Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Před nedávnem jsem místní požádal o radu, jaký hardware zvolit pro své nové HTPC. Čas pokročil, a nyní je řada na mě abych přinesl svou kůži na trh.
Obsah:
Mé požadavky byly jednoduché - malá hlučnost, nízká spotřeba. Z doporučeného a nalezeného hardware jsem do finále zvolil:
Co mi bylo jasné hned ve chvíli, kdy jsem se rozhodl pro koncepci HTPC namísto klasického PC, byl fakt, že tentokráte to asi prostorově nebude taková sranda. Tentokráte opravdu nebyla - zvláště pro člověka, který vždy stavěl jen klasická stolní PC. Na montáž základní desky do skříně CoolerMaster Elite 100 je potřeba ji prakticky kompletně rozebrat a pak postupně skládat - to znamená, že je třeba sejmout horní kryt (klasika), sejmout přední plastový kryt, odmontovat nosník pro HDD a DVD (uh?) a vyjmout zdroj ( :-O ). Pak teprve je se odkryjí špalíky, na které již lze přišroubovat základní desku. Zde doporučuji poněkud posečkat s montováním zdroje zpět, neboť mezi ním a podlahou lze vést poměrně dost kabeláže a vytvořit tak více prostoru pro proudění vzduchu uvnitř skříně.
Celá sestava, plakát má velikost A4
Pevný disk se pak montuje na nosník, kterým se uzavírá přední část case. Zde výrobce uvádí, že nosník je určen až pro 1x3.5" HDD, 2x2.5"HDD a 1x slim DVD, což jsem využil, neboť ve starém počítači jsem měl 1TB Seagate, který bych rozhodně neoznačil za kousek nad hrobem, a tak jsem se jej rozhodl použít. Zde lze konstatovat pouze to, že použít jde - vše ostatní již je na hraně. Na to, abych nezlomil SATA konektory na disku, jsem jej musel umístit přesně opačně, než je uvedeno v návodu, a to je třeba při ukládání nosníku s HDD na místo kabely držet, aby vše sedlo.
Dostupný prostor pro konektory SATA u 3.5"HDD
Samozřejmě 3.5" pevný disk je pro skříň takovéto velikosti opravdový macek. Důsledkem je pak i to, že mezi pevným diskem a napájecími konektory je místa tak akorát na jejich protažení, a to je ještě lepší je rozvinout do "vějíře."
Finální pozice 3.5" HDD v sousedství napájecích kabelu základní desky
Po montáži pevného disku lze přistoupit k montáži HDD mechaniky - ta totiž zablokuje přístup k šroubkům, které drží pevný disk. Její montáž již je poměrně pohodový, i když miniaturní provedení šroubků pro slim mechaniky mne poměrně překvapilo. Tyto exotické šroubky, stejně jako SATA kabel (respektive redukci jako je tato)pro slim mechaniky pak CoolerMaster dodává jako součást balení case. V tomto případě jsou použity tři šroubky, přičemž dva jsou přístupné poměrně dobře, třetí je pak poměrně chuťovka - je umístěn docela hluboko pod "převisem" mechaniky v její přední části a na první pokus by jeho montáž zvládl snad jen Chuck Norris.
Umístění šroubů na DVD mechanice
Umístění šroubů na DVD mechanice
Ještě před uzavřením skříně ale doporučuji udělat ještě jednu úpravu - originální větráček na základní desce od Gigabytu poměrně dost bzučí, takže doporučuji provést jeho odstranění a nahrazení něčím jiným. V mém případě je to něco jiného ventilátor od Acutake o průměru 8cm a 1600 otáčkami, který jsem připevnil k hornímu krytu case nad chladič CPU a chipsetu. Výsledný efekt je ten, že zmizelo nepříjemné bzučení a teplota procesoru klesla o téměř 20°C při zatížení (s originálním větráčkem lezla až k 60°C, teď se pohybuje kolem 42°C).
Co osobně považuji za největší mínus mého řešení je použití 3.5" pevného disku, důvodem je samozřejmě kabeláž - svazky kabelů, které vzniknou v této skříni rozhodně proudění vzduchu nepomohou. V mém případě bylo toto řešení dáno hlavně tím, že jsem měl po ruce slušný disk, v opačném případě bych asi doporučoval sáhnout po 2.5" kousku.
Kabeláž před montáží nosníku s HDD a DVD
Kabeláž po montáži nosníku s jednotkami
Celá kabeláž se koncentruje kolem jednoho šroubu
Po vyřešení všech problémů - tedy hlavně po přeuspořádání kabelů tak, aby se vůbec vešly - lze již case zavřít. Zde jsem si všiml dalšího nedostatku tohoto case - ve chvíli, kdy sestavu vyzbrojíte 3.5" pevným diskem a DVD vypalovačkou a nasadíte přední masku bedny, nemáte již možnost ji nenásilně sejmout. Pevný disk totiž zablokuje dva ze tří průhledů ke spodním háčkům přední masky.
Instalace openSUSE 11.4 proběhla bez problémů (až na malé zaškobrtnutí, které jsem si nadměrnou aktivitou způsobil sám, viz zde) a poměrně rychle - z DVD-RW byl během necelé půlhodiny (tuším, skutečný čas jsem opravdu neměřil) nainstalovaný plně funkční systém. Poté stačilo přidat pár oblíbených repozitářů, nainstalovat ovladače od ATi a mohlo se začít týrat.
Samozřejmě první, co mne zajímalo byla funkčnost HDMI, zvuku přes HDMI a přehrávání videa. Zde nelze než pochválit - vše fungovalo prakticky na první pokus (hned poté, co jsem se zbavil knotify4
, který má sklon blokovat Alsu) a po několika restartech se mi i podařilo rozchodit Big Desktop mód. Kromě toho jsem dráždil instalace skeneru a tiskárny (obstarožní HP PSC 1510), přičemž obojí bylo hotovo asi během dvou minut. God bless YaST! Webkamera pak fungovala bez jakýchkoliv zásahů hned po připojení (Logitech E3500).
AMD Radeon HD 6310 v režimu Big Desktop
Pro mne osobně nejdůležitější závěr je, že to funguje - osobně jsem totiž měl poměrně obavy z celkového příkonu komponent a poměrně omezeného výkonu zdroje. Nyní k tomu JAK to funguje. Po systémové stránce nelze mít výhrad - openSUSE bootuje, instaluje, přehrává filmy, stahuje e-maily a všechny periferie, které od systému vyžaduji, běží bez problémů.
Co se týče hlučnosti sestavy, docela jí pomohla montáž 8cm ventilátoru namísto originálního 4cm cvrčka od Gigabyte, nicméně stále zůstává poměrně znatelný bzučivý zvuk stejně velkého ventilátoru zdroje a zvláštní hluboký zvuk, který bych nejspíše připsal pevnému disku - jeho 7200 otáček za minutu totiž odpovídají frekvenci 120Hz, což by sedělo na hučení, které se ze sestavy přenáší do podložky. Toto by asi nejlépe vyřešila montáž odhlučňovacích podložek.
Celkově ale hluk sestavy není nijak výrazný - bez problémů jej přehluší hudba na rozumné hlasitosti, či film. Pro ty, co netuší, co je rozumná hlasitost vezte, že sestava rozhodně není hlučnější než notebook s naplno roztočeným větrákem.
Tiskni
Sdílej:
On taky obyčejnej multimetr neumí měřit AC ampéry...
slušel by tomu BD-ROM, ale to asi v linuxu moc e-e že?K DVD mě dohnala cena a dostupnost, ale nevidím důvod, proč by s BD-ROMem měl být problém.
vlc je na radeonech schopno hw akcelerace v linuxu?Údajně ne, ale zatím jsem si problémů (sekání či nadměrná zátěž CPU) nevšiml.
K DVD mě dohnala cena a dostupnost, ale nevidím důvod, proč by s BD-ROMem měl být problém.S BD filmy je velký problém a nejen na Linuxu. Na HDmagu teď máme problém s tím, že máme recenzovat BD filmy, které nám nejdou přehrát ani pod AnyDVD.
Údajně ne, ale zatím jsem si problémů (sekání či nadměrná zátěž CPU) nevšiml.aha, takže věci jako 1080p H264 High Profile Level 4.1+ ti nic neříkají? Tam bys na CPU-limit narazil okamžitě.
Kdyz vidim ty sata-kabely , tak si vzdycky vzpomenu, ze si musim objednat ty s 90° zastrckou, aby se to neohybalo tak, jak na tech fotkach.Ty mám od Gigabyte, byly se základní deskou. Bohužel jsou ohnuté přesně na druhou stranu, než by bylo třeba (tj. ne nahoru, ale dolů
Tearing se Vám při přehrávání videa neděje? Jede to "out of the box" nebo jste něco musel nastavovat? (Tearlees desktop v Catalyst control panelu nebo tak něco)
Používáte to na přehrávání videa? Jak to zvládá přehrát "obyčejný avi-divx" ve 480p bez tearingu?
A jak si to poradí s mkv (h264 720p) když zatoužíte své oko potěšit hezčím obrazem? (a bez tearingu)
A poslední otázka, jak si to poradí s mkv (h264 1080p s bitrate okolo 10-15 Mbps ) když se chcete třeba z rodinou či kamarády kouknout na televizi na pořádný film a udělat si hezký večer? (a bez tearingu)
Děkuji, taky přemýšlím o nějakém malém šikovném HTPC ale kam až mé znalosti ze světa ovladačů grafických karet na linuxu sahají, tak vím, že by to ten AMD Zacate zvládnout (na linuxu) všechno neměl... :(
Tearing se Vám při přehrávání videa neděje? Jede to "out of the box" nebo jste něco musel nastavovat? (Tearlees desktop v Catalyst control panelu nebo tak něco)ATi používám už drahná léta na všech počítačích a tearingu jsem si nikdy nevšiml, ale možná jenom proto, že jsem se na něj nesoustředil. Jinak vše jede out-of-the-box, samozřejmě s nastavením monitoru bylo třeba si trochu pohrát kvůli Big Desktopu. Co se týče velkých rozlišení Vás musím zklamat - bohužel mám doma vše v menším rozlišení (přizpůsobeno starému PC), ale jakmile stáhnu nějaké samply v HD, zkusím je a dám vědět.
Díky za odpověd. Kdyby tam by tearing, tak by jste si toho určitě všimnul :) Ale stejně je pro mě záhadou, jaktože na jednou čipu tearing při videu přes (předpokládám) Xv výstup není, a u jiných čipů je nepřehlédnutelný. AMD se netají tím, že video bez tearingu fglrx driver neumí, proto tam vymýšlí tu super spomalovací volbu "tearless desktop", no mají v tom bordel :(