Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
to mi je jasné. ale predsa ja ako užívateľ distribúcie "pre každého" nemôžem vedieť perfektne anglicky. ja odklikám to, čo mi navrhne systém a idem.
A číst umíš? To by přece distribuce "pro každého" také neměla vyžadovat!
ale áno, prečítal som si poznámky k vydaniu a v nich to nebolo (české - prečo by som čítal anglické, keď sú lokalizované - to mám hľadať, či niečo nezabudli v preklade?).
Přečetl sis _překlad_ poznámek k vydání.
takže upozorním na chybu (chyby, lebo nie len tá jedna tam bola) a som debil. pekne.
Bug s instalací z alternate CD je známý, zjevně jsi ho ani nehledal. Nahlásils bugy týkající se toho ostatního? Sorry, ale vsadím se, že ne. Takže jsem toho názoru, že jsi debil a potřebuješ si kopnout do Ubuntu.
áno, preklad. ale načo potom je preklad, keď neobsahuje podstatné veci? nie je to 50 stránkový dokument, ktorý by bol problém preložiť.
Stěžuj si jinde. Třeba u české komunity Ubuntu. Ano, je to chyba, měli to přeložit. Jenže soudím, že z pohledu uživatele je lepší jít přímo ke zdroji. Protože těch věcí k překladu je příliš mnoho a je dost složité je udržovat.
bugy som nenahlásil, lebo ich neviem reprodukovať.
Pokusil ses?
Na 5 let starym notebooku instalace cca 20 minut.
Beh tak nejak normalni. Zvykl jsem si rucne prepinat takt procesoru. Pokud u notebooku sedim a neco delam tak nastavim na 1.8 GHz aby to "slapalo" a pokud jdu pryc ci spat tak shodim na 800 MHz. Ventilator se vubec nezapina, nerusi ve spanku a notebook prakticky vubec nehreje.
Vyuzivat automaticky mod zmeny taktu podle zateze se mi neosvedcilo.
10.04 slape dosti dobre, stezovat si nemohu.
Pridate applet "sledovani vykonu CPU a tam si uz jen prepinate.
a načo by to bolo dobré? si jasnovidec a napíšeš mi potom, čo mám vymeniť, aby bol stav opačný?Já jsem zkoušel Windows 7 na Pentiu M 1,73 GHz a 2 GiB RAM. Jediné co si pamatuju je, že větrák dělal randál jakoby chtěl celý notebook odstartovat a po pár minutách mi vyskočila hláška, že se systém přehřívá a stroj bude vypnut. A i když jsem dodal intelácké drivery tak se s tím systémem nedalo pracovat. Přitom Windows XP nebo jakákoliv dnešní linuxová distribuce na tom funguje bez problémů (náročnější je akorát KDE 4, ale GNOME funguje svižně včetně kompozitních efektů). Takže ano, HW konfigurace je podstatná.
No sláva, známe značku "grafického čipu". Zítra se možná dočkáme výrobce MB.
Pokud "většině" trvá instalace a boot o hodně kratší dobu, bude patrně problém v konfiguraci HW.
Ad. "jasnovidec" - právě bez podrobnějších informací bude muset _w4rr10r_ věštit. I když bych se mu (i ostatním) ani nedivil, kdyby touto záležitostí přestal ztrácet čas!
Já jsem snad nic o rozbalování balíčků nepsal...
Xubuntu používám, protože mně vyhovuje (v práci i doma). Pokud je v distribuci krpa, tak bych byl sám proti sobě, abych to nějak omlouval.
Moje reakce se v podstatě týkala pouze chování autora blogu. Pokud se dotyčný vůbec chce dobrat nějakého řešení, měl by trochu spolupracovat.
Tiskni
Sdílej: