Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Tiskni
Sdílej:
to mi je jasné. ale predsa ja ako užívateľ distribúcie "pre každého" nemôžem vedieť perfektne anglicky. ja odklikám to, čo mi navrhne systém a idem.
A číst umíš? To by přece distribuce "pro každého" také neměla vyžadovat!
ale áno, prečítal som si poznámky k vydaniu a v nich to nebolo (české - prečo by som čítal anglické, keď sú lokalizované - to mám hľadať, či niečo nezabudli v preklade?).
Přečetl sis _překlad_ poznámek k vydání.
takže upozorním na chybu (chyby, lebo nie len tá jedna tam bola) a som debil. pekne.
Bug s instalací z alternate CD je známý, zjevně jsi ho ani nehledal. Nahlásils bugy týkající se toho ostatního? Sorry, ale vsadím se, že ne. Takže jsem toho názoru, že jsi debil a potřebuješ si kopnout do Ubuntu.
áno, preklad. ale načo potom je preklad, keď neobsahuje podstatné veci? nie je to 50 stránkový dokument, ktorý by bol problém preložiť.
Stěžuj si jinde. Třeba u české komunity Ubuntu. Ano, je to chyba, měli to přeložit. Jenže soudím, že z pohledu uživatele je lepší jít přímo ke zdroji. Protože těch věcí k překladu je příliš mnoho a je dost složité je udržovat.
bugy som nenahlásil, lebo ich neviem reprodukovať.
Pokusil ses?
Na 5 let starym notebooku instalace cca 20 minut.
Beh tak nejak normalni. Zvykl jsem si rucne prepinat takt procesoru. Pokud u notebooku sedim a neco delam tak nastavim na 1.8 GHz aby to "slapalo" a pokud jdu pryc ci spat tak shodim na 800 MHz. Ventilator se vubec nezapina, nerusi ve spanku a notebook prakticky vubec nehreje.
Vyuzivat automaticky mod zmeny taktu podle zateze se mi neosvedcilo.
10.04 slape dosti dobre, stezovat si nemohu.
Pridate applet "sledovani vykonu CPU a tam si uz jen prepinate.
a načo by to bolo dobré? si jasnovidec a napíšeš mi potom, čo mám vymeniť, aby bol stav opačný?Já jsem zkoušel Windows 7 na Pentiu M 1,73 GHz a 2 GiB RAM. Jediné co si pamatuju je, že větrák dělal randál jakoby chtěl celý notebook odstartovat a po pár minutách mi vyskočila hláška, že se systém přehřívá a stroj bude vypnut. A i když jsem dodal intelácké drivery tak se s tím systémem nedalo pracovat. Přitom Windows XP nebo jakákoliv dnešní linuxová distribuce na tom funguje bez problémů (náročnější je akorát KDE 4, ale GNOME funguje svižně včetně kompozitních efektů). Takže ano, HW konfigurace je podstatná.
No sláva, známe značku "grafického čipu". Zítra se možná dočkáme výrobce MB.
Pokud "většině" trvá instalace a boot o hodně kratší dobu, bude patrně problém v konfiguraci HW.
Ad. "jasnovidec" - právě bez podrobnějších informací bude muset _w4rr10r_ věštit. I když bych se mu (i ostatním) ani nedivil, kdyby touto záležitostí přestal ztrácet čas!
Já jsem snad nic o rozbalování balíčků nepsal...
Xubuntu používám, protože mně vyhovuje (v práci i doma). Pokud je v distribuci krpa, tak bych byl sám proti sobě, abych to nějak omlouval.
Moje reakce se v podstatě týkala pouze chování autora blogu. Pokud se dotyčný vůbec chce dobrat nějakého řešení, měl by trochu spolupracovat.