V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Ahoj všichni, tímto Vám chci představit v našich končinách neznámý, ale velice geniální web CMF/CMS framework ProcessWire.
Doporučuju projít materiály na webu, například výborný cheatsheet, nebo pro začátek nějaká videa. Komunita je kolem projektu opravdu dobrá a většina věcí se řeší ve fóru nebo na IRC.
Pokud Vás projekt zaujal, nejspíš jste našli i českou lokalizaci, kterou jsem během několika posledních nocí zrealizoval. Budu rád za věcné připomínky, opravy a názory.
EDIT: No dobrá, i když jsem to nechtěl příliš rozvádět, protože se dá vše najít na stránkách, několik postřehů o frameworku ProcessWire.
Processwire obsahuje jednoduché administrační GUI, ve kterém se vytváří pole (chytré custom fieldy), šablony (do kterých se přidají pole), spravují jednotlivé stránky(každá stránka má nějakou šablonu), uživatelé a moduly. Stránky jsou v backendu uloženy v neomezené stromové struktuře. Výstup do frontendu se vytváří v jednoduchých php šablonách, kde se hojně využívá propracované API, inspirované Jquery (skoro to az pripomina praci s DOM).
Vzhled frontendu je čistě věc designera, který není nijak omezován(data na výstup se zpracují ve vaší šabloně). Backend může bez problému obsloužit tisíce stránek a lze ho pomocí modulů upravovat.
Hlavní výhoda ProcessWire je rychlý a snadný vývoj aplikací (tohle si musí každý uživatel zkusit sám).
ps.: Postupem času jsem prošel mnoho systémů (Drupal, Joomla, SilverStripe, ModX, django, RoR, nette, fastcms, ...), ale ProcessWire mi prostě přesně padnul.
Tiskni
Sdílej:
Weby mám hotové a další dělám, ale nevim jestli o tom budu psát blog.
Bezcennost této informace, nechám na ostatních.
Jinak pěkné příklady realizací jsou třeba tady.
Demo aplikace: http://processwire.com/demo/
Blog profile: http://modules.processwire.com/modules/blog-profile/
Hlavní killer feature (jako která vás může někdy opravdu zabít) je absence jakéhokoliv testování a záruky, že s vydáním nové verze PHP či nějákou změnou kódu, se vám nepošle projekt, který převedete na novější verzi (například kvůli opravené chybě), totálně do kytek.
Mezi další perličky patří namátkou takovéto nespravovatelné bloky kódu či mixování HTML výstupu a logiky skrytého někde v kódu.
Dále jsem někde zahlédl že je to čerstvě otevřený projekt, ovšem že na další verzi se podílelo již spousty autorů. Podle toho co vidím zde, tak mi to jako dost nepříjde. Což sice není až taková překážka, ale neutším jak se tedy lidé podíleli. Nápady ve fóru či překlad?
Jen mě zajímá, co by mě mělo tak zaujmout na tomto projektu.
Absence jakéhokoliv testování? (ze nejsou hotovu unit testy, neznamena ze se netestuje) - false
Záruky? Ryan a komunita kolem projektu je slusna zaruka, migrace se resi - false
Připomínky ke kódu muzete napsat primo do fora nebo issues projektu, tady to rozhodne nevyresime.
Ono se na skoro hotove verzi 2.3 opravdu podili mnoho lidi, to ze vsichni nekomituji svoje zmeny, ale dela to Ryan, neznamena ze je to one-man show. (jine projekty to delaji stejne). Nicmene nejvice je to poznat na sekci modules.
No a podle Vasi paticky usuzuji, ze naproste idioty tento projekt nezaujme.
Tak poukažte na automatické (nebo nějáké systematické) testy někde na více verzích PHP. Nejde jen o unit testy.Absence jakéhokoliv testování? (ze nejsou hotovu unit testy, neznamena ze se netestuje) - false
Migrace čeho? Možná je to jen taková ta kecací komunita. Takovej typickej českej styl.Záruky? Ryan a komunita kolem projektu je slusna zaruka, migrace se resi.
Já jsem se jen podíval na pár míst a jelikož podobně psaný kód spravuji, tak vím jaké je to utrpení.Připomínky ke kódu muzete napsat primo do fora nebo issues projektu, tady to rozhodne nevyresime.
A kde tedy jejich příspěvky mohu vidět? Myslíte "http://modules.processwire.com/" tohle? To ovšem není podílení se na ProcessWire nýbrž přidávání funkčnosti přes moduly, pokud chápu dobře. Ten odkaz který jsem posílal by měl být souhrn všech lidí, co přispěli kódem.Ono se na skoro hotove verzi 2.3 opravdu podili mnoho lidi, to ze vsichni nekomituji svoje zmeny, ale dela to Ryan, neznamena ze je to one-man show. (jine projekty to delaji stejne). Nicmene nejvice je to poznat na sekci modules.
Na této adrese "https://github.com/ryancramerdesign/ProcessWire/commits/dev" je aktuální verze 2.3, kde není žádný rozdíl.
njNo a podle Vasi paticky usuzuji, ze naproste idioty tento projekt nezaujme.
Nejsem core developer projektu. Co mohu říci je, že nahlášené bugy se řeší a odezva je opravdu rychlá. Zárodek automatických testů je zde.
Řeší se migrace projektu jako takového (export profilu aplikace apod.) a samozřejmě i fungování na stabilních verzích prostředí.
Český styl diskuse to rozhodne není, všichni se snaží ochotně poradit/pomoci a ne jen hledat problém.
Samozrejmě je utrpení spravovat rozsáhlý mixovaný kód, na nic takového jsem při realizacích pomoci PW nenarazil.
Ohledně přesného přehledu nemohu sloužit, jestli je to tak duležité napište do fóra projektu.
PW je jeden z mála projektů u kterých jsem si řekl, že je škoda že jsem je nenašel/nezkusil dříve.
Tak to je opravdu jen zárodek. Ale přeju hodně štěstí k dotáhnutí autorovi.Nejsem core developer projektu. Co mohu říci je, že nahlášené bugy se řeší a odezva je opravdu rychlá. Zárodek automatických testů je zde.
Řeší se migrace projektu jako takového (export profilu aplikace apod.) a samozřejmě i fungování na stabilních verzích prostředí.
Já jsem na něj narazil téměř všude. Ovšem pokud používáš jen to "API" interní, tak to nevypadá zle.Samozrejmě je utrpení spravovat rozsáhlý mixovaný kód, na nic takového jsem při realizacích pomoci PW nenarazil.
Neva, zase tolik mě to netrápí.Ohledně přesného přehledu nemohu sloužit, jestli je to tak duležité napište do fóra projektu.
Tak by možná zasloužil dalšího kontributora :)PW je jeden z mála projektů u kterých jsem si řekl, že je škoda že jsem je nenašel/nezkusil dříve.
Pro me je to o zpusobu prace, pocitu pri tvorbe stranek a snadnosti reseni veci.
Kdyz jsem PW nasel, rekl jsem si zase dalsi CMS, ale realne jsem byl schopen po jednom dni uceni produktivne pracovat a co vic system neomezoval, ale opravdu pomahal.(i bez modulu).
Srovnani se resilo například na foru