Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Tiskni
Sdílej:
Zkousel jsem 3 mesice delat/vyvijet na notebooku s Intel Core i5 a bylo o nervy a predevsim o zrak. Delam jednu platformu na Jave s codebase okolo 7M radku zdrojovych kodu.Co byl ten bottleneck? CPU / RAM? A proc? IDE (jake?), ktere zralo hodne kvuli velikosti projektu, buildy, spousteni testu, nebo neco jineho? Taky nepisete, kolik ten notebook mel RAM a o jake i5 se jednalo (hlavne jestli to bylo dvoujadro nebo ctyrjadro).
Az se ti podari prepnout X do 40-bit, dej vedet. HW chain (grafika - vystup - vstup - monitor) sice mam nativne 10-bit a podle drm debugu je aktivni, ale aplikace cokoliv vic nez 32-bit (8bit RGBA) nepodporuji a nepodarilo se mi v zadne aplikaci nic podobneho zapnout.
Pokud nedelas s fotkama nebo videem, 10-bit rozdil bys stejne nijak nepoznal.
Btw. fglrx ovladacum bych se vyhnul obloukem, maji tak petinovy vykon oproti drm radeonu.
Michas dve veci dohromady. LUT tabulka v monitoru je jen mezikrok ve zpracovani obrazu, nez jej dostane panel. Konzumni panely (tzn. ne prumyslove, medical, hires BW apod.), jako obsahuji i treba CG Eiza, jsou max. 10-bit, casto je to 8-bit nativne + 2-bit FRC (temporalni dithering).
Pak se mrkni na vypis xdpyinfo, u me to vypada asi takto (podotykam, ze DP linky bezi na 10-bit):
supported pixmap formats:
depth 1, bits_per_pixel 1, scanline_pad 32
depth 4, bits_per_pixel 8, scanline_pad 32
depth 8, bits_per_pixel 8, scanline_pad 32
depth 15, bits_per_pixel 16, scanline_pad 32
depth 16, bits_per_pixel 16, scanline_pad 32
depth 24, bits_per_pixel 32, scanline_pad 32
depth 32, bits_per_pixel 32, scanline_pad 32
screen #0:
dimensions: 5120x2880 pixels (1353x761 millimeters)
depths (7): 24, 1, 4, 8, 15, 16, 32
depth of root window: 24 planes
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cape Verde/Pitcairn HDMI Audio [Radeon HD 7700/7800 Series]
Subsystem: Hewlett-Packard Company Cape Verde/Pitcairn HDMI Audio [Radeon HD 7700/7800 Series]
Po instalaci firmware pro amg-gpu vse jede. Jinak X-ka nenabehnou bez firmware.
Dojem z karty:
Barvy a obraz jsou oproti predchozi low-end grafice od AMD/ATI naprosto luxusni. Zlepseni kvality o 2 rady. Presel jsem taky zaroven z DVI na DisplayPort. Full-HD rozlizeni.
Co se tyce 30-bit barev (10 bit na barevny kanal), tak open-source drivery jej zatim nepodporuji. Overeno jak z AMD, tak i pres zdrojaky (https://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-ati/). Jinak jsem zkousel pridat do xorg konfiguraku: DefaultDepth: 30.
Pridani podpory na prvni pohled by nemelo byt slozite. Par podminek pro pridani/mapovani barevnych formatu. Je tedy otazkou, zda je to tak jednoduche, jak se zda. Jinak v pixman, cairo, kde jiz podpora je. Pripadne neco by slo obslehnout z xfree86-nouveau driveru pro NV80 karty. Toto je ale jen lehky pohled pres analyzu kodu.
Vice se da nacist zde:
https://people.freedesktop.org/~fredrik/depth30/
Neco z IRC.
Uz se o to nekdo poukousel, ale neni to jeste dotazene.
Co s tim dale:
Moc toho asi nenadelam. Masina, kde karty mam je rekneme stroj pouzivany pro praci, ktery musi bezet a nemam k nemu kazdy den pristup. Ale na nejake hrani sem tam bude cas.
Muzu ozkouset binarni drivery. Ale ty nejsou uplne to prave okolo stability. Bylo jiz psano zde v diskuzi.
Pokud by bylo neco noveho, tak se ozvu. Pripadne funguju pres email na linuxsoftu - obcas s nejakymi prodlevami v odpovedich v soucasne dobe.
gf