abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 782 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.

    FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...

    Aktuální zápisy

    Linuxové HTPC založené na AMD Fusion

    23.3.2011 07:00 | Přečteno: 3950× | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | poslední úprava: 23.3.2011 09:03

    Před nedávnem jsem místní požádal o radu, jaký hardware zvolit pro své nové HTPC. Čas pokročil, a nyní je řada na mě abych přinesl svou kůži na trh.

    Obsah:

    1. Použitý hardware
    2. Šroubujeme
    3. A co na to Linux?
    4. Závěr

    Použitý hardware

    Mé požadavky byly jednoduché - malá hlučnost, nízká spotřeba. Z doporučeného a nalezeného hardware jsem do finále zvolil:

    Řada ohlasů v diskusi k výběru hardware mě sice odrazovala od volby varianty založené na AMD Fusion E-350, nicméně články na DIIT (1, 2, 3) a Phoronixu mě přesvědčily, že není čeho se bát, a tak zvítězila zbrusu nová technologie od AMD. Původně jsem pak uvažoval o nasazení Scientific Linuxu, nicméně po dvoudenním týrání SL jsem dospěl k názoru, že (opět) zvolím svou oblíbenou openSUSE.

    Šroubujeme

    Co mi bylo jasné hned ve chvíli, kdy jsem se rozhodl pro koncepci HTPC namísto klasického PC, byl fakt, že tentokráte to asi prostorově nebude taková sranda. Tentokráte opravdu nebyla - zvláště pro člověka, který vždy stavěl jen klasická stolní PC. Na montáž základní desky do skříně CoolerMaster Elite 100 je potřeba ji prakticky kompletně rozebrat a pak postupně skládat - to znamená, že je třeba sejmout horní kryt (klasika), sejmout přední plastový kryt, odmontovat nosník pro HDD a DVD (uh?) a vyjmout zdroj ( :-O ). Pak teprve je se odkryjí špalíky, na které již lze přišroubovat základní desku. Zde doporučuji poněkud posečkat s montováním zdroje zpět, neboť mezi ním a podlahou lze vést poměrně dost kabeláže a vytvořit tak více prostoru pro proudění vzduchu uvnitř skříně.

    Celek
    Celá sestava, plakát má velikost A4

    Pevný disk se pak montuje na nosník, kterým se uzavírá přední část case. Zde výrobce uvádí, že nosník je určen až pro 1x3.5" HDD, 2x2.5"HDD a 1x slim DVD, což jsem využil, neboť ve starém počítači jsem měl 1TB Seagate, který bych rozhodně neoznačil za kousek nad hrobem, a tak jsem se jej rozhodl použít. Zde lze konstatovat pouze to, že použít jde - vše ostatní již je na hraně. Na to, abych nezlomil SATA konektory na disku, jsem jej musel umístit přesně opačně, než je uvedeno v návodu, a to je třeba při ukládání nosníku s HDD na místo kabely držet, aby vše sedlo.

    SATA konektory HDD
    Dostupný prostor pro konektory SATA u 3.5"HDD

    Samozřejmě 3.5" pevný disk je pro skříň takovéto velikosti opravdový macek. Důsledkem je pak i to, že mezi pevným diskem a napájecími konektory je místa tak akorát na jejich protažení, a to je ještě lepší je rozvinout do "vějíře."

    3.5 palcový HDD na místě
    Finální pozice 3.5" HDD v sousedství napájecích kabelu základní desky

    Po montáži pevného disku lze přistoupit k montáži HDD mechaniky - ta totiž zablokuje přístup k šroubkům, které drží pevný disk. Její montáž již je poměrně pohodový, i když miniaturní provedení šroubků pro slim mechaniky mne poměrně překvapilo. Tyto exotické šroubky, stejně jako SATA kabel (respektive redukci jako je tato)pro slim mechaniky pak CoolerMaster dodává jako součást balení case. V tomto případě jsou použity tři šroubky, přičemž dva jsou přístupné poměrně dobře, třetí je pak poměrně chuťovka - je umístěn docela hluboko pod "převisem" mechaniky v její přední části a na první pokus by jeho montáž zvládl snad jen Chuck Norris.

