DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
A tedy je opět možné i něco najít, včetně komplexních informací o dostupnosti („tabulkový výpis“, případně „s obrázky“) a rychle si i rozkliknout a vrátit se zpět a to bez nebezpečí barevného šoku, či úskoku o 42 zubů na rolovacím kolečku.
Tak doufám, že to tak zůstane, a ten moderní mrkací chaos kde i rozlišení 1920×1600 je prostě málo a člověk se ušoupákuje a stejně houby dozví, bo často heldí na nedonačtenou informaci a musí si počkat, aby měl jistotu, že tam opravdu nic není, zůstane pro ty co potřebují moderní mrkací chaos a nepotřebují nic vědět a baví je dokončení objednávky na sedm stran.
(…jen maličko jsem si zapřeháněl a hrozně mě to mrzi…).
Tiskni
Sdílej:
Často si vyjedu, co je v „oblíbeném“ eshopu k dispozici a pak si teprve zjistím fakta (nebo když jde o nějaké spotřební zboží či prkotinu, tak ani ne) a faktem je že na alze to lze, ale v TSce, prostě ne (v tom „krásném“ eshopu), je to prostě zabité designem pro velkofomátové bilboardy, zkoušel jsem i 1920×1200 na výšku a taky to furt není ono. Pak ty dočítací „vychytávky“, kdy kliknu na parametry a „aha nemají uvedené“, tak klik jinam a „ááá ony tam byli ještě se to nenačetlo“ a mrk „zpět“ mrk-scroll „kde sem to byl? co tu dělám? kašlu na to…“
Pravdou, je že prostě jsem tam už lezl dost nerad a to není pro eshop asi nejlepší..., starý eshop je použitelný, možná není super hezký, spoustu věcí mu chybí, ale lze s tím pracovat rychle a efektivně ve srovnání s hlavním eshopem a mám to raději i než alzu i když ta má často uvedeno víc strukturovaných informací.
Na počest zjištění jsem si rovnou dnes radostně objednal (samozřejmě přes starou verzi)Alza ma celkem pekne moznosti nastaveni parametru vyhledavani/filtrovani ale porad to neni uple idealni.To má, ale štve mě u nich rozdělení na „doplňky“ a „komponenty“ – někdy totiž nedává smysl, např. chci komponentu síťovou kartu, ale musím pro ni do doplňků do síťových prvků. Kdysi měli jednu stromovou strukturu a v tom se mi hledalo líp. Ale je fakt, že jiné obchody jsou na tom s navigací ještě hůř než Alza (ale zase jsou lepší přístupu k zákazníkům nebo v cenách).