Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Není to tak dlouho, co jsem si nainstaloval Kubuntu. Hned na první pohled se mi distro zalíbilo, ale některé věci, se kterými jsem se srazil, bych nečekal ani od Mandrake.
Ke Kubuntu jsem přešel po cca dvou letech s Mandrakem, kdy už mi tohle distro tak nějak přestalo stačit. Zaexperimentoval jsem si s lecčím, včetně Gentoo a ArchLinuxu. Na Kubuntu se mi zalíbilo, že funguje jako Debian, okamžitě po instalaci je prakticky zkonfigurované a navíc poměrně často vychází nová verze. I update na novou verzi (z 5.4 na 5.10) proběhl nečekaně v pohodě (nečekaně po zkušenostech s update MDK) a systém šlape, jako by se nechumelilo. Dvě věci mě ale dostaly.
První překvapení přišlo, když jsem se snažil nainstalovat PHP 5. Původní Kubuntu 5.04 obsahovalo jen PHP 4, které jsem měl zprovozněno spolu s Apachem 1.3. Nové Kubuntu obsahuje PHP 5, ale s modulem jen pro Apache 2. Nainstaloval jsem balík apache2 a php5 plus všechny závislosti; problém byl ale v tom, že Apache 2 se ne a ne spustit. Spouštěcí skript z /etc/init.d končil hned někde na začátku z mně naprosto neznámého důvodu a bez jakékoli stopy v kterémkoli logu. Všechny balíky jsem odebral a zkusil to ještě párkrát s drobnými obměnami (vytvořil jsem různé kombinace instalovaného softu v různém pořadí přidávání). Po zbytečně ztraceném odpoledni (kdy se mi nepodařilo rozjet ani samotný Apache 2 bez PHP 5) jsem to ale vzdal a ze systému jsem všechny balíky zase odebral.
Jen tak zkusmo jsem se k tomu vrátil dnes - po týdnu. Nechal jsem přidat jen php5, Apache 2 se nainstaloval sám v rámci závislostí. Nevěřil jsem vlastním očím - Apache běží, PHP 5 běží... a já nemám potuchy, kde byla prvně chyba, neví někdo? (pokud by mi nějaký nadšenec chtěl sdělit, že mezi židlí a klávesnicí, tak ani neprotestuju, jde mi jen o to, na co jsem zapomněl).
Druhá věc, která mě po ugrade na Breezy Badgera dostala, byl fakt, že repozitáře neobsahují zdrojové kódy distribučního jádra. Dvakrát jsem si překontroloval sources.list, že mám všechno nastaveno na Breezy zdroje. Nakonec jsem ty zdrojáky ani nepotřeboval, takže jsem to pak už neřešil, ale asi bych to mohl i dát vědět vývojářům distra, že?
Jinak mám Kubuntu pořád docela rád, možná u něj i zůstanu.
Tiskni
Sdílej: