Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Jak už jste sám potvrdil, odezva je někde jindeKde jsem to tvrdil? Ocitujte mě. Nejde, že? Nejste jen lhář, ale několikanásobný lhář. Divím se sám sobě, že s vámi ztrácím čas.
Tak mi tohle tedy vysvětlete, ale nepište opět. To je irelevatní, na to nejsem zvědavý.Jestli ovšem tvrdíte, že odezva aplikací napsaných ve Swingu je stejná, jako napsaných za použití Qt, tak se nemáme o čem bavit.Nic takového netvrdím a neposuzuji a ani mě to v tuto chvíli nezajímá.
Pokud tedy netvrdíte A (můžeme brát jako negace A) a poté tvrdíte A, tak to v tom případě znamená, že A=negace A. Nepřijde vám na tomhle něco divného? Tak co tedy netvrdíte, můžete se rozhodnout.
úplně neodpovídá představě o civilizovaném člověkuJako např.?
Jestli ovšem tvrdíte, že odezva aplikací napsaných ve Swingu je stejná, jako napsaných za použití Qt, tak se nemáme o čem bavit.Nic takového netvrdím a neposuzuji a ani mě to v tuto chvíli nezajímá.
Nevím o nikom, kdo by na desktopu preferoval program napsaný v javě namísto ekvivalentnímu programu napsaném za pomocí Qt, Gtk atp.Teorie - drtivá většina programů nemá ekvivalentní verze vytvořené zmíněnými technologiemi. Můžete ale dát příklady, čistě pro zajímavost. Navíc - většině uživatelů je jedno, v čem byl program vytvořen. Osobně neznám nikoho, kdo by se za každou cenu vyhýbal Qt, GTK, Swingu nebo čemukoli jinému.
Teorie - drtivá většina programů nemá ekvivalentní verze vytvořené zmíněnými technologiemi. Můžete ale dát příklady, čistě pro zajímavost.No nevím, o jakých programech to tvrdíte, ale zrovna mě napadá pouze jeden druh programů, který nemá ekvivalentní náhradu a to jsou stahovače z různých pochybných serverů. Ovšem obráceně je to již něco jiného.
Teorie - drtivá většina programů nemá ekvivalentní verze vytvořené zmíněnými technologiemi. Můžete ale dát příklady, čistě pro zajímavost.Tak nevím, jestli je to pouze můj pocit, nebo se tady každou chvílí někdo prohlašuje, že si kvůli tomu nebude tahat celou knihovnu Qt nebo GTK. Já se tedy snažím jakékoliv javě vyhnout, to samé s GTK.
Tak mi tedy napište výhody swingu oproti Qt, kromě toho, že to jde spustit všude, ale to jde Qt taky.To neudělám, je to irelevantní.
No nevím, o jakých programech to tvrdíte, ale zrovna mě napadá pouze jeden druh programů, který nemá ekvivalentní náhradu a to jsou stahovače z různých pochybných serverů. Ovšem obráceně je to již něco jiného.WTF? Chtěl jsem příklady ekvivalentních (= rovnocenných) programů, ne jen programů stejného druhu. Jestli nerozumíte cizím slovům, nepoužívejte je.
Tak nevím, jestli je to pouze můj pocit, nebo se tady každou chvílí někdo prohlašuje, že si kvůli tomu nebude tahat celou knihovnu Qt nebo GTK. Já se tedy snažím jakékoliv javě vyhnout, to samé s GTK.To je možné, ale v této diskuzi irelevatní.
Vy snad neumíte číst! To ovšem vysvětluje to proč si myslíte, že nerozumím cizím slovům. Právě, že jsem psal, že nevím jaké programy máte na mysli, protože žádný takoví neznám a jak již jsem psal obráceně to lze říct o skoro ovšem. Já ovšem asi vaší otázku vůbec nechápu mohl by jste uvést ještě jednou a trochu jí rozebrat, protože:No nevím, o jakých programech to tvrdíte, ale zrovna mě napadá pouze jeden druh programů, který nemá ekvivalentní náhradu a to jsou stahovače z různých pochybných serverů. Ovšem obráceně je to již něco jiného.WTF? Chtěl jsem příklady ekvivalentních (= rovnocenných) programů, ne jen programů stejného druhu. Jestli nerozumíte cizím slovům, nepoužívejte je.
Teorie - drtivá většina programů nemá ekvivalentní verze vytvořené zmíněnými technologiemi. Můžete ale dát příklady, čistě pro zajímavost.Tohle opravdu nedává smysl.
Tak co podle vás tedy není irelevantní? Tak proč tedy píše toto:Tak nevím, jestli je to pouze můj pocit, nebo se tady každou chvílí někdo prohlašuje, že si kvůli tomu nebude tahat celou knihovnu Qt nebo GTK. Já se tedy snažím jakékoliv javě vyhnout, to samé s GTK.To je možné, ale v této diskuzi irelevatní.
Navíc - většině uživatelů je jedno, v čem byl program vytvořen. Osobně neznám nikoho, kdo by se za každou cenu vyhýbal Qt, GTK, Swingu nebo čemukoli jinému.Když je to irelevantní.
Teorie - drtivá většina programů nemá ekvivalentní verze vytvořené zmíněnými technologiemi. Můžete ale dát příklady, čistě pro zajímavost.Navíc by mě zajímalo, kde jste k takové teorii přišel. Velmi by mě zajímalo co jste tou větou chtěl napsat.
neumí pořádně vyjádřitCo je nejasné?
Nesnáším Pascal a Javu.tak to mluví o jeho odborné způsobilosti celkově. By mě zajímalo co mu ty jazyky udělali, že je tak nesnáší :) Takhle se nejlíp poznají začátečníci, že něco nesnáší něco milují atd. "Profesionálové" dělají s tím co dostanou nařízeno nebo pokud můžou, tak si vyberou nejvhodnější technologii.
Navíc pokud máte k nějakému programovacímu jazyku záporný vztah, tak podle mě je lepší na to použít něco jiného, než se kvůli tomu trápit.Taky jsou věci, které nemám rád, ty špatně zdokumentované, špatně navržené (rozuměj nejde v tom dobře dělat to, na co jsou údajně určené), ty, ke kterým nemám zdrojové kódy (ty umí vyřešit některé nedostatky v dokumentaci nebo odhalit nedokumentované chování)... Ale že bych vyloženě nesnášel syntaxi některého programovacího jazyka... snad možná ještě prostředky jazyka a knihoven, a třeba i způsob vkládání kódu (kvůli tomu nemám rád PHP), ale samotná syntaxe je jen... syntaxe, způsob zápisu. Jako příklad uvedu, že jsem zvyklý objektově programovat v céčku, a že to na OOP není úplně syntakticky vhodný jazyk (spousta opakování, hromada přetypování) a chybí některé prostředky pro statickou typovou kontrolu (provádí se jen explicitní nebo implicitní dynamická kontrola, přičemž ta druhá se řeší makry preprocesoru). Ale rozhodně nemůžu říct, že ten jazyk kvůli tomu nesnáším.
Já si zrovna nemyslím, že je pascal vhodný jako výukový procedurální jazyk.Až najdeš něco aspoň z půlky tak vhodného, tak mi dej vědět.
Proč by nešel nahradit céčkem,Protože pointery a přímá práce s pamětí. A tím pádem céčko se člověk musí daleko dřív naučit pořádně ladit, pascalový program se nerozsype tak jednoduše.
popřípadě javou pro výuku?Protože Java dělá hromadu věcí za programátora, člověk se na tom nenaučí o programování a fungování počítače zdaleka tolik. Jako člověk nemusí zrovna začínat assemblerem, protože je to příliš nízká úroveň, tak by podle mě nemusel (pokud z něj nemá být typický chrlič javovského kódu) začínat Javou, protože to je příliš vysoká úroveň. Chce to zlato střední cestu, ať se to úplně nerozsypává jako assembler a ideálně ani jako céčko, ale ať tam člověk musí všechen důležitý kód napsat, aby věděl, že počítač není černá magie.
Protože Java dělá hromadu věcí za programátora, člověk se na tom nenaučí o programování a fungování počítače zdaleka tolik.Ale to samé se dá říct i o pascalu vůči céčku. Podle mě, je ale ze začátku důležité pochopit jak se vůbec procedurálně programuje (a na to stačí java otázkou je jestli by nevadili objekty ale i bez toho se dá v jave vyžít) a pokud to člověk zvládne, tak může rovnou začít s céčkem.
