Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
ntfs-3g je ovladač pro plný přístup k diskům s NTFS. Po menším odolávání jsem se jej rozhodl vyzkoušet na své SuSE 10.0 x86_64.
Ke své funkci ntfs-3g vyžaduje knihovny FUSE, a to minimálně ve verzi 2.6.0. Vzhledem ke stáří SuSE 10.0 není třeba se ani zmiňovat, že ani jeden z balíčků není k dispozici, je třeba tedy obojí zkompilovat ze zdrojových kódů. Zdrojové kódy ntfs-3g lze získat přímo na stránkách http://www.ntfs-3g.org/, zdrojové kódy FUSE pak na http://fuse.sourceforge.net/.
Ještě před kompilací je vhodné odmountovat partition s NTFS svazkem, například
umount /mnt/data
a ujistit se, zda není modul fuse již zaveden v jádře. To lze zjistit příkazem
lsmod | grep fuse
Je-li modul zaveden, je třeba jej příkazem
rmmod fuse
odstranit.
Jako první je třeba zkompilovat FUSE. Na první pokus se nejspíše na konci ./configure
objeví nějaká následující hláška:
checking if FUSE module is from official kernel... yes
configure:
NOTE: Detected that FUSE is already present in the kernel, so
NOTE: building of kernel module is disabled. To force building
NOTE: of kernel module use the '--enable-kernel-module' option.
Ta upozorňuje na fakt, že FUSE je již zahrnuta v jádře jako modul a ten se tedy nebude kompilovat. Stáří jádra SuSE 10.0, které je ve verzi 2.6.13 (pokud nebylo aktualizováno), však vyžaduje kompilaci nového modulu, je tedy třeba provést konfiguraci znovu příkazem
./configure --enable-kernel-module
Konfigurace již proběhne bez varování a lze provést
make && make install
Obojí se alespoň na mé konfiguraci obešlo bez problémů. Nově zkompilovaný modul zavedeme příkazem
modprobe fuse
Nyní je třeba zkompilovat ntfs-3g. Zde již podobné záludnosti nehrozí, proto stačí rovnou použít:
./configure && make && make install
Nyní je již vše připraveno na připojení NTFS svazku. Aby byl umožněn zápis na NTFS svazek všem uživatelům počítače, je třeba ještě změnit atributy mountpointu
chmod a+rwx /mnt/data
A nyní lze svazek znovu připojit
mount /dev/hda1 /mnt/data -t ntfs-3g -o rw,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8
Nyní si již můžeme ověřit funkčnost zápisu na NTFS. Mě vše fungovalo hned na první pokus bez problémů (včetně českých znaků) a nepředpokládám, že by se nějaké větši problémy vyskytly i jinde.
Ještě zbývá dořešit zavádění modulu FUSE při startu systému a automatické připojování svazku NTFS pomocí ntfs-3g. Zavádění modulu při startu systému lze vyřešit v programu YaST2 Editorem souborů /etc/sysconfig. Zde stačí do položky System -> Kernel -> MODULES_LOADED_ON_BOOT přidat na konec výčtu fuse
. Připojování pomocí ntfs-3g pak lze vyřešit editací /etc/fstab
, kde je třeba změnit řádek:
/dev/hda1 /mnt/data ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0
na
/dev/hda1 /mnt/data ntfs-3g rw,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0
UPDATE:
Tak nakonec se jedna chybka našla. Po automatickém připojení svazku při startu systému nelze vytvářet na NTFS adresáře s českými znaky. Řešením je ruční odmountování a přimountování svazku. Bohužel nepomáhá toto provést v /etc/init.d/boot.local
. Snad tento problém bude v příští (použil jsem ntfs-3g-0.20070118-BETA.tgz
) verzi vyřešen, ale i tak jde o velký krok dopředu v práci s NTFS svazky.
Tiskni
Sdílej:
mam tam nasledujici zapis
/dev/hda1 /media/data ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.utf8,umask=007,gid=46 0 1