Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Musel jsem se ujistit:
mike@lion:~> date Čt čen 28 06:24:35 CEST 2012
Opravdu je červen 2012, nevrátil jsem se nějakým nedopatřením do roku 2003 nebo 2004…
With 64 bits you're just pushing more zeros through the bus.
Takhle už (hlavně z lenosti) jedu přes 2 roky. Má to dva problémy - některej SW se při x86_64 v uname kompiluje jako 64b, což dopadá špatně a tím druhým je VirtualBox - 64b kernel modul si nerozumí s 32b userspace, ale to se dá vyřešit chrootem.
No tak dalším krokem by byl přechod na normální 64b distro, samozřejmě . Provozuju to tak na notebooku, ale úplně spokojenej s tím nejsu, protože tam mám "jenom" 4GiB RAM a je docela znatelnej rozdíl spotřeby paměti mezi 32b userspace a 64b userspace, takže občas nemám daleko k tomu, abych měl plno. Jinak na Archu 64b kernel necrossuju, ale používám 64b balíčky. A pokud potřebuju něco kompilovat, tak jsem si udělal 64b chroot.
Tiskni
Sdílej: