Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Bohužel, web je čím dál více zamořený bezcenným automaticky generovaným obsahem. Často narazíš na „články“ náhodně poskládané z nakradených nebo vygenerovaných textů, do kterých jsou vložené (opět nakradené) obrázky. Na první pohled to vypadá relevantně, ale když to začneš číst, tak zjistíš, že to nedává smysl, že to neobsahuje žádnou hodnotnou informaci a že to ani nepsal člověk. Něco je strojově přeložené z jednoho jazyka do jiného, ale často nedával smysl ani ten původní text, ze kterého se překládalo. Do toho máš různé popisy produktů, programů, formátů atd. – opět automaticky vygenerované věty, aby toho bylo víc – z pár údajů které někde automaticky stáhli vyrobí odstavce textu.
apt-get install xyz
a autor si prostě nahání e-ego.
Dokud je autorem živá bytost, tak to má alespoň nějakou samoregulaci. Jistě, miliardy lidí na planetě dokáží vygenerovat spoustu zbytečného obsahu, ale stále je to řádově někde jinde, než když ten zbytečný obsah generuje počítač/AI.
Otázka je, jak ten obsah klasifikovat a najít v něm něco užitečného. Tady opět jsme/budeme odkázáni na nějakou AI. A to může vést k dost nepříjemným situacím. Ono už sama závislost na tak komplexní technologii je problém. Pak jde o to, kdo tu AI vytvoří, za jakým účelem a na jakých datech ji bude trénovat. To může vést k různým nežádoucím odchylkám (vývoje lidstva) a manipulacím.
Alternativou k AI může být nějaký reputační systém nebo fragmentace. Když např. budu vědět, že distribuce XY má hezky zpracovanou wiki plnou užitečných informací, tak můžu vyhledávat některé věci rovnou tam a ne na webu obecně. Tzn. rozpad na nějaké (polo)uzavřené skupiny a světy, se kterými budu mít zkušenost, že vědí něco zajímavého o určitém tématu. Tím se ten problém dělí do dvou kroků: nejdřív se ke mně musí dostat informace typu „o tématu X vědí něco skupiny/lidé A, B a C“, a pak už hledám konkrétní informaci u A, B a C.
Ono dost možná ten současný přístup, kdy zadám pár slov do jednoho univerzálního vyhledávacího pole, stisknu jedno univerzální tlačítko a čekám, že na první stránce výsledků dostanu to, co hledám, není dlouhodobě udržitelný a optimální.
Tiskni
Sdílej: