Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Bohužel, web je čím dál více zamořený bezcenným automaticky generovaným obsahem. Často narazíš na „články“ náhodně poskládané z nakradených nebo vygenerovaných textů, do kterých jsou vložené (opět nakradené) obrázky. Na první pohled to vypadá relevantně, ale když to začneš číst, tak zjistíš, že to nedává smysl, že to neobsahuje žádnou hodnotnou informaci a že to ani nepsal člověk. Něco je strojově přeložené z jednoho jazyka do jiného, ale často nedával smysl ani ten původní text, ze kterého se překládalo. Do toho máš různé popisy produktů, programů, formátů atd. – opět automaticky vygenerované věty, aby toho bylo víc – z pár údajů které někde automaticky stáhli vyrobí odstavce textu.
apt-get install xyz
a autor si prostě nahání e-ego.
Dokud je autorem živá bytost, tak to má alespoň nějakou samoregulaci. Jistě, miliardy lidí na planetě dokáží vygenerovat spoustu zbytečného obsahu, ale stále je to řádově někde jinde, než když ten zbytečný obsah generuje počítač/AI.
Otázka je, jak ten obsah klasifikovat a najít v něm něco užitečného. Tady opět jsme/budeme odkázáni na nějakou AI. A to může vést k dost nepříjemným situacím. Ono už sama závislost na tak komplexní technologii je problém. Pak jde o to, kdo tu AI vytvoří, za jakým účelem a na jakých datech ji bude trénovat. To může vést k různým nežádoucím odchylkám (vývoje lidstva) a manipulacím.
Alternativou k AI může být nějaký reputační systém nebo fragmentace. Když např. budu vědět, že distribuce XY má hezky zpracovanou wiki plnou užitečných informací, tak můžu vyhledávat některé věci rovnou tam a ne na webu obecně. Tzn. rozpad na nějaké (polo)uzavřené skupiny a světy, se kterými budu mít zkušenost, že vědí něco zajímavého o určitém tématu. Tím se ten problém dělí do dvou kroků: nejdřív se ke mně musí dostat informace typu „o tématu X vědí něco skupiny/lidé A, B a C“, a pak už hledám konkrétní informaci u A, B a C.
Ono dost možná ten současný přístup, kdy zadám pár slov do jednoho univerzálního vyhledávacího pole, stisknu jedno univerzální tlačítko a čekám, že na první stránce výsledků dostanu to, co hledám, není dlouhodobě udržitelný a optimální.
Tiskni
Sdílej: