Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Ač nechtě, stal jsem se osobou, která byla nucena porovnat dva buildy OpenOffice - build z openSUSE Build Service, tedy Novellácký, a originální build od SUN. Moje nedobrovolné porovnání začalo updatem na OpenOffice.org 2.4.0 z openSUSE Build Service.
V první chvíli se jednalo o upgrade, na který jsem dlouhou dobu čekal - řada vylepšení, které měly OpenOffice 2.4 nabízet byla velmi lákavá, a tak jsem se na OpenOffice z BuildService těšil jako na spásu. Mé čekání trvalo celkem asi dva týdny od uvolnění oficiální verze od SUNu, a tak jsem byl napnutý jako struna na harfách Vulkánců. O to větší byla postupná zklamání, která nastala po upgradu...
Samozřejmě jako první záležitost, se kterou se člověk setká je grafické rozhraní. Už v něm jsem našel několik nesmyslných bugů - například dva vykřičníky u některých položek menu, či jednotky "mm" u velikostí písma. To bych jako domácí uživatel překousl, ale kdyby se něco podobného přihodilo ve firmě, pravděpodobně bych příliš nadšen nebyl, a nadšeni by nebyly asi ani uživatelé počítačů osazených tekovýmito OpenOffice.
Následovala tvorba jakéhosi dokumentu, který jsem potřeboval pro web uložit do PDF. Na první pohled vše vypadalo dobře (překvapily mne nové možnosti pro export do PDF) až do chvíle než jsem dokument vytiskl a znovu si jej přečetl. Opět se objevil starý bug při exportu do PDF s exportem některých čísel jako hebrejských. Bohužel nepomohly ani menší machinace s volbami pro export, a tak jsem se rozhodl zkusit build od SUNu.
Stáhl jsem tedy originální balík s RPM od SUNu a nainstaloval. Zmizely ony chyby v GUI a export do PDF pracuje též bez problémů, dokonce se mi zdá, že se i startují rychleji. Jediným záporem je fakt, že v buildu od SUNu nelze otevřít dokumenty v OOXML. Ono upřímně - v Novelláckém buildu je otevřít lze, ale kromě textu a tabulek se stejně nic nezobrazí (obrázky, vzorce apod.).
Pokud tedy uvažujete o upgrade na OpenOffice 2.4 na počítači osazeném některou z verzí openSUSE, nelze než doporučit vyhnutí se upgradu balíky z BuildService, a nasazení balíků dodávaných společností SUN. Mají mnohem reprezentativnější vzhled (neobsahují chyby v GUI) a nemají chyby v exportu do PDF.
Tiskni
Sdílej:
oowriter
apod.), SUN má předponu s- (swriter
apod.). Ale stejně asi by pak byl systém lehce zmaten, protože by nevěděl, kde otevírat dokumenty (ve které verzi), to by bylo třeba dořešit ručně.
Ale nezkoušel jsem, takže vše je bohapustá teorie #!/bin/bash adir="$( dirname "$0" )" echo "$adir" if ! [ -d "$adir/RPMS" ];then echo "Directory $adir/RPMS does not exist" elif ! find "$adir/RPMS" -type f -iname "openoffice.org-base*.rpm" ;then echo "File openoffice.org-base*.rpm does not exist in directory $adir/RPMS" else installdir="/opt/openoffice.org.$( rpm -qp --queryformat "%{VERSION}" RPMS/openoffice.org-base-*.rpm )" rpm -ivh --nodeps --relocate "$( rpm -qp --queryformat "%{PREFIXES}" RPMS/openoffice.org-base-*.rpm | sort -u )=$installdir" --dbpath "$installdir/RPMDB" RPMS/*.rpm RPMS/desktop-integration/openoffice.org-freedesktop-menus*.rpm fiNejdriv rozbalite rucne balik z tar.gz (vytvori se adresar RPMS a dva soubory install a uninstall). Pak spustite tenhle skript, kterej by mel byt ve stejnem adresari jako ten adresar RPMS (NE, ze ten script bude v tom RPMS). Ten script si zjisti verzi OOo a pak ho nainstalujes do /opt/openoffice.org.VERZE s tim, ze pri instalaci ten RPM prepise originalni umi na to nove a RPM DB umisti do /opt/openoffice.org.VERZE/RPMDB. Samozrejme pak bud muzete nalinkovat programy z /opt/openoffice.org.VERZE/program do /usr/local/bin, nebo si muzete nastavit PATH napr. do /opt/OpenOffice.org/program a pak menit jenom symlink /opt/OpenOffice.org na /opt/openoffice.org.VERZE (takhle to delam ja). Nic ale nebrani spustit jinou verzi pomoci /opt/openoffice.org.JINA-VERZE/program/soffice.
místo toho hebrejského znaku tam má být exponent 2.No, on tam je... jen holt bere doslova "arabská číslice" (nikoliv hebrejská)