NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Je jedno, jak se se mašina naklonuje, jestli přes managera, virsh, kopií LV a spoustou dalších možností - to není předmětem ani jestli jsou na NFS či LVM based či raw disky.
Předmětem jsou právě ty ostatní body a může jich být víc a je třeba je všechny udělat.
Takto je to automatizované a během 2.5min (fčul jsem si to stopl 155 sec) vše provedeno od stavu „existuje vypnutý klon“ do stavu „vše potřebné je nastaveno a běží nový stroj“ (vše potřebné = viz výše uvedené) v čase jsou zahrnuty i zadávání jména či dvojí zadávání nového hesla (bez definice vlastních barviček, jen zvolení typu PS1).
…Změním hostname a podle potřeby upravím fstab… …Zkopíruji spouštěcí skript pro qemu, ve kterém upravím parametry sítě……chybí tam třeba „upravím udev pravidla“ pro síťovky… A to to řeší, ne to, jak ty změny zachytáváš. Často ty změny zachytit ani vůbec potřebuješ, protože se jedná jen o template stroje a de-facto je to pak výsledný stav stroje „nula“.
qemu-system-x86_64 \ -daemonize -machine accel=kvm -cpu kvm32 \ -m 512 -monitor unix:/tmp/7006.monitor,server,nowait \ -kernel /boot/x32bit/vmlinuz-2.6.32-4-686 \ -append root=/dev/nfs boot=nfs \ ip=10.0.0.106:10.0.0.3:10.0.0.255:255.255.255.0:x32bit:eth0 \ nfsroot=10.0.0.3:/srv/share/virtual_machines/x32bit,tcp,rw \ console=ttyS0 -initrd /boot/x32bit/initrd.img-2.6.32-4-686 \ -drive file=/dev/mapper/data-swap--x32bit,if=virtio,index=0,cache=none,media=disk,format=raw \ -net nic,vlan=1,macaddr=be:be:be:00:70:06,model=virtio \ -net vde,vlan=1,sock=/tmp/virtual_switch_0 \ -net nic,vlan=2,macaddr=00:0c:29:9e:1d:61,model=virtio \ -net vde,vlan=2,sock=/tmp/virtual_switch_4 \ -serial file:/var/log/x32bit.logSíťové rozhaní do interní sítě vůbec žádnou konfiguraci uvnitř virtuálu nemá. Po startu se spustí puppet agent, který si skrz ni ze serveru stáhne všechno ostatní a mimo jiné také nahodí síť do vnějšího světa na druhém ethernetovém zařízení. V případě že chci stroj instalovat od naprosté nuly, tak nepoužiju btrfs snapshot, ale nakrmím adresář pro systémový disk přes debootstrap.
No vidiš a jsi spokojený. Já ne, já su téměř spokojený z toho co sem zrobil, z toho uváděného mi naskakuje husí kůže (pro správné pochopení „z představy, že bych to tak musel dělat pokaždé“).
Stroj udev pravidla dle MAC mají by default a chci je tam a jsou ve strojích nested LVM (stroje jsou na LV), protože je ho tam třeba a nechci mít všude stejné vgname a spoustu dalších uvedených i neuvedených věcí. Stejně jak nemám (a nechci) btrfs, tak nemám puppet či něco podobného (protože po zralé úvaze to nevyhovuje), nechci se zabývat na první pohled složitou definicí, ale jen používat před-připravené template strojů - ve finále bude jen clone template_name newname
, který lze spustit s 3 promile.
Prostě moc nechápu o čem se bavíme, děláš si to jak potřebuješ a myslíš si že je to tak nejlíp, možná je, to já nevím, a neřeknu ti to, ale určitě to tak dělat nebudu , dělám to jinak a evidentně z toho cítím, že úplně s jinými potřebami.
Tak to potom jo, to je pak jasné ;), měl jsem pocit, že se úplně míjíme a každý chceme mluvit jen o svém...
Vagrant mi unikl, dík, a není jen na hraní děckám (provokace vyjadřující antipatie k VirtualBox-u :o) ), existuje plugin, myslím, že to neposkytne to, co bych chtěl, ale musím si to projít detailně.Rád bych, ale řešení je natolik komplexní že to dost dobře nelze. Mohu akorát odkázat do manuálu k Puppetu v naší wiki, kde se snažím ty věci dokumentovat.
Ale určitě bych mohl být nápomocen při vytvoření vaší vlastní konfigurace. Ve zkratce - využívají se při tom moduly:
A pak jsou tam další moduly, které řeší vlastnosti konzole (prompt a uložení historie příkazů) aj. Řeším přes to nejenom virtuály ale také ty virtualizační a datové stroje. Některé moduly jsou vyloženě specifické pro naše prostředí.
Na první pohled ano, ale na druhý je to sice řešení obdobného problému oblečeného v jiném kabátě, nicméně tímto jsem nechtěl modifikovat balíčky a pod. (i když by to také šlo), ale nastavení. Terminálově a s minimální možností omylu, ale zas ve výrazně větší šíři možností.
Přístupem mám 'template VM' tak, jak potřebuji, tzn. ze vším už připravený/udržovaný, naklonuji jej a změním specifické nastavení - jistě a rychle.
Jinak toto je mnohem jednoduší, ale velmi jednoduše lze dodělat jakoukoliv další věc a už fčil to dělá o kus víc věcí.
Tiskni
Sdílej: