Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Není to tak dlouho, co jsem si nainstaloval Kubuntu. Hned na první pohled se mi distro zalíbilo, ale některé věci, se kterými jsem se srazil, bych nečekal ani od Mandrake.
Ke Kubuntu jsem přešel po cca dvou letech s Mandrakem, kdy už mi tohle distro tak nějak přestalo stačit. Zaexperimentoval jsem si s lecčím, včetně Gentoo a ArchLinuxu. Na Kubuntu se mi zalíbilo, že funguje jako Debian, okamžitě po instalaci je prakticky zkonfigurované a navíc poměrně často vychází nová verze. I update na novou verzi (z 5.4 na 5.10) proběhl nečekaně v pohodě (nečekaně po zkušenostech s update MDK) a systém šlape, jako by se nechumelilo. Dvě věci mě ale dostaly.
První překvapení přišlo, když jsem se snažil nainstalovat PHP 5. Původní Kubuntu 5.04 obsahovalo jen PHP 4, které jsem měl zprovozněno spolu s Apachem 1.3. Nové Kubuntu obsahuje PHP 5, ale s modulem jen pro Apache 2. Nainstaloval jsem balík apache2 a php5 plus všechny závislosti; problém byl ale v tom, že Apache 2 se ne a ne spustit. Spouštěcí skript z /etc/init.d končil hned někde na začátku z mně naprosto neznámého důvodu a bez jakékoli stopy v kterémkoli logu. Všechny balíky jsem odebral a zkusil to ještě párkrát s drobnými obměnami (vytvořil jsem různé kombinace instalovaného softu v různém pořadí přidávání). Po zbytečně ztraceném odpoledni (kdy se mi nepodařilo rozjet ani samotný Apache 2 bez PHP 5) jsem to ale vzdal a ze systému jsem všechny balíky zase odebral.
Jen tak zkusmo jsem se k tomu vrátil dnes - po týdnu. Nechal jsem přidat jen php5, Apache 2 se nainstaloval sám v rámci závislostí. Nevěřil jsem vlastním očím - Apache běží, PHP 5 běží... a já nemám potuchy, kde byla prvně chyba, neví někdo? (pokud by mi nějaký nadšenec chtěl sdělit, že mezi židlí a klávesnicí, tak ani neprotestuju, jde mi jen o to, na co jsem zapomněl).
Druhá věc, která mě po ugrade na Breezy Badgera dostala, byl fakt, že repozitáře neobsahují zdrojové kódy distribučního jádra. Dvakrát jsem si překontroloval sources.list, že mám všechno nastaveno na Breezy zdroje. Nakonec jsem ty zdrojáky ani nepotřeboval, takže jsem to pak už neřešil, ale asi bych to mohl i dát vědět vývojářům distra, že?
Jinak mám Kubuntu pořád docela rád, možná u něj i zůstanu.
Tiskni
Sdílej: