Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tiskni
Sdílej:
Sorry, ale tvoje argumenty jsou naprosto k nicemu.Ty jsi k ničemu. Napsal jsem "IMHO" a stojím si za tím, co jsem napsal.
Button9, "MPlayer"="Execute program, "/home/semo/bin/youmplayer", "%u", "MPlayer", "Attachment Video""Pridas si ho do sekcie [Customize Toolbar Custom.content] v subore minimal_toolbar (1).ini (alebo ktory mas nastaveny av Preferences/Advanced/Toolbars/Toolbar setup). Pricom rucne opravis Button9 na spravne cislo a zaradis to na koniec tej sekcie. Po restartnuti opery sa ti objavi v "My buttons" a natiahnes si ho na listu kam chces. Podobne tam mam ikonky na otvorenie vo FF, Konq, prikaz
/usr/bin/killall operapluginwrapper operaplugincleaner
, ktory zostreli vsetky opera flashe.
youmplayer mam spravene na viac stranok, takze je trocha dlhsi.
Opera sa editaciou textovych suborov uzasne prisposobit. Da sa poladit menu otvarane pravym tlacitkom a 1000 inych veci. Nie su a to prave tutorialy, ale nejaka dokumentacia sa najst da a dalej pokus/omyl.
Fluxbox Firefox (i flash!) OpenOffice Mplayer Gimp Inkscape atd...Počítač rodičů, athlon xp 1 ghz, 196 MB ram, arch linux (později jsem jim to vylepšil na 512 ram, ale i s těmi 196 to šlo bez problému používat):
Kde 3.5 Firefox OpenOffice atd...Tedy k abiwordu (vždyť v tom nic nejde napsat), dillu (a podobným osekaným browserům) a podobným ptákovinám není žádný důvod. Chce to ale ten arch, jednak i686 optimalizace a jednak v systému nebudou žádné ptákoviny, co by užíraly prostředky. Firefox, i openoffice běží naprosto svižně a nebyl žádný problém. Jo, člověk si chvilku třeba počká na start, ale pak to valí.
Jinak stále to není žádný zázrak, XP šly s IE6 na plnohodnotném webu provozovat s 64 Mb ram. Jestli by linux chtěl na takové základní věci nejméně 512, půjde oknem (jak tady pánové výše naznačují). Ale jo, když tu ramku má (třeba 2 GB), zasere ji úplně stejné, jako když ji má 196 :). Ale to bude asi tím, že na 2 GB si toho člověk pustí víc ;) - přece jen na tom NTB 100 panelů fakt neotevřu. Ale youtube videa běží hezky.Nevím, ony ty weby šly s přeplácaností nahoru. Ale XP SP2 + IE se nějak dá zvládnout na 128MB RAM (za předpokladu, že odlavače HW nežerou moc ram, což se stává, například s propr, gpu ovladači).
NetBSD mi běží už pár let na jednom routeru/bráně a nemůžu proti němu říct jediný křivý slovo. Strašně rád bych ho znovu zkusil i na desktopu, ale počkám si až dotáhnou podporu ACPI i pro S4 a S4bios (rozuměj uspání na disk). To považuju za killer-featuru nejen pro notebooky.