Ale pointery jsou v pascalu taky.Jenže tam jsou taky rozumná (statická) pole a řetězce a předávání parametrů referencí (a pár dalších příjemných věcí), takže k ukazatelům se člověk dostane teprve tehdy, kdy jsou opravdu potřeba, tedy u dynamických datových struktur. Že se v Céčku nedá předat funkci pole, ale předává se ukazatel a délku si musím táhnout ve druhém parametru, jsem vždy považoval za prasárnu první třídy.
Že se v Céčku nedá předat funkci pole, ale předává se ukazatel a délku si musím táhnout ve druhém parametru, jsem vždy považoval za prasárnu první třídy.To není prasárna ani v nejmenším, je to nízkoúrovňové programování. Navíc ti nikdo nebrání vytvořit si v céčku abstrakci toho pole s délkou pomocí struct. Můžeš si i nadefinovat funkce (metody), které s tím polem budou pracovat. V podstatě jediný rozdíl je v objektové syntaxi, kterou Java nabízí, a knihovně, kterou si k C můžeš ale taky pořídit bohatší a třeba i s dynamickými poli.
Ale pointery jsou v pascalu taky.Netvrdil jsem, že nejsou :). Čti pozorněji. V pascalu stačí pracovat s pointery jako linky na objekty. Na základní úlohy programování nejsou vůbec potřeba. V céčku bez pointrů nemůžeš pracovat ani s textem, ani s poli hodnot.
Ale to samé se dá říct i o pascalu vůči céčku.To se moc nedá.
Podle mě, je ale ze začátku důležité pochopit jak se vůbec procedurálně programuje (a na to stačí java otázkou je jestli by nevadili objekty ale i bez toho se dá v jave vyžít)Java má na čistě procedurální programování dost nesmyslnou strukturu (i když statická metoda main je nesmysl i v objektovém modelu, ale dá se to přežít). Ale ono nejde ani tak o samotnou syntaxi, jako o to, že Java opravdu dělá spoustu věcí za programátora, například úklid. Stejně jako v životě, člověk by se měl naučit po sobě uklízet, i když pak nastoupí do firmy, která zaměstnává uklízečku. Podobné je to s vařením kafe a tvorbou dynamických datových struktur.
pokud to člověk zvládne, tak může rovnou začít s céčkem.To jsem nikdy nepopíral. Výukový jazyk není něco, s čím by měl každý progamátor povinně začít, ale něco, co je vhodné pro výuku základů programování na školách, kde je potřeba stejnou věc učit nějakou různorodou skupinu lidí.
Zdrojové kody jsou zde: http://www.vipersoftware.net/elmetr/mpElmetr2010-07-31_RTM_tr.7z. Jde jen o to vyřešit v Javě načítání pluginů, ty zobrazit v seznamu a načíst je, něco málo je již hotové zde: www.elmetr.cz/data/ElMetr.7z, ale je to třeba dořešit + nějakou tu dokumentaci.Jinak Java + Swing, způsob spolupráce, nejlepší by bylo aktivní podílení na projektu, ale ten přepis co je bohatě stačí a zbytek si již dokážeme dodělat sami. Elektronika nevyžaduji, není proč.
Tohle hlásí netbeans při založení swing aplikace. Opravdu si to nechcete s tím swingem rozmyslet? Ta aplikace v podstatě nic neumí a je to jen načítač pluginů a dokud žádný není, tak je šance to změnit ...Note that JSR-296 (Swing Application Framework) is no longer developed and will not become part of the official Java Development Kit as was originally planned. You can still use the Swing Application Framework library as it is, but no further development is expected.
If you are looking for a Swing-based application framework, consider using the NetBeans Platform platform.netbeans.org, which is a full-featured platform suitable for creating complex and scalable desktop applications. The Platform contains APIs that simplify the handling of windows, actions, files, and many other typical application elements.
Já vám nevymlouvám javu, ale swing. Pokud již opravdu nebude dál vyvíjen a nebudou se opravovat různé bugy a tak, tak mi volba swingu nepřipadá jako nejlepší řešení. Já nejsem nějak zkušený java programátor, zvládnu sem tam něco jednoúčelového ubastlit, ale přesto vám s klidným svědomím doporučím SWT.
Tiskni
Sdílej: