Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zkusil jsem teď 94,6 MHz (Radiožurnál) a odpovídalo to času v počítači.No jasně, že jo. To prostě jenom zas jednou Radovan píše komentáře... Kromě zmíněných možností stojí ještě za zmínku čas z GPS, což bude nejspíš zdaleka nejlepší možnost co do kombinace pasivity, redundance, přesnosti a automatizovatelnosti.
co říkáš na včerejší Fialův oběd?Nevim co se stalo tam, ale divim se, ze te nechava Foltyn celkem v klidu. Ten totiz presel z "jsme Cesi, tak nam prece musite verit" na dnesni "ja zavadet cenzuru nebudu, a kdo rika ze jo, tak je prokremelskej kolaborant". Fakt pochybuju o tom, jestli se ten pan vubec posloucha kdyz mluvi.
ale říct že "českou vládu bysme měli chytnout za rypák a naházet do řeky" je nenávistný výrok za pět a půl roku natvrdo...Predpokladam, ze jde o nekoho, kdo toho napachal o dost vic a tohle mohla byt ona povestna kapka. Na druhou stranu pokud je "ruská filcka Fico měl chcípnout" svoboda projevu, tak by se asi nemelo prihlizet ani k tomu druhemu. Njn, to jsou ty metry vs. yardy.
Predpokladam, ze jde o nekoho, kdo toho napachal o dost vic a tohle mohla byt ona povestna kapka.Na Fica byl spáchán atentát. Zatímco české vládě se nic nestalo. Tzn. provedený útok s vážnými následky vs. jen hospodské řeči.
Na druhou stranu pokud je "ruská filcka Fico měl chcípnout" svoboda projevu, tak by se asi nemelo prihlizet ani k tomu druhemu.Pro mne je svoboda slova oboje.
neže bych jim to jakože ňák nepřala nebo co, asi to je pro lidi nějak hodnotný ale když bylo tamto hokejový vítězství tak lidi halekali až někde do čtyr dorána zatimco teďko když ty fotbalisti furt jenom prohrávaj tak je už někde po destátý večer pěkně klid :D
Ano. Nevim, jak u fotbalu, ale pri vysilani hokejovych zapasu komentatori casto zminuji, ze borcum "nejdou nohy" nebo "pomalu pristupuji k souperi". To je prave zpusobeno nizkym bitrate. Zvysi-li se bitrate, borci budou bruslit rychleji a budou drive u puku.Aha, já se ve sportovních přenosech nevyznám, takže ono to opravdu funguje jako v Shaunovi? Zajímavé.
ale naopak se snažím poukázat na absurditu toho, že některým privilegovaným stát ty penězovody zajišťuje a ještě při tom neváhá terorizovat občany a omezovat jejich svobodu a soukromí, aby šlo výpalné efektivněji vybírat.Což o to, s tím celkem souhlasim, a upřímně řečeno moc nevidim důvod, proč by nadále měla existovat televize a rozhlas obecně (narozdíl třeba od tisku - ten stále ještě žádná nová technologie nenahradila). Kupodivu ale většina lidí by ČT zachovala [1] a zřejmě na telku čumí i mladá generace [zdroj už jsem zavřel, sry]. Obojí mě celkem překvapilo.
Takovy projekt se jiste neuzivi a neverim, ze by se stal vseobecne pouzivanymIMO: Kdyby to nějak začínalo nabírat na větší popularitě, nejspíš by pár lidí ve správný čas na správném místě (a se správným kapitálem) natěžilo / skoupilo většinu použitelných .bit domén, a ty by následně pronajímali stejným způosbem jako registrátoři klasických domén.
jestli to opravdu bude fungovat tak, jak bylo zamýšleno, nebo to zkolabuje do nějakého zdegenerovaného stavuOn je často problém se zaváděním těchto systémů. Než to získá kritickou masu uživatelů, tak bohužel dost hrozí, že bude víc případů nějakého pochybného požívání než toho legitimního nebo že tomu státní či korporátní propaganda udělá špatné jméno (protože to ohrožuje jejich byznys a postavení). Ostatně internet vznikal ve vojensko-akademickém prostředí a široká veřejnost do něj nastoupila až o dost později, když už ty základy byly hotové. Mezi tím k tomu ještě přišli počítačoví nadšenci a hackeři (v pravém slova smyslu), kteří byli inteligentní a přistupovali k tomu převážně konstruktivně. Bůhví, jak by to dopadlo, kdyby mezi prvními uživateli byl průměrný Joe Sixpack a Pepík Lahváč a jim podobní. Podobný problém máš i u takových banalit jako třeba rozjezd diskusního fóra. Na jednu stranu potřebuješ dost uživatelů, aby tam bylo živo, na druhou stranu to nemůžou být náhodní idioti, protože pak ten obsah nebude stát za nic a postupně to přestane všechny bavit. On i takový Facebook začínal jako poměrně výběrový klub pro studenty amerických univerzit a k nám to přinesli studenti, kteří se vraceli ze zahraničních pobytů, kteří si chtěli udržet kontakt se svými spolužáky, takže to byla celkem prestižní záležitost. Ta žumpa se z toho stala až později. Podobným vývojem si prošel Twitter. Rád bych napsal nějaký optimističtější závěr, ale přijde mi, že aspoň ze začátku ten systém musí být uzavřený a musí si dobře vybírat svoje členy. Když ne striktně a formálně, tak aspoň přirozenou cestou – téma neatraktivní pro širokou veřejnost, prostředí vyžadující nějakou odbornost a intelekt, nedostatek příležitostí pro různé šmejdy a parazity (kde není co ukrást, tam nebudou zloději)… což ale znamená, že tam dost možná budeš bojovat s nedostatkem uživatelů a zájmu. Ustát potom růst a rozšiřování počtu členů či uživatelů je další výzva.
Tiskni
Sdílej: