Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tu je moj kratky navod ako na USB pod 2.6.x kernelom. Co pozadujem: a/ Rozchodit USB Flash JetFalsh 1 GB (musi byt korektne naformatovany) b/ USB disk 200GB Matrox c/ Chcem aby sa vzdy mapovali na jeden bod a nie podla toho ktory sa skor zapne V prvom rade kernel: 1. vsetky moduly co sa tykaju tvojej dosky pre usb a scsi ohci_hcd, uhci_hcd, ehci_hcd, usb_storage, usbcore, sg,ide_scsi ... 2. Vypnut volbu CONFIG_BLK_DEV_UB=n (nedoporucovane, mnohi koli tomuto mapuju usb kluce ako UBA, a cuduju sa preco im nefunguju) Pripojime USB (musi korektne nabehnut a priradit k /dev/sd?) Zistime jeho id koli rules do udev mozeme takto: udevinfo -a -p /sys/block/sd?/ #za ? dosadime nase zariadenie a,b,c,... vytvorile rules pre udev: cat /etc/udev/jetflash.rules BUS="usb", KERNEL="sd*", SYSFS{idVendor}="0ea0", \ SYSFS{idProduct}="2168", SYMLINK="usbkluc%n" cat /etc/udev/suflik.rules BUS="scsi", KERNEL="sd*", SYSFS{model}="B200P0", \ SYSFS{rev}="BAH4", SYMLINK="usbhdd%n" cd /etc/udev/rules.d ln -s ../jetflash.rules . ln -s ../suflik.rules . Potom uz lem povieme kam ma montovat usb: cat /etc/fstab: /dev/usbhdd1 /mnt/suflik auto defaults,user 0 0 /dev/usbkluc1 /mnt/usb_kluc vfat defaults,user 0 0 Hotovo zariadenie moze monotvat a odmontovavt aj user v klikacom Gnome or KDE.
Tiskni
Sdílej: