct, že všichni tady budeme povinně používat 32bitové Windows
(Reaguju na 32-64) Se zase tocime dokola. 64bitova verze nenabizi zadne realne benefity. 32bitovou verzi pod 64bitama rozjede v pohode. Ano, potrebujete k tomu nejake knihovny. Ano, prakticky kazdy program je zavisly na nekterych knihovnach. A ano, nikde jinde se u toho nedela takovy povyk jako tady.
Jako ja chapu, ze si ti lidi nechteji instalovat knihovny, ktere jinak nepotrebuji, ale psat kvuli tomuto zalobu je IMHO na vysmani.
(Reaguju na 32-64)... a tu podstatnější část (Windows) tak pro celý zbytek příspěvku vynecháváš
Taky jsem musel vyhradit stroj, na který jsem musel koupit Winy abych mohl vyzvedávat tu jejich hloupou DS.To se ti na Linuxu fakt nepodařilo rozjet? Neříkej, že jsem jediný, komu to jede...
Já to taky rozběhl na Linuxu, dokonce i na MacOS X.
Na MacOS X je to ovšem prasárna ještě větší než na Linuxu. Na MacOS X ten FormFiller spustí Xka, pak binární kompatibilitu s Linuxem, pak wine a teprve následně FormFiller. :D
Nechapu ceho chcete dosahnout, pokud Franta vyvazec zump s.r.o. nema pocitac a ani ho nechce tak ho prece porizovat nemusi, bude ale muset chodit na czechpoint kde to vyridi stejne jako ted musi na postu. Ste jak maly deti, tohle je na uplne stejny urovni jako by nekdo rek ze nechce obcanku ale misto toho treba tetovani.
Co nechapete? Jaryn z Brna jede do sveta a ma sebou laptop. Na nem ma os, na kterem pracuje, obsluhuje sve konto a stahuje porno. No a tento Jaryn musi taky mluvit s urednikama. Kdyz vidi datovy schranky, hura! A ejhle voni na neho zase serou, protoze je to jen pro os, ktery on nema. Jo mohl by si tahat dva notbuky, ale vite jaky je to opruz kdyz cestujete. Kazde zavazadlo je na obtiz a kazde kilo navic se plati 1KKc. Tedy pri vaze laptopu 2kg je to pri kazdem preletu o 2litry mene v penezence.
JB
ps: V mnoha zemich ani nevi co je to obcanka. A vezte, ze prave v techto zemich maji vse pres internet a tak jednoduche, ze by tomu ti nasi ubozaci ani neverili.
Dneska jsem byla na semináři o datových schránkách, firma trask prý udělala Open Source software pro datové schránky. Jmenuje se to eGG, běží to se sběrnicí JBOSS, jako portál to může využívat např. Liferay. Tahle technologie funguje spolehlivě pod linuxem.
Prezentovali to společně s DMS Alfresco a nástrojem na workflow engine jboss JBPM - všechno OSS, eGG prý snad pod licencí LGPL. Více informací např. na http://egg.trask.cz.
Určitě doporučuji podat žalobu. Petit, že stát nemůže nařídit povinné zřízení datových schránek samotný určitě nemá naději na úspěch. Úspěch tkví pravděpodobně v poukazu na uzavřenou technologii. Předpokládám, že se tu jedná o žalobu ve správném soudnictví.
Co se týče ústavního zakotvení, vycházel bych z čl. 37 listiny, která zaručuje právo na tlumočení při všech jednáních; protože datové schránky jsou podle zákona o datových schránkách (ZDS) právní úkony, jsou ex definitione i právní jednání. Člověk tedy má nárok dostávat informace při úředním jednání ve srozumitelné formě. Při zvýhodnění jedné skupiny na úkor jiné se jedná o porušení zásady rovnosti deklarované v čl. 1 listiny.
Tolik rozpor mezi jednáním orgánu státní správy (ministerstvem spravedlnosti) a ústavou. Ministerstvo navíc porušuje i zákon a konkrétní úprava je zcela praeter legem, protože ji ani vyhláška nezmiňuje. Tím spíše platí obecné zákonné a ústavní předpisy. Konkrétně §14 ZDS stanoví, že informační systém datových schránek je informačním systémem veřejné správy. Veřejná správa pak nezahrnuje toliko správu veřejných věcí, ale vyjadřuje i státní formu res publica, přesvědčení, že státní záložitosti se sluší spravovat veřejně, nikoliv v ukrytém nepřezkoumatelném uzavřeném systému, který nadto není dostupný početné menšině obyvatelstva. Druhý bod, ve kterém jednání státního orgánu porušuje zákon, je § 20 (3) ZDS, podle něhož musí být obsah datové zprávy a všech jejích částí (a tím a fortiori i systém datových schránek) uzpůsoben tak, aby se s ním bylo možno seznámit a dále je zpracovat bez zvláštních technických znalostí. Pokud vůbec na linuxových operačních systémech jde systém zprovoznit (a rád bych byl za odkaz na aktuální (k)ubuntu), určitě to nepůjde bez zvláštních technických znalostí.
Zásah orgánu státní správy tak překročil dovolenou míru, ústavu i zákon a státní orgán svou nečinností zasáhl do práv a svobod zaručených listinou.