DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Tiskni
Sdílej:
Sorry, ale tvoje argumenty jsou naprosto k nicemu.Ty jsi k ničemu. Napsal jsem "IMHO" a stojím si za tím, co jsem napsal.
Button9, "MPlayer"="Execute program, "/home/semo/bin/youmplayer", "%u", "MPlayer", "Attachment Video""Pridas si ho do sekcie [Customize Toolbar Custom.content] v subore minimal_toolbar (1).ini (alebo ktory mas nastaveny av Preferences/Advanced/Toolbars/Toolbar setup). Pricom rucne opravis Button9 na spravne cislo a zaradis to na koniec tej sekcie. Po restartnuti opery sa ti objavi v "My buttons" a natiahnes si ho na listu kam chces. Podobne tam mam ikonky na otvorenie vo FF, Konq, prikaz
/usr/bin/killall operapluginwrapper operaplugincleaner
, ktory zostreli vsetky opera flashe.
youmplayer mam spravene na viac stranok, takze je trocha dlhsi.
Opera sa editaciou textovych suborov uzasne prisposobit. Da sa poladit menu otvarane pravym tlacitkom a 1000 inych veci. Nie su a to prave tutorialy, ale nejaka dokumentacia sa najst da a dalej pokus/omyl.
Fluxbox Firefox (i flash!) OpenOffice Mplayer Gimp Inkscape atd...Počítač rodičů, athlon xp 1 ghz, 196 MB ram, arch linux (později jsem jim to vylepšil na 512 ram, ale i s těmi 196 to šlo bez problému používat):
Kde 3.5 Firefox OpenOffice atd...Tedy k abiwordu (vždyť v tom nic nejde napsat), dillu (a podobným osekaným browserům) a podobným ptákovinám není žádný důvod. Chce to ale ten arch, jednak i686 optimalizace a jednak v systému nebudou žádné ptákoviny, co by užíraly prostředky. Firefox, i openoffice běží naprosto svižně a nebyl žádný problém. Jo, člověk si chvilku třeba počká na start, ale pak to valí.
Jinak stále to není žádný zázrak, XP šly s IE6 na plnohodnotném webu provozovat s 64 Mb ram. Jestli by linux chtěl na takové základní věci nejméně 512, půjde oknem (jak tady pánové výše naznačují). Ale jo, když tu ramku má (třeba 2 GB), zasere ji úplně stejné, jako když ji má 196 :). Ale to bude asi tím, že na 2 GB si toho člověk pustí víc ;) - přece jen na tom NTB 100 panelů fakt neotevřu. Ale youtube videa běží hezky.Nevím, ony ty weby šly s přeplácaností nahoru. Ale XP SP2 + IE se nějak dá zvládnout na 128MB RAM (za předpokladu, že odlavače HW nežerou moc ram, což se stává, například s propr, gpu ovladači).
NetBSD mi běží už pár let na jednom routeru/bráně a nemůžu proti němu říct jediný křivý slovo. Strašně rád bych ho znovu zkusil i na desktopu, ale počkám si až dotáhnou podporu ACPI i pro S4 a S4bios (rozuměj uspání na disk). To považuju za killer-featuru nejen pro notebooky.