Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Problém: Google Earth 4.2 zamrzává při spuštění, zobrazí se splash screen a nic se neděje.
Konfigurace: GNU/Linux 2.6.13 x86_64 (SUSE 10.0 x86_64), ATI Radeon 9800XT (proprietární ovladač 8.33.6 na X.org 6.8.2)
Důvod: čert ví? (Možná 64bit architektura, možná příliš nová verze OpenGL ... na to nemám znalosti)
Řešení: Programu Google Earth je třeba dodat kompatibilní knihovnu libGL.so.1
(z jeho pohledu). Tu lze získat stažením originálního RPM balíku s ovladači ATI verze 8.25.18, 32-bit verze, například odsud. Tento RPMbalík lze prohlížet například pomocí programu Midnight Commander stejně jako třeba .zip nebo .tar archivy. V RPM je třeba dále otevřít soubor CONTENTS.cpio
, pod kterým se "skrývá" vlastní obsah balíku. Zde je v podsložce /usr/X11R6/lib
uložen hledaný soubor libGL.so.1.2
. Ten stačí pouze zkopírovat do adresáře s nainstalovaným Google Earth (u mě např.: /home/pushkin/google-earth
, viděl jsem i distribuční možnost /opt/google-earth
) a přejmenovat jej na libGL.so.1
. Po spuštění Google Earth by měla fungovat hardwarová akcelerace a program by měl být plně funkční.
Originální zdroj je tady, a podle něj funguje totéž u Gentoo, takže totéž bude nejspíše pracovat i na jiných distribucích. Podobné řešení bych zřejmě očekával i v případě, že Google Earth nebude fungovat na nVidii.
Tiskni
Sdílej: