Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Neviem či poznáš tento web. Tento web by mal obsahovať známe informácie o rôznych cpu. Poskytuje hladanie podľa rôzných paramtrov. Možno tam najdeš aj výkonnejši a dostupnejši CPU.
Melo by to jit max. o jednu TDP "tridu" zpet. Konkretne AMD ma na desktopu tu radu nejak takhle ... 45W, 65W, 90W, ... Mam Ryzen 7 3700X (8-jadro, 65W). Co jsem videl nejake testy na netu, tak tenhle Ryzen se v CPU stress testu rozjizdi na max. 90W, takze poctive TDP je o tridu vys nez se pise.To není úplně přesné. Jak to funguje: ty procesory mají sice uvedené nějaké TDP, ale to není jejich maximální spotřeba. Je to trošku jako u Intelu, ale TDP je definované hrozně složitě, takže to vynechme (ale ve výsledku by to mělo být tak, že pokud byste měli chladič, který zvládne akorát to TDP, tak s tím to CPU bude na úkor trošky výkonu fungovat.) Pro reálnou spotřebu je důležitá jiná hodnota, která ve specifikacích není, a to "package power target" (PTT). ten je o nějaká procenta vyšší než TDP a procesor má dovolené jít v boostu vždycky až na něj, pokud mu to dovolí chlazení. A to většinou dovolí, takže reálně při plné zátěži procesory Ryzen *vždycky* žerou to PTT a ne jenom TDP. Tohle dělají kontinuálně, není to časově omezené. Pro 65W procesory je PTT vždycky 88 W, takže tolik ty procesory v plné zátěži všech jader budou brát (docela přesně to dodržují, viz vašich ~90 W, maximálně v nějakém nenáročném kódu asi někdy budou pod, třeba modely jako 3800X ho nemusí vyčerpat vždy). Procesory se 105W TDP mají PTT stanovené na 142 W a opět, tolik fakt budou žrát - může to být míň, když dosáhnou limity frekvencí dřív než limity spotřeby, ale ne víc. U těch 45W a 35W procesorů si PTT nepamatuju, ale je to tam IIRC stejné, asi by to mohlo být ve stejném poměru k TDP, tj. +35 %, což by dávalo 47 W a 61 W. Ta hodnota Package Power Limit by zřejmě měla zastropovávat právě PTT, takže default/auto bylo asi pro váš Ryzen 7 3700X těch 88 W.
Měření spotřeby je tak trochu zmatečné, DeskMini A300 používá v podstatě notebookový adaptér, nemá chipset a má velmi nízkou spotřebu, mé domácí HTPC pak používá kombinaci picoPSU a 90W Lenovo ThinkPad adaptéru. Athlon 3000G je ale osazený v normální skříni i s extra ventilátory a krmí ho plnohodnotný ATX zdroj a máme zde navíc nějaké LEDky a B450 chipset.
Opravdu pěkné.
Tiskni
Sdílej: