Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Zvolna stárnoucí domácí PC a jeho pro dnešní videa v HD nedostačující výkon mě stále více vedou k myšlence nákupu komponent ke stavbě HTPC. Vzhledem k tomu, že jsem vždy sestavoval jen klasické počítače, chtěl bych požádat o radu a pomoc s výběrem místní komunitu.
Nejprve proč HTPC:
Co se týče hardware, po nějaké době zkoumání jsem zjistil, že není moc variant, se kterými by bylo možno počítat. Stále klasická dvojice Intel či AMD, s tím, že v případě Intelu je třeba počítat s tím, že je třeba mít základní desku s NVIDIA ION, jinak můžu na HD videa zapomenout. Můj výběr tak dokonvergoval k následujícím sestavám:
Case: EUROCASE mini-ITX Wi-02C černo-stříbrná 200W 1 127 Kč MB: GIGABYTE E350N-USB3 3 479 Kč BR: SONY Optiarc BC-5500S 2 783 KčRAM: ZEPPELIN 4GB KIT DDR3 1333MHz GOLD 995 KčRAM: KINGSTON 4GB KIT DDR3 1333MHz CL9 BOX 1 019 Kč
Tedy sestava suma sumárum za necelých 8400Kč. Pokud Vám v sestavě schází pevný disk, pak je to tím že mám doma v záloze (už také postarší ) 1TB Seagate, který plánuji použít. Druhá varianta uvažuje Intel:
Case: EUROCASE mini-ITX Wi-02C černo-stříbrná 200W 1 127 Kč MB: ASUS AT3IONT-I DELUXE 4 031 Kč BR: SONY Optiarc BC-5500S 2 783 KčRAM: ZEPPELIN 4GB KIT DDR3 1333MHz GOLD 995 KčRAM: KINGSTON 4GB KIT DDR3 1333MHz CL9 BOX 1 019 Kč
Tedy to samé, ale s jinou základní deskou a mírně dražší (asi 9000Kč). Samozřejmě každá deska má své klady a zápory - GIGABYTE s AMD má USB3 (příprava na budoucnost ), zatímco ASUS s Intelem má WiFi - tj. odpadá další kabel (WiFi už doma mám, takže to neznamená další náklady). Co se týče paměti, 4GB volím jako cenově nejvýhodnější variantu - ušetřit pár stovek na pamětech prostě nemá cenu a 8GB už je zase 2x dražších.
Nyní mé dotazy:
Jinak já osobně se zatím kloním k variantě od AMD, podle některých zdrojů (série člínků na DIIT: 1.díl, 2.díl, 3. díl) vychází AMD výkonostně lépe a i osobně jsem s AMD pod Linuxem nikdy problém neměl. Záporem je přítomnost větráčku na desce. Jaké máte zkušenosti se spotřebou a zdroji pro tento typ sestav? Podle všeho předpokládám celkovou spotřebu komponent v HTPC při zátěži maximálně 90W (42W deska s Fusion + cca 10W HDD pod plnou parou + 32W mechanika (údaj je z datasheetu jiné mechaniky)), takže postačit by měl i onen 150W zdroj. Nebo je v tom ještě nějaký zádrhel?
Co se týče distribuce plánuji nasadit Scientific Linux - další klon Red Hat Entrprise Linuxu, případně profláklejší CentOS. Důvod je jednoduchý - dloooouhý lifetime distribuce, tj. jednou nainstaluji a zbylých sedm let jenom přijímám aktualizace, a dobrá podpora proprietárních ovladačů. asi zůstanu u openSUSE, přeci jen už ji mám dobře prošlou a v současné době se mi jeví jako distribuce, která "je nejdál."
Tiskni
Sdílej:
Ahoj. Snazil jsem se o neco podobneho drive. Hlavni prioritou bylo, aby to bylo bez vetraku. Desku jsem volili tuto http://www.alza.cz/asus-at5iont-i-d185919.htm (Mas tam i to USB3), ktera je jen o par stovek drazsi.
Chtel jsem tam mit co nejmene vetraku. Takze dalsi, ktere jsem chtel odstranit byl ve zdroji. Ukazalo se, ze najit takovou skrin, ktera nema vetrak, at uz primo ve ydroji, nebo nekde kolem je celkem obtizne. Tedy spis to dost zuzuje vyber, a cenu posouva nahoru.
jsou tedy moznosti, ITX libovolna skrin + picoPSU + deska, nebo ITX draha skrin + deska, nebo delux verze zmine desky (s integrovanym PSU) + ITX libovolna skrin.
Me netlacili prostorove pozadavky, tak jsem se nakonec spokojil s mini ATX a Core i3.
Sony Vaio jsou výborné notebooky
Psal tu někdo, kdo dělal jejich servis, a moc si servítky nebral.
Genius Netscroll je pořád nejlepší myš :))
Kdybych nepoznal výrobky Logitechu, možná bych i souhlasil, ač tyhle geniusí myši jsme kupovali docela dost a ty vyrobené zhruba po roce 2005 se dost sraly (špatně klikající tlačítka).
Asus funguje, ale jiné věci fungují bezproblémověji.
Mám základní desku Asus. Chcípla. Odnesl jsem ji na reklamaci. Jenže Asus jako jediný vše opravuje. Na desku jsem čekal tři týdny. U všech ostatních značek se provádí výměna za nový kus a opravu si vyřeší po svém. Je to tak správně? Teoreticky ano, nicméně pro zákazníka otrava.
Ale to je problém obecně s levným zbožím. Měl jsem jinou základní desku, od MSI -- taky chcípla. Měl jsem několik netbooků od Asusu (aktuálně 1000HE), všechny byly na druhou stranu relativně v pohodě (jo, 4G měl větší mouchy, ale tam se to dalo čekat, jinak mi akorát nesedl vnější mastný plast a ne úplně ideální klávesnice (ale ty dává jenom HP, Dell a Lenovo do lepších strojů jistých řad)), obecně lepší než srovnatelné acery (mastné i displeje, poddimenzované baterie, známé pomalé SSD atd.) a inteligentněji navrhnuté než některé exempláře dalších značek. To člověk musí do "korporátního" HP/Dellu/Lenova.
Na perifériích záleží. Jak dokáže naštvat blbnoucí klávesnice! Nebo drhnoucí myš, které špatně funguje skrolovací kolečko!
Něco náhodných myšlenek: Stačí se k tomu chovat slušně a nekupovat nejlevnější krámy, ale vady jsou dnes u všeho. Viděl jsem po školách spousty zdevastovaných levných myší a klávesnic, to se nelze divit. Levná (do asi tří stovek, u některých značek i výše) nízkozdvihová klávesnice není asi nikdy kvalitní. Prostě někde se šetřit musí a někdo to neumí. Taky hlavní rozdíl je v ergonomii, ten logitech taky většinou za chvíli odejde při intenzivním používání, ale ten genius tu ergonomii nikdy neměl. Na druhou stranu jsem potkal několik dražších myší od Geniusu a fungují velmi dobře.
Naprosto nezáleží na ceně.
Mám opačnou zkušenost. Naprostá většina levných klávesnic (nejen pochybných výrobců jako Trust, Redstar atp.) má podivně klapající a zasekávající se klávesy s rozdílným odporem při stisku... a když ne hned, tak po roce určitě (zkušenost s několika vychvalovanými modely od Geniusu a Chicony). Podobně levnější modely třeba MS.
Čeho jsme si všiml, že právě dražší klávesnice mají tendenci přidávat „přidanou hodnotu, když už za ní platíte“, která pro mně klávesnici činí nepoužitelnou.
Dražší klávesnice téměř zpravidla rovná se herní/multimediální klávesnice (pokud zrovna není nějaká pro fajnšmejkry). Bodejť.
U myší Génius jsou závady notoricky stejné. a) Nelze udělat klik, ale myš při kliku udělá sama automaticky dvojklik. b) Přestane občas fungovat skrolovací tlačítko.
Ano. To jsou dnes naprosto běžné potíže při častém používání. U logitechů, a4techů atd. různých cenových hladin naprosto stejná zkušenost. O různých trustech nemluvě, protože se rozpadají od výroby. Navíc ty levné barevné pouští barvu v reakci na pot. Nějaké čínské myši jsem taky potkal, ale nešlo to pomalu používat, i tři až pět dolarů bylo příliš.
Jakmile jsem koupil první myš Logitech (mnohem levnější, než Genius), bylo rozhodnuto. Bylo to o třídu výše už pocitově. Teď mám myš Microsoft a také mohu doporučit.
Ergonomicky jsou o třídu výš, ale kvalita taky občas hapruje (nedávno jsem likvidoval výborné LX3). Na druhé straně měl jsem možnost používat Genius Ergo 525 a vlastním Navigator 335 a nemůžu si obojí vynachválit.
Jsem hodně zvědavý na ty nové logitechy. Na první pohled se mi moc nezamlouvají.
pwmconfig
a funguje to znamenite.
Jednou jsem poslouchal přednášku člověka od Google. V Google mají tisíce počítačů a samozřejmě je sledují, stejně tak jako statistiky poruchovosti jako životnosti komponent.
Ten člověk říkal, že se jim nepodařilo prokázat, že životnost disku jakkoli závisí na teplotě. V jejich datech se to prostě neobjevilo.
V tom případě by si měli ujasnit názor, protože tady z této jejich zprávy plyne něco jiného.
1. Vyhol by som sa Eurocase skrini, ako aj Eurocase zdroju.Eurocase zdrojům bych se také zdaleka vyhnul (tedy pokud nemáte štěstí a nepovede se vám koupit Eurocase zdroj, který je ve skutečnosti přebrandovaný Fortron), ale některé skříně jsou oproti stejně levných číských proťějškům alepoň z trochu tlustšího plechu. Bohužel to jde poznat jen při prohlídce zblízka, takže čistě podle e-shopu nebrat ...
2. Fanless - procesor síce môže ísť do 100 stupňov, ale disk, ktorý je v tej istej skrini z toho nebude mať radosť.Oni z toho hlavně nebudou mít radost kondenzátory na destce, hlavně ty použité v pulním zdroji vyrábějícím napětí pro procesor. Běžné se dělají do teploty 85°C, lepší do 105°C. Pokud není deska osazená kvalitními kusy s pevným dielektrikem, které nevysychají a nenafukují se, pokusil bych se vnější teplotu procesoru (tj. teplotu pouzdra, ne jádra) držet do 60°C.
Vzhledem k tomu, že jsem nevyžadoval přítomnost mechaniky a hlavním požadavkem byla „neviditelnost“ celého zařízení (sada pro montáž za displej), zvolil jsem thole: http://www.alza.cz/zotac-zbox-hd-nd02-barebone-cerny-d183649.htm cena je přijatelná a u mě naprostá spokojenost