    DVD - šroub z levého boku
    Umístění šroubů na DVD mechanice

    DVD - šroub z pravého boku
    Umístění šroubů na DVD mechanice

    Ještě před uzavřením skříně ale doporučuji udělat ještě jednu úpravu - originální větráček na základní desce od Gigabytu poměrně dost bzučí, takže doporučuji provést jeho odstranění a nahrazení něčím jiným. V mém případě je to něco jiného ventilátor od Acutake o průměru 8cm a 1600 otáčkami, který jsem připevnil k hornímu krytu case nad chladič CPU a chipsetu. Výsledný efekt je ten, že zmizelo nepříjemné bzučení a teplota procesoru klesla o téměř 20°C při zatížení (s originálním větráčkem lezla až k 60°C, teď se pohybuje kolem 42°C).

    Celek
    Plně osazený vnitřek case

    Co osobně považuji za největší mínus mého řešení je použití 3.5" pevného disku, důvodem je samozřejmě kabeláž - svazky kabelů, které vzniknou v této skříni rozhodně proudění vzduchu nepomohou. V mém případě bylo toto řešení dáno hlavně tím, že jsem měl po ruce slušný disk, v opačném případě bych asi doporučoval sáhnout po 2.5" kousku.

    Kabeláž před montáží disků
    Kabeláž před montáží nosníku s HDD a DVD

    Kabeláž po montáži disků
    Kabeláž po montáži nosníku s jednotkami

    Okolí šroubu zdroje
    Celá kabeláž se koncentruje kolem jednoho šroubu

    Po vyřešení všech problémů - tedy hlavně po přeuspořádání kabelů tak, aby se vůbec vešly - lze již case zavřít. Zde jsem si všiml dalšího nedostatku tohoto case - ve chvíli, kdy sestavu vyzbrojíte 3.5" pevným diskem a DVD vypalovačkou a nasadíte přední masku bedny, nemáte již možnost ji nenásilně sejmout. Pevný disk totiž zablokuje dva ze tří průhledů ke spodním háčkům přední masky.

    Světlík s ventilátorem
    Světlík case s ventilátorem

    Pohled zpředu
    Výsledek

    A co na to Linux?

    Instalace openSUSE 11.4 proběhla bez problémů (až na malé zaškobrtnutí, které jsem si nadměrnou aktivitou způsobil sám, viz zde) a poměrně rychle - z DVD-RW byl během necelé půlhodiny (tuším, skutečný čas jsem opravdu neměřil) nainstalovaný plně funkční systém. Poté stačilo přidat pár oblíbených repozitářů, nainstalovat ovladače od ATi a mohlo se začít týrat.

    LSHW
    Výstup programu lshw

    Samozřejmě první, co mne zajímalo byla funkčnost HDMI, zvuku přes HDMI a přehrávání videa. Zde nelze než pochválit - vše fungovalo prakticky na první pokus (hned poté, co jsem se zbavil knotify4, který má sklon blokovat Alsu) a po několika restartech se mi i podařilo rozchodit Big Desktop mód. Kromě toho jsem dráždil instalace skeneru a tiskárny (obstarožní HP PSC 1510), přičemž obojí bylo hotovo asi během dvou minut. God bless YaST! Webkamera pak fungovala bez jakýchkoliv zásahů hned po připojení (Logitech E3500).

    Big desktop
    AMD Radeon HD 6310 v režimu Big Desktop

    Závěr

    Pro mne osobně nejdůležitější závěr je, že to funguje - osobně jsem totiž měl poměrně obavy z celkového příkonu komponent a poměrně omezeného výkonu zdroje. Nyní k tomu JAK to funguje. Po systémové stránce nelze mít výhrad - openSUSE bootuje, instaluje, přehrává filmy, stahuje e-maily a všechny periferie, které od systému vyžaduji, běží bez problémů.

    Co se týče hlučnosti sestavy, docela jí pomohla montáž 8cm ventilátoru namísto originálního 4cm cvrčka od Gigabyte, nicméně stále zůstává poměrně znatelný bzučivý zvuk stejně velkého ventilátoru zdroje a zvláštní hluboký zvuk, který bych nejspíše připsal pevnému disku - jeho 7200 otáček za minutu totiž odpovídají frekvenci 120Hz, což by sedělo na hučení, které se ze sestavy přenáší do podložky. Toto by asi nejlépe vyřešila montáž odhlučňovacích podložek.

    Celkově ale hluk sestavy není nijak výrazný - bez problémů jej přehluší hudba na rozumné hlasitosti, či film. Pro ty, co netuší, co je rozumná hlasitost vezte, že sestava rozhodně není hlučnější než notebook s naplno roztočeným větrákem.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 1 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 2 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 3 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 4 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 5 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 6 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 7 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 8 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 9 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 10 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 11 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 12 Linuxové HTPC založené na AMD Fusion, obrázek 13

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.3.2011 07:19 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    A to hlavní jsme se nedozvěděli. Kolik to žere? Já jen že AMD X2 série E s AMD 780G má v idle příkon 47W a nový Intel i5 s H67 dokonce 35W, ale IGP je bídný to zas jo.
    pushkin avatar 23.3.2011 07:35 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    No, to popravdě netuším, doma nemám žádný wattmetr :-/
    25.3.2011 09:46 doron | skóre: 21 | blog: Sensors a Ksysguard | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    A nestačil by ampérmetr? Už máš asi hodně let po škole :-) PC zdroje mají kompenzaci účiníku, ty poslední dokonce i aktivní, tak bych se na měření s wattmetrem vykašlal, bohatě postačí obyčejný multimetr.
    You can't fuck everyone, but you can try to.
    pushkin avatar 25.3.2011 10:25 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Mno, nestačil, a upřímně by nestačil ani obyčejný multimetr. Oni sice současné zdroje údajně kompenzují účiník na 1, ale věřte tomu. Druhá věc pak je, že to, co odebírají spínané zdroje ze sítě bych asi moc jako sinusový průběh nepopsal, a to je místo, kde obyčejné multimetry končí.

    Fakt je ten, že výkon, který odebírá počítač by bylo nejvhodnější měřit pořádným multimetrem za několik tisíc, který je schopen změřit i úroveň THD a skladbu harmonických, jinak je celé měření naprosto zcestné (a proto asi Aleš dospěl u své sestavy ke 100W).
    Limoto avatar 26.3.2011 22:53 Limoto | skóre: 32 | blog: Limotův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion

    On taky obyčejnej multimetr neumí měřit AC ampéry...

    gtz avatar 29.3.2011 15:03 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    stačí malinko dražší ... kolem 1500 - 2000 :-) no já bych to měřil nějakým malým klešťákem. Existovaly i sondy pro měření proudů k lepším multimetrům (Metex) a ty uměly jak A tak i W.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    Fluttershy, yay! avatar 23.3.2011 07:58 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Tolik bude mít celá sestava dohromady.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    pushkin avatar 23.3.2011 09:09 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Mno, můj odhad byl (při plné zátěži):
    42W základní deska (podle DIIT)
    12W pevný disk
    32W DVD mechanika
    kolem 5W paměť
    takže suma sumárum kolem 90 až 100 Wattů.
    23.3.2011 09:47 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Hm. Tak přesně 100Wattů mi žere můj stroj, který jsem si postavil jako centrální úložiště. Změřeno wattmetrem. Vestavěný je do větší desktopové bedny, ale to proto že v něm jede 2x1TB+4x2TB. (Celková možná kapacita je 10 disků). Pokud jde o hlučnost, tak cíl byl dosažen - musíte mít ucho přímo u bedny abyste ho slyšeli. Ventilaci zajišťuje 1x14cm noctua (na procáku) a 2x12cm noctua (jedna ve zdroji a druhá v bedně). Chlazení je sice horší, než jsem měl v upraveném starém big toweru, ale je to daň za lepší přístup k diskům.

    Procesor - AMD Athlon(tm) II X2 245e Processor. Kromě zmíněných disků jsou ve stroji 2 TV karty, 2 řadiče disků a 1 pasivní grafika ATI Technologies Inc M92 LP. Deska MSI MS-7599 má pouze tu vadu, že neumí WOL (nebo jsem tedy alespoň zatím nepříšel na to jak u ní tohle rozjet).

    David Ježek avatar 23.3.2011 10:11 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    to jsi myslím trochu přestřelil, těch 25-41W je spotřeba CELÉHO pc s fusionem (a hdd oproti našemu ssd moc nepřidá). jinak:

    - do roka a do dne budeš depresivní z rezonancí case vyvolávaných vibrujícím hdd

    - i z toho ohledu by mi přišlo rozumné se "morálně připravit" na upgrade na nějaký dvouplotnový greenpower (tj 2TB kapacitu)

    - slušel by tomu BD-ROM, ale to asi v linuxu moc e-e že?

    - vlc je na radeonech schopno hw akcelerace v linuxu?

    - chtělo by to prachový filtr k ventilátoru, jinak opět do roka a do dne utopíš ten case v prachu

    ---------

    celkově ale nevím proč toto ještě dnes někdo staví, krabičky typu WD TV nebo asus oplay odvedou "HTPC práci" při nižší spotřebě, hlučnosti a pořizovacích nákladech.
    pushkin avatar 23.3.2011 11:02 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Po pravdě raději přestřelím, než abych pak spálil zdroj - osobně moc s křemíkem nekamarádím a většinou se pohybuju ve výkonech, kde 100 nebo 150W jsou prakticky zanedbatelné ztráty. Samozřejmě ten HDD plánuji odhlučnit, jenom to momentálně nebyla priorita.
    slušel by tomu BD-ROM, ale to asi v linuxu moc e-e že?
    K DVD mě dohnala cena a dostupnost, ale nevidím důvod, proč by s BD-ROMem měl být problém.
    vlc je na radeonech schopno hw akcelerace v linuxu?
    Údajně ne, ale zatím jsem si problémů (sekání či nadměrná zátěž CPU) nevšiml.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 23.3.2011 11:04 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    K DVD mě dohnala cena a dostupnost, ale nevidím důvod, proč by s BD-ROMem měl být problém.
    S BD filmy je velký problém a nejen na Linuxu. Na HDmagu teď máme problém s tím, že máme recenzovat BD filmy, které nám nejdou přehrát ani pod AnyDVD.
    pushkin avatar 23.3.2011 11:11 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Aha, já už byl zase u funkčnosti hardware. Jak to vypadá s originálními BD filmy na Linuxu bohužel netuším. Nepomohlo by třeba VLC+libdvdcss?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 23.3.2011 16:39 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    libdvdcss určitě nezabere. Ono žádné pořádné řešení stále není a pokaždé když piráti zjistí klíče, tak je zase změní. Že je to vůbec baví.
    David Ježek avatar 23.3.2011 17:01 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    právě proto byl ten systém revokace klíčů vymyšlen :-).
    Luboš Doležel (Doli) avatar 23.3.2011 21:37 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    A naštěstí už máme rychlé linky, takže se překážkami jako legální Blu-Ray vůbec nemusíme zabývat :-)
    23.3.2011 13:00 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    On se ten problém asi netýká jen softwarových přehrávačů - aspoň u mého Panasonicu má většina updatů firmware v popisu (i) heslo "BD playability".
    23.3.2011 15:05 polymorf | skóre: 14 | blog: tar_zxpf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    > Na HDmagu teď máme problém s tím, že máme recenzovat BD filmy, které nám nejdou přehrát ani pod AnyDVD.

    No, tak to bude velmi jednoducha recenzia, nieco ako: Distributor tychto BD filmov sa rozhodol ze bude postihovat platiacich zakaznikov, a tak si film mozu pozriet len pirati.

    Ved nikde sa nepise ze recenzia musi byt len pozitivna, prenosne medium je sucastou hodnotenia, ak je zkryplene, mali by sa o tom potencionalny zaujemcovia dozvediet a takto skrypleny tovar nekupovat.

    Pirat vs. platiaci zakaznik
    David Ježek avatar 23.3.2011 13:11 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Údajně ne, ale zatím jsem si problémů (sekání či nadměrná zátěž CPU) nevšiml.
    aha, takže věci jako 1080p H264 High Profile Level 4.1+ ti nic neříkají? Tam bys na CPU-limit narazil okamžitě.
    pushkin avatar 23.3.2011 13:37 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Jak říkám, momentálně nemám žádná videa v uvedeném formátu - cokoliv co šlo nad obyčejné HD včetně jsem konvertoval na rozlišení menší, protože na Sempronu 3000+ s Radeonem 9600 nebyla šance to přehrát.
    23.3.2011 13:40 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Ehm, to byla čísla za celou sestavu. Opět podotýkám že v idle. Ve full load to bude okolo 100W. A nejsou to jen moje čísla viz třeba pro to AMD tady. A výpočetní výkon takové sestavy je na míle vzdálen Fusionu nebo Atomu.
    23.3.2011 13:55 Pindal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Ééé, oprava linku.
    Fluttershy, yay! avatar 23.3.2011 16:46 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Já psal o tom zacate.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    23.3.2011 08:04 Já, kdo jinej?
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Jedna drobná chyba je v přepočtu 7200 otáček za minutu na frekvenci. Je to 120 Hz a ne 150 (že by typo? 5 je nad 2 na numerické části) ;-).
    pushkin avatar 23.3.2011 09:03 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Jo, máš pravdu, já to dopisoval včera v noci a když jsem to po sobě četl, tak jsem si toho všiml, ale nakonec jsem opravil dvě pravopisné chyby :) Díky, opravím.
    23.3.2011 10:10 dad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    hi, moc pekne.

    Kdyz vidim ty sata-kabely , tak si vzdycky vzpomenu, ze si musim objednat ty s 90° zastrckou, aby se to neohybalo tak, jak na tech fotkach.

    Rad bych se zeptal, zda nema nekdo zkusenosti se MiniITX skrini, kde mohu pouzit riser-card. Potrebuji dat do skrine jeste ISDN kartu a budto najdu skrin, kam muzu dat low-profile pci-kartu a nebo je v te skrini nalezato slot. Driv jsem na to pouzival skrin morex cubid 2699, ale tyhle skrine jsou vlastne urceny pro EPIA boardy a ten problem je zdoj, ktery ma jen 20 pin.

    Chci pouzit Intel D410PT a ten potrebuje zdroj s 1x24 + 1x4. Takovych skrinek je dost, ale nenasel jsem zadnou, kde bych mohl dat tu dodatecnou pci-kartu.

    Za nakopnuti spravnym smerem predem dekuji.
    pushkin avatar 23.3.2011 11:04 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Kdyz vidim ty sata-kabely , tak si vzdycky vzpomenu, ze si musim objednat ty s 90° zastrckou, aby se to neohybalo tak, jak na tech fotkach.
    Ty mám od Gigabyte, byly se základní deskou. Bohužel jsou ohnuté přesně na druhou stranu, než by bylo třeba (tj. ne nahoru, ale dolů :-)).
    the.max avatar 23.3.2011 12:47 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    v SWSku kupuju oboje, jak zahnute nahoru, tak i zahnute dolu;-)
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.
    23.3.2011 21:22 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Pokud si pamatuju, PCI riser do skříním od Emka stál okolo stovky a pasoval i do 1U racku (čertví od koho byl, deska byla od SuperMicra) i když měl díry na šrouby jinde a museli jsme pri jeho instalaci trochu improvizovat. Takže kdyby ho nedodával výrobce case, zkusil bych ten od Emka.

    A u takto malých příkonů je 24pin zbytečnost, ty čtyři dráty jsou jenom posílení stávajícíh větví (3.3V, 5V a 12V plus zem), takže pokud se nezapojí, níc se neděje, protože na základní desce jsou stejně uvnitř propojené*. A kdyby náhodou propojené nebylo, dá se vytáhnout např. ze napájení SATA disku

    *Jediné samostatně zapojené bývá čtyřpinový (popř. osmipinový) 12V konektor pro napájení procesoru, protože je většinou dost daleko od hlavního konektoru.
    gtz avatar 23.3.2011 21:37 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Od EMKA jsem zkoušel taky různé PCI Riser a fungoval 1:1 v pohodě, ale 1:2 byl již problém rozchodit (nějaká Intel deska). Jak jsem se bavil tehdy s technikem EMKa tak ty Risery co mají jsou pro VIA-EPIA a na ostatních deskách nezaručují funkčnost (problém dělaly ty 1:2).
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    tomboytom-deviant avatar 23.3.2011 10:50 tomboytom-deviant | skóre: 7 | blog: lojdovo | .com
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion

    Tearing se Vám při přehrávání videa neděje? Jede to "out of the box" nebo jste něco musel nastavovat? (Tearlees desktop v Catalyst control panelu nebo tak něco)

    Používáte to na přehrávání videa? Jak to zvládá přehrát "obyčejný avi-divx" ve 480p bez tearingu?

    A jak si to poradí s mkv (h264 720p) když zatoužíte své oko potěšit hezčím obrazem? (a bez tearingu)

    A poslední otázka, jak si to poradí s mkv (h264 1080p s bitrate okolo 10-15 Mbps ) když se chcete třeba z rodinou či kamarády kouknout na televizi na pořádný film a udělat si hezký večer? (a bez tearingu)

     

    Děkuji, taky přemýšlím o nějakém malém šikovném HTPC ale kam až mé znalosti ze světa ovladačů grafických karet na linuxu sahají, tak vím, že by to ten AMD Zacate zvládnout (na linuxu) všechno neměl... :(

    pushkin avatar 23.3.2011 11:08 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Tearing se Vám při přehrávání videa neděje? Jede to "out of the box" nebo jste něco musel nastavovat? (Tearlees desktop v Catalyst control panelu nebo tak něco)
    ATi používám už drahná léta na všech počítačích a tearingu jsem si nikdy nevšiml, ale možná jenom proto, že jsem se na něj nesoustředil. Jinak vše jede out-of-the-box, samozřejmě s nastavením monitoru bylo třeba si trochu pohrát kvůli Big Desktopu.

    Co se týče velkých rozlišení Vás musím zklamat - bohužel mám doma vše v menším rozlišení (přizpůsobeno starému PC), ale jakmile stáhnu nějaké samply v HD, zkusím je a dám vědět.
    tomboytom-deviant avatar 23.3.2011 11:25 tomboytom-deviant | skóre: 7 | blog: lojdovo | .com
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion

    Díky za odpověd. Kdyby tam by tearing, tak by jste si toho určitě všimnul :) Ale stejně je pro mě záhadou, jaktože na jednou čipu tearing při videu přes (předpokládám) Xv výstup není, a u jiných čipů je nepřehlédnutelný. AMD se netají tím, že video bez tearingu fglrx driver neumí, proto tam vymýšlí tu super spomalovací volbu "tearless desktop", no mají v tom bordel :(

    pushkin avatar 23.3.2011 11:50 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Ještě je tu jedna možnost - já používám jako výstup gl2, Xv mi se starým Radeonem 9600 nefungovalo. Třeba je to tím.
    Pavel Stárek avatar 24.3.2011 00:07 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Hmm, to je rozhodně tím. A ta věc "tearless desktop" co je v Catalystech, to je, no jak bych to jenom .... @&#@{! ... poněkud na nic.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    gtz avatar 23.3.2011 15:18 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Hezká sestava :-) Já jsem uvažoval o něčem podobném jen jsem chtěl na předním panelu dotykový LCD panel. A to je problém, takových Case moc není. Narazil jsem na moncaso popř. na Thermaltake a jinak nic moc na výběr není.
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    23.3.2011 17:20 nuda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Pekne, ale ani nejdem zistovat cenu takej skrinky. Ja by som to nejako zhackoval zo stareho pda, cez IR al. bluetooth by to rovno mohlo sluzit ako luxusne dialkove.
    gtz avatar 23.3.2011 20:25 gtz | skóre: 27 | blog: gtz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Ten Thermaltake je za cca 10 000,- včetně 7" LCD. Bez toho LCD je někde kolem 3000,- Viděl jsem něco podobného někde u číňanů, ale min. odběr tam byl 10 ks při ceně někde k 120$
    - nejhorší jsou trpaslíci ... Ti Vám vlezou úplně všude
    6.4.2011 17:20 Pilgrim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Jeste nez cela diskuse zmizi v propadlisti dejin - nenapadlo nekoho srovnani s podobnou sestavou od Intelu?

    Konkretne mi par dni nazpatky probehl cteckou clanek z CodingHoror: http://www.codinghorror.com/blog/2011/03/revisiting-the-home-theater-pc.html

    Co me tak napada pri letmem pohledu:
    • intel bude drazsi (cca o 2kKc)
    • intel bude mit asi mensi spotrebu (aspon pri pohledu na vyse uvedeny clanek a srovnani s recenzi na Diit)
    Velka neznama (a moje otazka do plena) je vykon. Co bude rychlejsi, v jake aplikaci a o kolik?
    Fluttershy, yay! avatar 6.4.2011 17:27 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    CPU dramaticky lepší, ale Intel GMA HD celkem saje (jako SD ripy mi na tom fungují, ale to je tak vše).
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    7.4.2011 10:20 Pilgrim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    No, nevim jestli je to grafikou, ale ten manik z CodingHorror stavel HTPC prave pro 1080p filmy. A podle toho clanku mu to zjevne jede. Takze jsi me docela prekvapil s tim "SD ripy a nic vic".

    Tak me napada - mluvime tu o stejne grafice? SandyBridge je tu par mesicu (v CR mozna jeste min, nevim). Nebo je to v Linuxu nepodporovane (ten zminovany clanek testuje na Win)?
    Fluttershy, yay! avatar 7.4.2011 10:38 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Ten maník píše o MS Windows. Současné linuxové ovladače za moc nestojí. V KDE Plasmě jsou při zapnutém kompozitním desktopu časté artefakty, co jsem měl možnost zkusit, u HD videa akcelerovaného přes VA API občas docházelo k lagům, ale to by možná řešil ten silnější procesor...
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    Kaacz avatar 10.9.2011 21:28 Kaacz | skóre: 10 | Praha 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linuxové HTPC založené na AMD Fusion
    Hmm, nejak nechapu proc stavet v roce 2011 HTPC ktere neutahne prehrat FullHD fimy. V tom pripade to defakto neni HTPC ale jen medialni kompik.

    Stavim jako HTPC krabicky s iAtom+ION. Zere to par wattu a pod linuxem prehrava FullHD .mkv levou zadni. V obyvaku mam krabicku s pasivnim mb a na tom primo XBMC distro.
    Jsem uz moc stary na pouzivani windows .. / Optimismus je jen nedostatek informaci ..

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.