Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Zdálo se vám někdy něco podobného?
Další událostí týdně bylo promítání Monty Python Flying Circus revival u nás na gymplu. Byl jsem na to jako každý správný Pythonista zvědavý a výsledek předčil moje očekávání. Šlo o 28 minutovou českou epizodu Flying Circusu přesně v Pythonovském duchu, včetně úvodního "It's!" a dokonce vlastních animací. Hlavní tématem byla válka pečivem, což vypadalo tak, že lidé padali po zásahu rohlíkem nebo houskou, a také použití tajné zbraně dqdvdxd-/-<__%!? (nevím jistě, nějak takhle). Absurdní situace, absurdní dialogy, prostě ten správný Pythonovský humor.
Vidět to můžete také na Slan-Festu 2007.
A na konec techničtější věc spojená s linuxem. Pár týdnů stavím linuxový webserver pro studenty jako seminární práci. Cíl je, aby kdokoliv, kdo má účet na tom serveru (a ve škole), měl namapovaný svůj home na linuxovém serveru ve windows. Školní síť je postavená zčásti na Novell Netware a Linuxu, fileserver je novellovský. Uživatelé se přihlašují do novellu a pak jako student do windows. Problém je v tom, že když se zkusím dostat do home nějakého uživatele, tak po zadání správného username a hesla nic nestane, akorát se username přepíše na název_počítače\username a ani pak se tam nedostanu.
Ideální by bylo, kdyby se pro sambu použilo novellovské userame a heslo by člověk musel zadat.
Máte s tímhle někdo zkušenosti?
Tiskni
Sdílej: