Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Jelikož už je tomu víc, než pět let, co jsem naposledy sáhl na své HTPC, stálo by za to ho aktualizovat. Ale ejhle - já bych kupoval, ale co nabízí trh?
Ne, že by nefungovalo, ale jak se můžete dočíst v zápiscích níže, na kódování videa to úplně není. Limity už jsou všude - staré rotační disky, staré DDR3 paměti, slabý procesor... prostě by to chtělo něco zgruntu nového. Moje - možná naivní - požadavky jsou následující:
Zbytek mám. Když to vezmu od konce, sehnat desku, disk a paměti není žádná velká práce, ale co ty procesory? Kamkoliv se podíváte, procesory pod 65 W TDP nejdou a když náhodou narazíte na prodejnu, kde něco je, jde o vykopávky typu Sempron 2650, na integrovaných deskách jenom děravé Intely a fosilní E1-6010.
Když se ale podívám na stránky AMD, nabízejí se takové krásné kusy jako Ryzen 5 2400GE nebo Ryzen 3 4300GE. Bohužel, v ČR jako by GE série vůbec neexistovala. Nemáte náhodou někdo nějaký tajný tip, co nasadit a nebo kde tyhle procesory sehnat?
Tiskni
Sdílej:
Neviem či poznáš tento web. Tento web by mal obsahovať známe informácie o rôznych cpu. Poskytuje hladanie podľa rôzných paramtrov. Možno tam najdeš aj výkonnejši a dostupnejši CPU.
Melo by to jit max. o jednu TDP "tridu" zpet. Konkretne AMD ma na desktopu tu radu nejak takhle ... 45W, 65W, 90W, ... Mam Ryzen 7 3700X (8-jadro, 65W). Co jsem videl nejake testy na netu, tak tenhle Ryzen se v CPU stress testu rozjizdi na max. 90W, takze poctive TDP je o tridu vys nez se pise.To není úplně přesné. Jak to funguje: ty procesory mají sice uvedené nějaké TDP, ale to není jejich maximální spotřeba. Je to trošku jako u Intelu, ale TDP je definované hrozně složitě, takže to vynechme (ale ve výsledku by to mělo být tak, že pokud byste měli chladič, který zvládne akorát to TDP, tak s tím to CPU bude na úkor trošky výkonu fungovat.) Pro reálnou spotřebu je důležitá jiná hodnota, která ve specifikacích není, a to "package power target" (PTT). ten je o nějaká procenta vyšší než TDP a procesor má dovolené jít v boostu vždycky až na něj, pokud mu to dovolí chlazení. A to většinou dovolí, takže reálně při plné zátěži procesory Ryzen *vždycky* žerou to PTT a ne jenom TDP. Tohle dělají kontinuálně, není to časově omezené. Pro 65W procesory je PTT vždycky 88 W, takže tolik ty procesory v plné zátěži všech jader budou brát (docela přesně to dodržují, viz vašich ~90 W, maximálně v nějakém nenáročném kódu asi někdy budou pod, třeba modely jako 3800X ho nemusí vyčerpat vždy). Procesory se 105W TDP mají PTT stanovené na 142 W a opět, tolik fakt budou žrát - může to být míň, když dosáhnou limity frekvencí dřív než limity spotřeby, ale ne víc. U těch 45W a 35W procesorů si PTT nepamatuju, ale je to tam IIRC stejné, asi by to mohlo být ve stejném poměru k TDP, tj. +35 %, což by dávalo 47 W a 61 W. Ta hodnota Package Power Limit by zřejmě měla zastropovávat právě PTT, takže default/auto bylo asi pro váš Ryzen 7 3700X těch 88 W.
Měření spotřeby je tak trochu zmatečné, DeskMini A300 používá v podstatě notebookový adaptér, nemá chipset a má velmi nízkou spotřebu, mé domácí HTPC pak používá kombinaci picoPSU a 90W Lenovo ThinkPad adaptéru. Athlon 3000G je ale osazený v normální skříni i s extra ventilátory a krmí ho plnohodnotný ATX zdroj a máme zde navíc nějaké LEDky a B450 chipset.
Opravdu pěkné.