Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Před pár dny jsem na své "PC" načisto instaloval novou openSUSE 12.2 a hned po instalaci jsem narazil na zajímavý bug v UDEV.
Použití více zobrazovacích zařízení pomocí jediné grafické karty již delší dobu není problémem, ale přesto se občas stane, že se cosi ošklivě pokazí a výsledkem je několik hodin hledání možné chyby. Výjimkou nejsou ani nová KDE 4.7.4 v kombinaci s Calatysty 11.12.
Alespoň pro mne je jedním z největších problémů, souvisejících s Linuxem, jeho přílišná orientace na připojení k internetu - většina software je uložena pouze v repozitářích, ke kterým se lze dostat pouze s (poměrně rychlým) připojením k internetu. Jak vyřešit tento problém, není-li podobné připojení k dispozici?
Ač nechtě, stal jsem se osobou, která byla nucena porovnat dva buildy OpenOffice - build z openSUSE Build Service, tedy Novellácký, a originální build od SUN. Moje nedobrovolné porovnání začalo updatem na OpenOffice.org 2.4.0 z openSUSE Build Service.
Káva doufám byla dobrá, a tak pokračujeme.
Je to právě měsíc, co jsem se rozhodl vyzkoušet nejnovější počin z dílny openSUSE - verzi 10.3. Tentokráte jsem se rozhodl ji nasadit rovnou na svůj počítač, na rozdíl od openSUSE 10.1 a 10.2, které mě po několika testech na jiných počítačích od podobného kroku odradily. Jaký ten první měsíc byl?
Tento problém se podle bugu #336627 vyskytuje ve spojitosti s přítomností NFS svazů v souboru /etc/fstab
. Podle diskuse k bugu je zatím jediným řešením odstranit NFS svazky z /etc/fstab
, ale co když je potřebuji a chci, aby se mountovaly automaticky při startu systému?
Problém: Google Earth 4.2 zamrzává při spuštění, zobrazí se splash screen a nic se neděje.
xvnc a x11vnc. Pojmy, které vypadají tak podobně, ale každý z nich umí něco jiného. Jak to s nimi je?
ntfs-3g je ovladač pro plný přístup k diskům s NTFS. Po menším odolávání jsem se jej rozhodl vyzkoušet na své SuSE 10.0 x86_64.