Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
myslis sebe? To by sedelo.Myslíš? Jinak ne, mapy cz skoro nepoužívám - mám radši garmin. Hlavně jejich námořní mapy
a je to určitě von???? :O :O páč danny z rootu na mě teda jako spíš víc pusobi dojmem že v životě nepřečet víc než to co dostal na zakladce v poviný čedbě než jakože by byl nějakej ten literát :D
vás tam tak se.e relativně nový uživatel Danny? To je nějaké alter-ego blba Miroslava Šilhavého? Nebo co to je?
jednu dobu se na mě ten hňup pověsil kuli kritice cz.nicek takže si myslim že má na to zajmový sdružení neziskovek nějakou tu jakože afinitu :D
každopadně nejlepší řešení je do diskuzí ve kterejch má člověk adminama stejně zakazaný diskutovat vubec nelízt, zlášť v tak hostilním postředí jako je root.cz kde ti třeba klidně vypnou profil jenom kuli takový maličkosti že se jim nelíbilo že je pomenovanej po nejvíc nejslavnější ekoaktivistce všech dob, jak vod tak 'nezaujatejch' modů čekaš že jako budou schvalovat komenty v nějaký víc vohnivější debatě, tvl už vubec to že si uzurpujou pravo ty komentaře schvalovat jak v nějaký pirátokomunistický čínckobrusselský dystopii nebo čem je šilený samo vosobě, todle už ze svý poctaty tam dělá živnou pudu pro různý divný existence jako je třeba pravě tendlecten nějakej danny, v rybničnim bahně taky nežijou pejsci, kočičky, motýle nebo kralyčci ale pijavice, komáři, ropuchy, červi a jiná hnusná hejbavá havěť :D ;D
každopadně nejlepší řešení je do diskuzí ve kterejch má člověk adminama stejně zakazaný diskutovat vubec nelízt, zlášť v tak hostilním postředí jako je root.cz kde ti třeba klidně vypnou profil jenom kuli takový maličkosti že se jim nelíbilo že je pomenovanej po nejvíc nejslavnější ekoaktivistce všech dob, jak vod tak 'nezaujatejch' modů čekaš že jako budou schvalovat komenty v nějaký víc vohnivější debatě, tvl už vubec to že si uzurpujou pravo ty komentaře schvalovat jak v nějaký pirátokomunistický čínckobrusselský dystopii nebo čem je šilený samo vosobě, todle už ze svý poctaty tam dělá živnou pudu pro různý divný existence jako je třeba pravě tendlecten nějakej danny, v rybničnim bahně taky nežijou pejsci, kočičky, motýle nebo kralyčci ale pijavice, komáři, ropuchy, červi a jiná hnusná hejbavá havěť :D ;DVytvářet obsah pro někoho takového je ztráta času. Cenzura / schvalování tam probíhá v lepším případě náhodně, v horším zlovolně. A i když ti příspěvek zrovna milostivě schválí, tak je zveřejněn s několikahodinovým zpožděním nebo třeba až druhý den, kdy je diskuse už někde jinde nebo to, co jsi chtěl říct, už napsal někdo jiný. Proč tomu věnovat svoji energii? Od jisté doby jsem tam přestal psát (a to jsem tam měl kdysi i blog, ale ani ten se dlouho neráčili zveřejnit… a psal jsem pro ně normální články vydávané na titulní stránce). Občas vyzkouším, jestli se to nezlepšilo – ale nezlepšilo. Příklad komentáře, který neprošel cenzurou / schvalováním, posílám v příloze.
bavím se o tom, proč konkrétně lžeš tya dostal si příklad své lži čemu přesně si na takhle jednoduché otázce nerozumněl?
to tričko byla korigovaná informaceto tričko byla tebou použitá lež
která reálně dokresluje aktuální situaci na Ukrajiněmělo to být: ...reálně překresluje aktuální...
Přeber si svoje lžijaký? a už povíš, proč ty sám tak lžeš, když ti teda lhaní prý (podle tebe) vadí?
Tiskni
Sdílej: