Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »redshift -O 1000
(pokud je barevná sada daného uživatelského rozhraní příliš debilní, může být potřeba o něco vyšší hodnota).
Dává smysl upravovat jas a teplotu barev. Ale mít v GUI světlé písmo na tmavém pozadí je spíš taková divná módní (?) úchylka.
Proto jsem psal schválně o GUI… U terminálů a CRT obrazovek k tomu byly nějaké historické důvody a dodnes se to tak ze setrvačnosti používá.
Co si tak pamatuji, tak ty tmavé vzhledy jsou v módě až v posledních (deseti?) letech. Jinak bylo celou dobu běžné mít v GUI světlé pozadí a tmavé písmo. Občas si někdo nastyloval inverzní desktop, ale k tomu byly většinou spíš nějaké kulturní důvody (Matrix, Akta X atd.) než pokus o ergonomii. Oproti tomu terminály (včetně jejich GUI emulace) mají celou dobu ve výchozím nastavení tmavé pozadí a světlé písmo – lidi jsou buď konzervativní nebo jim je to jedno, neřeší to tolik a málokterá distribuce/desktop dá jako výchozí schéma třeba světlý Solarized.
Osobně se mi čte lépe tmavé písmo na světlém pozadí a když už, tak si upravím jas, kontrast a teplotu barev. Jasně, je to subjektivní, ale myslím, že většina studií dochází ke stejnému závěru. Přijde mi, že je to skutečně spíš módní záležitost, možná nějaká snaha stylizovat se do role pokročilých uživatelů, programátorů, hackerů, kteří jedou celou noc a něco úžasného vyvíjejí.
Já se radši v noci vyspím, přijde mi to smysluplnější :-)
Přijde mi, že je to skutečně spíš módní záležitost, možná nějaká snaha stylizovat se do role pokročilých uživatelů, programátorů, hackerů, kteří jedou celou noc a něco úžasného vyvíjejí.Mně to přijde takové sporné. V IDE rozhodně preferuju tmavé téma, ale musel jsem dlouho hledat vhodné barevné schéma, a i tak jsem si ho stejně následně musel dost upravit, hlavně zvednout kontrast - přijde mi, že většina tmavých témat má zoufale nízký kontrast. I v jiných případech mam +- obecně radši tmavší téma (třeba na telefonu), ale ne všude, např. Thunderbird je pro mě z nějakýho důvodu v tmavý verzi skoro nepoužitelný a souborový manažer mam taky spíš radši ve světlé verzi... Nevim přesně, v čem to spočívá, nejspíš nejde ani tak o to, jestli je téma tmavé nebo světlé, jako spíš o to, jakým způsobem konkrétní barevný schéma interaguje s fonty, GUI prvky atd. Spojitost s prací ve dne / v noci nevidim, to mi přijde jako pověra...
Co si tak pamatuji, tak ty tmavé vzhledy jsou v módě až v posledních (deseti?) letech.To je pravda, ale já si tak nějak myslel že za to může konverze posledních skalních uživatelů emacs nebo vim. Ale když se nad tím zamyslím, tak je to asi blbost.
Oproti tomu terminály (včetně jejich GUI emulace) mají celou dobu ve výchozím nastavení tmavé pozadí a světlé písmo – lidi jsou buď konzervativní nebo jim je to jedno, neřeší to tolik a málokterá distribuce/desktop dá jako výchozí schéma třeba světlý Solarized.Taky si dovolím nesouhlasit, jasně si pamatuji že xterm na DUX měl černé písmo na bílém pozadí. Ale jinde to bylo opačně, to je pravda.
V prirode zrelaxuje, nadycha sa cerstve vzduchu, pomedituje, vycisti si hlavu, precita si nejaku dobru knihu alebo vedecky clanok.+1, jeste bych doporucil vzit si sebou kavu do kelimku. Kombinace chuze a kofeinu dela divy, je to mnohem lepsi pocit nez pouze chuze nebo pouze kofein. Na meditaci, premysleni a cteni clanku idealni. Taky hodne zalezi na zvolene trase, je dobry experimentovat a sledovat, jak se clovek citi, napr. me vyhovuje mix mesta a prirody. Kdyz je moznost, je dobry svezt se nekam vlakem nebo jinym ekologickym dopravnim prostredkem.
Okolo 3:00 si laha do postele a prakticky okamzite zaspava. Po 7 hodinovom kvalitnom spanku je cerstvy a pripraveny vyrazit do noveho dna.Dulezity je jit spat hned kdyz se clovek citi unaveny a hlavne si nenastavovat budik, budiky jsou zlo.
zdrave ranajky pozostavajuce z cerstveho ovocia
LOL. Ovoce a zdravé? Taková píčovina... Ovoce je od toho, abysme na podzim rychle nabrali kila navíc, aby člověk přežil hladovění v zimě. hele.
Navyse ked nasledne nasleduja fyzicka aktivita, tak je dobre mat v tele fruktozu.Ty seš ale dobrý mimoň. Jak padlo výše - maso je zdravé, ale nesmí se to přehánět. Ovšem fruktóza, je zabiják horší než rafinovaný cukr, protože se zpracovává v játrech. To co jsi měl nejspíš na mysli, se jmenuje glukóza. Vůbec mě nepřekvapuje při takovém povědomí o výživě lidského těla, že je situace s kovidem jaká je. Pokud někdo řeší nachlazení panadolem, který je sám o sobě darda pro játra, a paralelně do sebe valí fruktózu, případně ještě něco dalšího k tomu co jde na játra, tak by se neměl divit, že přestanou stíhat.
Tiskni
Sdílej: