Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Pod blogom Kororaa - test2 by si tu otazku asi nikto nevsimol, tak sa spytam konkretne v novom zapise. Je sanca, ze od 14:00 do 23:59 dnesneho dna sprevadzkujem funkcne Gentoo s X, fluxom a xmss? Mam 650 MHz Pentium III s 384 MB, 7200 rpm disk, 512 kbps pripojenie na net, 3com 905 sietovku. A pisem asi 3 znaky za sekundu. Neviem, co by este mohlo ovplyvnit rychlost nainstalovania. Takze, Vase tipy prosim :-)
Tak mi to nedalo a skusil som este raz instalaciu Gentoo-based systemu Kororaa. Chcel som prekusnut problemy s hladanim HW (v mojom pripade teda sietovka). Nuz horsie to ani dopadnut nemohlo. Po instalacii z base CD to odo mna pytalo aj package CD. Naco? Preco? Ved ja chcem instalovat z netu. Takto mi to vlastne chcelo prikazat, aby som mal bud KDE alebo GNOME. A ked JA nechcem? Nepaci sa mi to. S Kororaa som skoncil. Ked, tak max. skusim original Gentoo. A slubujem, ze si na to cas najdem. A napisem Vam.
Tak som si dnes v praci uvedomil, o kolko miesta na disku nas MS /nie Ministerstvo Spravodlivosti ale MicroSoft) obera. Na konci disku si zvycajne uberie 8MB. Ak si to vynasobime 100 milionmi instalacii, tak je to 800 milionov MB, co je 800 tisic GB alebo 800 TB. Co by bolo, keby som mal k dispozicii taku kapacitu? Juj. Asi by som sa zapojil do projektu www.zalohovanieinternetu.sk :-)
Nebude to dlhy zapis. A predsa ho rozdelim na 3 casti.
1. Skusit som ho chcel koli tomu, ze ma lakalo Gentoo a toto je jedna z rychlejsich ciest, ako ho spoznat.
2. Nabootojem a ta super mega hyper kvalitna rozpoznavacia sucast instalatora nespoznala ziadnu sietovku (mam 3com 509)
3. Samotnu instalaciu ani nespustam, vyberam CD a reboot do Slacku.
Nový major release NetBSd je tu. Zatial som si nevsimol ziadnu spravicku, tak aspon v rychlosti tu. Mam na Vianoce pracicku...