Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Před pár dny jsem na své "PC" načisto instaloval novou openSUSE 12.2 a hned po instalaci jsem narazil na zajímavý bug v UDEV.
Podle toho, co jsem našel na internetu, se tento bug týká USB hubů s ID 058f:6254 (čip od Alcor Micro Corp.), které jsou používány jako interní rozbočovače v některých noteboocích, obsahují jej i některé externí USB huby (třeba i můj SPEED LINK Nobile). Bug se projevuje tím, že (nejspíše) jakákoliv zařízení k němu připojená jsou uspána a i když se systému hlásí, nelze je používat. Řada uživatelů notebooků na tento bug upozorňovala v souvislosti s nefunkční myší, případně myší a klávesnicí. V mém případě však přes tento typ USB hubu nefungovala ani tiskárna HP PSC 1510 (ani tisk, ani scan).
Oprava tohoto bugu spočívá v zakomentování řádky
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="058f", ATTR{idProduct}=="6254", ENV{ID_AUTOSEAT}="1"v souboru
/lib/udev/rules.d/71-seat.rules
Zajímavé je, že tento bug se objevuje až při běžících X.org a až po instalaci systému na disk. V mém případě vše fungovalo až do ukončení instalace a nabootování do LXDE. Při startu systému pak opět vše naprosto normálně funguje až do chvíle, než se spustí X server. Abychom ale byli féroví - uvedená chyba se netýká jen openSUSE, ale vyskytuje se i ve Fedoře 17 (viz Fedorácká bugzilla), odkud pochází i toto řešení.
Až na tento zádrhel musím říci, že po instalaci vše fungovalo příjemně bezproblémově (včetně ovladačů grafiky od AMD a zvuku přes HDMI) a oproti verzi 12.1 mě překvapila i dobrá odezva systému. Ale to už jsem zase u srovnávání jablek s hruškami, protože na oS 12.1 jsem používal KDE 4.8.4, zde mám zčerstva nainstalovaná KDE 4.9.3. Za sebe musím tedy prohlásit - chlapi, na tomhle vydání jste odvedli dobrou práci!
Co mne ale příliš nenadchlo je artwork openSUSE 12.2. Zelená je OK. Nápad s "bludičkami" při bootu je výborný (to budou známí mrkat ), ale ten wallpaper je šílenej. Pokus o "odlesky" v pravé horní části na mne vůbec nepůsobí jako odlesky, ale jako bych měl špinavej monitor, ostatně posuďte sami (bootsplash). (Vlastně až do chvíle, než jsem si změnil wallpaper na vlastní jsem měl pořád nutkání jít pro hadr a monitor začít pulírovat
) Téma KDM se bohužel také dá označit jedině slovem "hnusné," ale vzhledem k tomu, že doma používám automatické přihlášení mne toto netrápí (KDM).
Důležitá je ale vždy funkčnost a ta je bezproblémová. Pokud chcete zkusit openSUSE, verzi 12.2 mohu jedině doporučit.
Tiskni
Sdílej:
Tak přesně tohle se mi stalo taky. Trošku jsem i tušil, že by to mohlo mít souvislost s nouveau, ale neměl jsem náladu se s tim babrat, chtěl jsem jen nové Suse vyzkoušet. To, že tam visí už asi pět let na začátku instalátoru že překlad ještě není dokončen, bych zkousnul.
Ale tohle je zcela zásadní a kritická bota, která by se v "hotové" distribuci neměla v žádném případě objevit. Tohle musí začátečníka zcela jistě navždy odradit, když nainstaluje, poprvé spustí a pak už nic.
nainstaloval proprietární ovladač NVIDIAz repositářů Nvidia? nebo přímo od Nvidie?
z repositářů Nvidia? nebo přímo od Nvidie?Z repozitáře. Z toho, co se přímo nabídne v seznamu těch "komunitních".