Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Není to tak dlouho, co jsem si nainstaloval Kubuntu. Hned na první pohled se mi distro zalíbilo, ale některé věci, se kterými jsem se srazil, bych nečekal ani od Mandrake.
Ke Kubuntu jsem přešel po cca dvou letech s Mandrakem, kdy už mi tohle distro tak nějak přestalo stačit. Zaexperimentoval jsem si s lecčím, včetně Gentoo a ArchLinuxu. Na Kubuntu se mi zalíbilo, že funguje jako Debian, okamžitě po instalaci je prakticky zkonfigurované a navíc poměrně často vychází nová verze. I update na novou verzi (z 5.4 na 5.10) proběhl nečekaně v pohodě (nečekaně po zkušenostech s update MDK) a systém šlape, jako by se nechumelilo. Dvě věci mě ale dostaly.
První překvapení přišlo, když jsem se snažil nainstalovat PHP 5. Původní Kubuntu 5.04 obsahovalo jen PHP 4, které jsem měl zprovozněno spolu s Apachem 1.3. Nové Kubuntu obsahuje PHP 5, ale s modulem jen pro Apache 2. Nainstaloval jsem balík apache2 a php5 plus všechny závislosti; problém byl ale v tom, že Apache 2 se ne a ne spustit. Spouštěcí skript z /etc/init.d končil hned někde na začátku z mně naprosto neznámého důvodu a bez jakékoli stopy v kterémkoli logu. Všechny balíky jsem odebral a zkusil to ještě párkrát s drobnými obměnami (vytvořil jsem různé kombinace instalovaného softu v různém pořadí přidávání). Po zbytečně ztraceném odpoledni (kdy se mi nepodařilo rozjet ani samotný Apache 2 bez PHP 5) jsem to ale vzdal a ze systému jsem všechny balíky zase odebral.
Jen tak zkusmo jsem se k tomu vrátil dnes - po týdnu. Nechal jsem přidat jen php5, Apache 2 se nainstaloval sám v rámci závislostí. Nevěřil jsem vlastním očím - Apache běží, PHP 5 běží... a já nemám potuchy, kde byla prvně chyba, neví někdo? (pokud by mi nějaký nadšenec chtěl sdělit, že mezi židlí a klávesnicí, tak ani neprotestuju, jde mi jen o to, na co jsem zapomněl).
Druhá věc, která mě po ugrade na Breezy Badgera dostala, byl fakt, že repozitáře neobsahují zdrojové kódy distribučního jádra. Dvakrát jsem si překontroloval sources.list, že mám všechno nastaveno na Breezy zdroje. Nakonec jsem ty zdrojáky ani nepotřeboval, takže jsem to pak už neřešil, ale asi bych to mohl i dát vědět vývojářům distra, že?
Jinak mám Kubuntu pořád docela rád, možná u něj i zůstanu.
Tiskni
Sdílej: